Τα πήρε όλα ο Άντι Μάρεϊ!

Ο Άντι Μάρει είναι ο νέος πρωταθλητής του ATP World Tour Finals καθώς επικράτησε με 2-0 στον τελικό του Νόβακ Τζόκοβιτς.

SHARE THIS
0
SHARES

Ο  Άντι Μάρει είναι ο νέος πρωταθλητής του ATP World Tour Finals καθώς επικράτησε με 2-0 στον τελικό του Νόβακ Τζόκοβιτς. O Βρετανός πραγματοποίησε έναν πολύ καλό αγώνα και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Νόβακ Τζόκοβις, για να τον "εκθρονίσει" από την O2 Arena για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια και να εξασφαλίσει πανάξια την Νο1 θέση της χρονιάς κλείνοντας τη σεζόν με 24 σερί νίκες!

Ο Άντι Μάρει είναι ο νέος πρωταθλητής, κατακτώντας τον πρώτο του τίτλο στον σπουδαίο θεσμό, για να κλείσει ιδανικά την καλύτερη χρονιά της καριέρας του.

Ο Μάρεϊ έγινε πριν από 3 εβδομάδες ο πρώτος Βρετανός που βρέθηκε στο Νο 1, αλλά και πέρα από αυτό, με το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ρίο Ντε Τζανέιρο έγινε ο πρώτος και μοναδικός στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, που έχει κατακτήσει δύο χρυσά μετάλλια στο απλό των ανδρών, καθώς ήταν ο Ολυμπιονίκης και στο Λονδίνο, ενώ ήταν φέτος ο νικητής και στο Γουίμπλεντον.