Άξια πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ - 3-1 τη Λίβερπουλ

Δεν ανησύχησε μετά το 2-1 η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Λίβερπουλ και δίκαια κατέκτησε το 13ο της Πρωταθλητριών.

aksia-prwtathlitria-eurwpis-i-real---3-1-ti-liberpoul
SHARE THIS
0
SHARES

Δεν ανησύχησε μετά το 2-1 η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Λίβερπουλ και δίκαια κατέκτησε το 13ο της Πρωταθλητριών, τρίτο σε τρία χρόνια και τέταρτο σε πέντε χρόνια.

Βέβαια χρειάστηκαν και δύο απίθανα λάθη του Λόρις Κάριους ο οποίος έφαγε δύο τελείως ανεπίτρεπτα γκολ, ειδικά για τέτοιο ματς.

Το σκορ άνοιξε ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ, ο Σαντιό Μανέ ισοφάρισε σε 1-1 κι από εκεί και πέρα άρχισε το... πάρτι. Ο Μπέιλ με ένα ανάποδο ψαλίδι έκανε το 2-1 και με μακρινό σουτ και νέα γκάφα του Κάριους έγραψε το τελικό 3-1.

Νωρίτερα στο α ημίχρονο, στο 25ο λεπτό έγινε η φάση που ίσως σφράγισε την απώλεια του τροπαίου για τη Λίβερπουλ. Αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Μοχάμεντ Σάλαχ.

Στο 36ο λεπτό αποχώρησε και ο Καρβαχάλ λόγω τραυματισμού από τη Ρεάλ.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν έγινε ο πρώτος προπονητής στην ιστορία που κατακτά τρεις διαδοχικές φορές το τρόπαιο.