Χρυσές Σφαίρες: Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες

Με συνολικά επτά υποψηφιότητες η ταινία του Γκιγιέρμο ντελ Τόρο «Το σχήμα του νερού» ηγείται στην κούρσα των υποψηφιοτήτων για τις Χρυσές Σφαίρες 2018

xruses-sfaires-anakoinwthikan-oi-upopsifiotites
SHARE THIS
2
SHARES

Με συνολικά επτά υποψηφιότητες η ταινία του Γκιγιέρμο ντελ Τόρο «Το σχήμα του νερού» ηγείται στην κούρσα των υποψηφιοτήτων για τις Χρυσές Σφαίρες 2018. 

Η ταινία «Lady Bird» περιλαμβάνεται επίσης στις ταινίες με τις περισσότερες υποψηφιότητες (4), όπως και η ταινία «Όλα τα χρήματα του κόσμου», η τελευταία του Ρίντλεϊ Σκοτ, μερικά από τα γυρίσματα της οποίας χρειάστηκε να ξαναγίνουν επειγόντως λόγω του σεξουαλικού σκανδάλου που έπληξε τον πρωταγωνιστή της, τον Κέβιν Σπέισι.

Αναλυτικά οι κατηγορίες: 

Κινηματογράφος

Καλύτερη ταινία (Δράμα)

Call Me by Your Name του Λούκα Γκουαντανίνο
Δουνκέρκη του Κρίστοφερ Νόλαν
The Post του Στίβεν Σπίλμπεργκ
The Shape of Water του Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri του Μάρτιν ΜακΝτόνα

Α' Ανδρικός Ρόλος (Δράμα)

Τιμοτέ Σαλαμέ για το Call Me by Your Name
Ντάνιελ Ντέι Λιούις για το Phantom Thread
Τομ Χανκς για το The Post
Γκάρι Ολντμαν για το Darkest Hour
Ντένζελ Γουάσινγκτον για το Roman J. Israel, Esq.

Α' Γυναικείος Ρόλος (Δράμα)

Τζέσικα Τσαστέιν για το Molly’s Game
Σάλι Χόκινς για το The Shape of Water
Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Μέριλ Στριπ για το The Post
Μισέλ Γουίλιαμς για το All the Money in the World

 

 



Καλύτερη ταινία (Κωμωδία - Μιούζικαλ)

The Disaster Artist του Τζέιμς Φράνκο
I, Tonya
Lady Bird της Γκρέτα Γκέργουικ
Τρέξε! του Τζόρνταν Πιλ
The Greatest Showman

Α' Ανδρικός Ρόλος - (Κωμωδία - Μιούζικαλ)

Στιβ Καρέλ για τη Μάχη των Φύλων
Ανσελ Ελγκορτ για το Baby Driver
Τζέιμς Φράνκο για το The Disaster Artist
Χιου Τζάκμαν για το The Greatest Showman
Ντάνιελ Καλούγια για το Τρέξε!

 



Α' Γυναικείος Ρόλος - (Κωμωδία - Μιούζικαλ)

Τζούντι Ντεντς για το Βικτώρια & Αμπντούλ
Μάργκο Ρόμπι για το I, Tonya
Σίρσα Ρόναν για το Lady Bird
Εμα Στόουν για τη Μάχη των Φύλων
Ελεν Μίρεν για το The Leisure Seeker

 



Β' Ανδρικός Ρόλος (Κωμωδία - Μιούζικαλ)

Γουίλεμ Νταφόε για το The Florida Project
Αρμι Χάμερ για το Call Me by Your Name
Ρίτσαρντ Τζένκινς για το The Shape of Water
Κρίστοφερ Πλάμερ για το All the Money in the World
Σαμ Ρόκγουελ για το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 



Β' Γυναικείος Ρόλος (Κωμωδία - Μιούζικαλ)

Μέρι Τζ. Μπλάιτζ για το Mudbound
Χονγκ Τσάου για το Downsizing
Αλισον Τζάνεϊ για το Ι, Tonya
Λόρι Μέτκαλφ για το Lady Bird
Oκτάβια Σπένσερ για το The Shape of Water

Σκηνοθεσίας

Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο για το The Shape of Water
Μάρτιν ΜακΝτόνα για το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Κρίστοφερ Νόλαν για τη Δουνκέρκη
Ρίντλεϊ Σκοτ για το All The Money in the World
Στίβεν Σπίλμπεργκ για το The Post

Σεναρίου

The Shape of Water
Lady Bird
The Post
Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Molly's Game

Καλύτερη ταινία (Animation)

Coco
Loving Vincent
Ferninand
The Boss Baby
The Breadwinner

Μουσική

Three Billboards outside Ebbing, Missouri
The Shape of Water
Phantom Thread
The Post
Δουνκέρκη

Ξενόγλωσση Ταινία

Μια Φανταστική Γυναίκα του Σεμπαστιάν Λέλιο
First they Killed my Father της Αντζελίνα Τζολί
Χωρίς Αγάπη του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ
Το Τετράγωνο του Ρούμπεν Οστλουντ
In the Fade του Φατίκ Ακίν

Τηλεοπτικές κατηγορίες:

Με έξι υποψηφιότητες μακράν μπροστά είναι το «Big Little Lies» με έξι υποψηφιότητες , ενώ ακολουθούν το «Feud: Bette and Joan» με τέσσερις, το «The Handmaid's Tale» με μόλις τρεις υποψηφιότητες αλλά αρκετές πιθανότητες νίκης και o τρίτος κύκλος του «Fargo».

Καλύτερη τηλεοπτική σειρά (Δράμα)

The Crown
The Deuce
Game of Thrones
The Handmaid’s Tale
Stranger Things
This is Us

Α' Γυναικείος ρόλος (Δράμα)

Κατριόνα Μπάλφε για το Outlander
Κλερ Φόι για το The Crown
Μάγκι Τζίλενχαλ για το The Deuce
Κάθριν Λάνγφορντ για το 13 Reasons Why
Ελίζαμπεθ Μος για το The Handmaid’s Tale

A' Ανδρικός Ρόλος (Δράμα)

Στέρλινγκ Κ. Μπράουν για το This is Us
Φρέντι Χάιμορ για το The Good Doctor
Μπομπ Οντενκερκ για το Better Call Saul
Λιβ Σράιμπερ για το Ray Donovan
Τζέισον Μπέιτμαν για το Ozark

Καλύτερη τηλεοπτική σειρά (Κωμωδία)

Black-ish
The Marvelous Mrs. Maisel
Master of None
SMILF
Will & Grace

Α' Γυναικείος Ρόλος (Κωμωδία)

Πάμελα Αντλον για το Better Things
Αλισον Μπρι για το Glow
Ισα Ρέι για το Insecure
Ρέιτσελ Μπροσνάνα για το The Marvelous Mrs. Maisel
Φράνκι Σο για το SMILF

Α' Ανδρικός Ρόλος (Κωμωδία)

Αντονι Αντερσον για το Black-ish
Αζίζ Ανζάρι για το Master of None
Κέβιν Μπέικον για το I Love Dick
Γουίλιαμ Μέισι για το Shameless
Ερικ ΜακΚόρμακ για το Will and Grace

Καλύτερη τηλεταινία ή μίνι σειρά

Big Little Lies
Feud
Fargo
The Sinner
Top of the Lake

Α' Ανδρικός  Ρόλος  (Τηλεταινία ή μίνι σειρά)

Ρόμπερτ Ντε Νίρο για το The Wizard of Lies
Κάιλ ΜακΛάχλαν για το Twin Peaks
Γιούαν ΜακΓκρέγκορ για το Fargo
Τζέφρι Ρας για το Genius
Τζουντ Λο για το Young Pope

Α' Γυναικείος Ρόλος (Τηλεταινία ή μίνι σειρά)

Τζέσικα Μπίελ για το The Sinner
Νικόλ Κίντμαν για το Big Little Lies
Ρις Γουίδερσπουν για το Big Little Lies
Σούζαν Σαράντον για το Feud: Bette and Joan
Τζέσικα Λανγκ για το Feud: Bette and Joan

Β' Ανδρικός Ρόλος (Τηλεοπτική σειρά, τηλεταινία ή μίνι σειρά)

Αλφρεντ Μολίνα για το Feud
Αλεξάντερ Σκάρσγκαρντ για το Big Little Lies
Ντέιβιντ Θιούλις για το Fargo
Ντέιβιντ Χάρμπουρ για το Stranger Things
Κρίστιαν Σλείτερ για το Mr. Robot

Β' Γυναικείος Ρόλος (Τηλεοπτική σειρά, τηλεταινία ή μίνι σειρά)

Λόρα Ντερν για το Big Little Lies
Αν Ντάουντ για το The Handmaid’s Tale
Κρίσι Μετζ για το This is Us
Μισέλ Φάιφερ για το The Wizard of Lies
Σειλίν Γούντλει Big Little Lies


Οι νικητές θα ανακοινωθούν στις 7 Ιανουαρίου κατά την 75η τελετή των βραβείων Χρυσές Σφαίρες με οικοδεσπότη τον Σεθ Μέγιερς, ενώ θα μεταδοθούν τηλεοπτικά.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Ακολούθησε το theTOC.gr στο Facebook