Follow us

Φενέρμπαχτσε- Ολυμπιακός 1-0 (2-3 πεν.): Μέγας Τζολάκης, Θρύλος πορθητής και πέταξε στους "4"

Ο Ολυμπιακός στη διαδικασία των πέναλτι πήρε αυτό που άξιζε πανάξια μέσα στην Πόλη. Την πρόκριση στα ημιτελικά. Τρία πέναλτι έπιασε ο Τζολάκης.

ΓΡΑΦΕΙ: ΘΕΟΦΙΛΟς ΤΥΡΙΝΤΖΗς

Σπουδαίος Ολυμπιακός, απίστευτος Τζολάκης και για πρώτη φορά σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης οι "ερυθρόλευκοι". Η αρμάδα του Μεντιλίμπαρ, με το 1-0 υπέρ της Φενέρμπαχτσε σε κανονική διάρκεια και παράταση (3-2 το πρώτο ματς στο Καραϊσκάκη) είχε τις ευκαιρίες με τον Μασούρα και τον Ιμπόρα, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι και εκεί ο νεαρός Τζολάκης, έπιασε τρία πέναλτι στέλνοντας τον Ολυμπιακό στην Αστον Βίλα στις 2 και 9 Μαΐου.

Ολυμπιακός και ελληνικό ποδόσφαιρο πανηγυρίζουν τη νύχτα της Πέμπτης 18 Απριλίου την πρόκριση των "ερυθρόλευκων" στην ημιτελική φάση του Conference League, επίτευγμα που σημειώθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου.

Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-3) επικρατώντας με 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια και η παράταση, εκεί όπου έπιασε δουλειά ο Τζολάκης αποκρούοντας τα τρία από τα πέντε τουρκικά πέναλτι (!), με την ομάδα του να επικρατεί 3-2 και να παίρνει την πρόκριση μέσα στο "Σουκρού Σαράτσογλου".

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν θέλοντας να κάνουν σίγουρο παιχνίδι με κυκλοφορία της μπάλας αλλά ατύχησαν να δεχτούν γκολ στην πρώτη από τις δύο τελικές της γηπεδούχου στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν το 12ο λεπτό όταν η Φενέρ γύρισε καλά την μπάλα, ο Σιμάνσκι βρήκε τον Καχβετσί δεξιά στην περιοχή κι εκείνος σούταρε με την άνεσή του, νίκησε τον Τζολάκη κι άνοιξε το σκορ.

Η επόμενη φάση, με τον ίδιο πρωταγωνιστή, σημειώθηκε στο 34΄, με τον Τζολάκη να αποκρούει αυτή τη φορά το σουτ του Καχβετσί από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στα πρώτα 45 λεπτά οι "ερυθρόλευκοι" δεν πήραν βοήθεια από Φορτούνη, Ποντένσε και Γιόβετιτς ούτε τακτικά ούτε αγωνιστικά, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να έχει μεν κατοχή σε κάποια διαστήματα αλλά όχι δημιουργία ούτε ευκαιρίες, με τον Ελ Κααμπί μόνο στην επίθεση να δίνει μεγάλες μάχες ανάμεσα στους δύο κεντρικούς αμυντικούς.

Ο Μεντιλίμπαρ έβγαλε τον Γιόβετιτς στο ημίχρονο και πέρασε στη θέση του τον Ιμπόρα για να παίξει με τρεις στο κέντρο, μεταφέροντας λίγο πιο μπροστά τον Τσικίνιο. Η ελληνική ομάδα έκανε την δεύτερη τελική της, μετά το άστοχο σουτ του Τσικίνιο (3΄) στο 55ο λεπτό, με τον Φορτούνη να εκτελεί το κόρνερ και τον Κάρμο να αστοχεί στην κεφαλιά.

Ολυμπιακός

Τελικά ήταν ο Ολυμπιακός που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για να φτάσει στην ισοφάριση και να "παγώσει" το "Σουκρού Σαράτσογλου", αλλά ο Μασούρας στο 80΄ προτίμησε να τελειώσει μόνος την φάση αντί να δώσει στα αριστερά του στον Ελ Κααμπί και ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε με τα πόδια στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 103΄ ήταν και πάλι η ελληνική ομάδα που έχασε νέα, μεγαλύτερη και διπλή ευκαιρία, με τον Ιμπόρα να παίρνει την κεφαλιά σε φάουλ του Φορτούνη, τον Λιβάκοβιτς να αποκρούσει με το πόδι και την μπάλα να εξοστρακίζεται στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τζικού έδιωξε πάνω στη γραμμή νέα κεφαλιά, από τον Κάρμο.

Η παράταση ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Ντόη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά αυτό ελάχιστη σημασία είχε καθώς ελάχιστα αργότερα ο Στίλερ σφύριξε λήξη κι έστειλε τη διαδικασία της πρόκρισης στα πέναλτι.

Ο Ελ Κααμπί έκανε το 1-0, ο Τζολάκης απέκρουσε το σουτ του Τάντιτς και ο Λιβάκοβιτς του Ελ Αραμπί, ο Μπατσουαγί έκανε το 1-1, ο Όρτα το 2-1, ο Ουντέρ έπεσε στο τείχος του Τζολάκη, ο Μασούρας έγραψε το 3-1 και ο Τζικού το 3-2, ο Ροντινέι είδε τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει και την μπάλα από το οριζόντιο δοκάρι να σκάει πάνω στη γραμμή, αλλά... κανένα πρόβλημα: ο Τζολάκης απέκρουσε και το πέναλτι του πολύπειρου Μπονούτσι και ο Ολυμπιακός θα επιστρέψει με μια τεράστια πρόκριση...

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 120΄+3 Ντόη (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιμάνσκι - Ορτέγκα, Ποντένσε, Τζολάκης, Ντόη, Μασούρας

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ισμαΐλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσάγι-Σάμουελ, Τζικού, Μπεκάο (100΄ Σογιουντσού), Καντιόγλου, Γιουκσέκ (120΄+2 Μπονούτσι), Φρεντ (86΄ Ζάιτς), Σιμάνσκι (106΄ Κρούνιτς), Καχβετσί (86΄ Ουντέρ), Τζέκο (73΄ Μπατσουαγί), Τάντιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (90΄ Ρίτσαρντς), Έσε, Τσικίνιο (109΄ Όρτα), Φορτούνης (109΄ Ελ Αραμπί), Γιόβετιτς (46΄ Ιμπόρα), Ποντένσε (64΄ Μασούρας), Ελ Κααμπί.

ΒΕΡΟΛΙΝΟ 24 Μαϊ 2024 | 22:14

Final 4 Euroleague: Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -25 πάλεψε για την ανατροπή αλλά η Ρεάλ ήταν ανώτερη

Σε πολύ κακή βραδιά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 87-76 και η Βασίλισσα θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Παναθηναϊκό.

ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΒΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 24 Μαϊ 2024 | 17:21

Δρακόντεια μέτρα ασφαλείας για τον τελικό του Europa Conference League μεταξύ Ολυμπιακού - Φιορεντίνα: Η ανακοίνωση της ΕΛΑΣ

Αυξημένα μέτρα ασφαλείας και κυκλοφοριακές ρυθμίσεις ενόψει του τελικού UEFA Conference League

FINAL 4 24 Μαϊ 2024 | 10:21

Final 4 Euroleague: Ώρα πρόκρισης για τους δύο "αιωνίους" στο Βερολίνο

Η μεγάλη μέρα έφτασε με τους δύο "αιωνίους" να βρίσκονται έναν αγώνα μακριά από την πρόκριση δύο ελληνικών ομάδων στον τελικό.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 23 Μαϊ 2024 | 22:56

Πειραιάς: Διακοπή εργασιών στο Λιμάνι την Τετάρτη 29/5 - Την ώρα που θα παίζει ο Ολυμπιακός στον τελικό

Η εταιρεία διαχείρισης του Σταθμού Εμπορευματοκιβωτίων του λιμανιού του Πειραιά αποφάσισε διακοπή των εργασιών στο Λιμάνι του Πειραιά από τις 21:00 της Τετάρτης έως τη 01:00 τα ξημερώματα της Πέμπτης

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ 23 Μαϊ 2024 | 20:32

Πειραιάς: Πού θα δουν τον μεγάλο τελικό με τη Φιορεντίνα οι φίλοι του Ολυμπιακού - Γιγαντοοθόνες σε τρία σημεία

Με ανακοίνωσή του στα social media, ο Δήμαρχος Πειραιά, Γιάννης Μώραλης, ενημέρωσε πως τρεις γιγαντοοθόνες θα στηθούν σε τρία διαφορετικά σημεία, με τον συνολικό αριθμό των καθισμάτων να φτάνει τα 2.000.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ 23 Μαϊ 2024 | 17:52

Μητσοτάκης: "Ο Ολυμπιακός στο Conference έχει το μομέντουμ μαζί του - Θα προσπαθήσω να πάω στον ελληνικό τελικό του Final 4"

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης μίλησε για την αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να βάλει σε τάξη το πρόβλημα της βίας στα γήπεδα

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ 22 Μαϊ 2024 | 19:46

Ολυμπιακός: Αυτό είναι το επετειακό έμβλημα για τα 100 χρόνια της Ιστορίας του

"Το επετειακό έμβλημα του Ολυμπιακού μας για τα 100 χρόνια Θρυλικής ιστορίας και δόξας!​", αναφέρει ο Ολυμπιακός

CONFERENCE LEAGUE 22 Μαϊ 2024 | 10:07

Πρωτοφανή μέτρα για τον τελικό στη Ν. Φιλαδέλφεια: Με αντιτρομοκρατική και φράχτη - Πώς θα φτάσουν οι φίλαθλοι

Πολύ αυστηρά τα μέτρα για τον τελικό του Europa Conference League μεταξύ του Ολυμπιακού και της Φιορεντίνα. Με αστυνομική συνοδεία οι Ιταλοί οπαδοί.

ΕΛΑΣ 21 Μαϊ 2024 | 18:05

Προσοχή: Aπάτες με πρόσχημα τη διάθεση εισιτηρίων για τον τελικό του Conference League και το Final Four

Το Αρχηγείο της ΕΛΑΣ εξέδωσε ανακοίνωση όπου τονίζει ότι οι πολίτες πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί - Η σελίδα - απάτη

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 20 Μαϊ 2024 | 10:58

Χειροπέδες σε 12 οπαδούς του ΠΑΟ - Ποιες κατηγορίες τους βαρύνουν

Επεισόδια στο συλλαλητήριο των οπαδών του Παναθηναϊκού με τις αστυνομικές δυνάμεις να προχωρούν σε συλλήψεις.

ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ 19 Μαϊ 2024 | 23:16

Super League: 3η θέση και Ευρώπη για τον Ολυμπιακό - Κινδυνεύει να μείνει εκτός ο Παναθηναϊκός

Μετά την ισοπαλία 2-2 με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός πρέπει να κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδος κόντρα στον Άρη για να βγει στην Ευρώπη

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΥΡΙΖΑ 19 Μαϊ 2024 | 11:06

Κασσελάκης: Εσείς στη λίστα αναμονής, οι άλλοι στη λίστα των εκλεκτών - Είστε πλέμπα, είμαστε η κυβέρνηση των VIP

Για το ζήτημα της προτεραιότητας στο νοσοκομείο "Ευαγγελισμός" σε VIP για τον τελικό του Conference Cup

ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 18 Μαϊ 2024 | 22:00

Conference League: Καλεσμένος στον τελικό ο μικρός Γιαννάκης με πρωτοβουλία Μαρινάκη

Ο μικρός Γιαννάκης θα παρακολουθήσει από κοντά τον τελικό Conference League ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Φιορεντίνα