Προβλημάτισε και το πλήρωσε η ΑΕΚ

Προβλημάτισε με την εικόνα της η ΑΕΚ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Κισσαμικό στα Χανιά και το πλήρωσε στο τέλος.

problimatise-kai-to-plirwse-i-aek
SHARE THIS
0
SHARES

Προβλημάτισε με την εικόνα της η ΑΕΚ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Κισσαμικό στα Χανιά και το πλήρωσε στο τέλος. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο πρώτο ματς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, με την Ένωση να προηγείται με τον Πόνσε στο 37΄ και τον Ρίσκι να ισοφαρίζει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ρεβάνς θα γίνει σε δύο εβδομάδες στο ΟΑΚΑ.

Στο 37΄ ο Κλωναρίδης πέρασε την μπάλα στον Πόνσε (οριακά εκτεθειμένος) και ο Αργεντινός εκτέλεσε άψογα για να γράψει το 0-1.

Το γκολ αυτό άλλαξε εντελώς τη μορφή του αγώνα, καθώς η ΑΕΚ προτίμησε να κάνει διαχείριση αποτελέσματος, ενώ ο Κισσαμικός ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο -έως απίθανο- να ανατρέψει την κατάσταση. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν προκλητικά αδιάφοροι στο  τελευταίο δεκάλεπτο κι έτσι στο 90+3΄, στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ρίσκι ισοφάρισε. Μετά από εκτέλεση φάουλ και σύγχυση στην περιοχή, ο Φινλανδός σκόραρε από κοντά και η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε αυτό που δικαιούταν.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI