Follow us

ΑΕΚ: Ιστορικό παιχνίδι με τον Ιωνικό - Εντυπωσιακές εικόνες από τη φλεγόμενη "OPAP Arena" [Εικόνες - Βίντεο]

Η ΑΕΚ επέστρεψε για ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια ύστερα από 19 χρόνια και 5 μήνες και οι οπαδοί της δεν γινόταν να μην το γιορτάσουν δεόντως - Το μοναδικό pyro show

Ιστορικό είναι το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Ιωνικό, για την 6η αγωνιστική της Super League, αφού είναι το πρώτο που γίνεται στο νέο γήπεδο της Ένωσης, την "OPAP Arena".

Η ΑΕΚ επιστρέφει στη Νέα Φιλαδέλφεια ύστερα από 19 χρόνια και 5 μήνες και οι οπαδοί της δεν γινόταν να μην το γιορτάσουν δεόντως. Από νωρίς γέμισαν τις εξέδρες του νέου γηπέδου, ενώ το αποκορύφωμα ήταν λίγο πριν την έναρξη του ματς.

Δέκα ξένοι και ένας Έλληνας συμπεριλαμβάνονται στην πρώτη ενδεκάδα της Ένωσης που πάτησε το χορτάρι της "OPAP Arena" σε επίσημο αγώνα.

Η αρχική σύνθεση της Ένωσης για τον ιστορικό αγώνα με τον Ιωνικό στις 3 Οκτωβρίου 2022 ήταν η εξής: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Μοχαμαντί, Γκατσίνοβιτς, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Γκαρσία, Αραούχο.

Οι φίλοι του "Δικεφάλου" άναψαν εκατοντάδες πυρσούς και δημιούργησαν μία φοβερή ατμόσφαιρα, ενώ το ίδιο συνέβη και όταν οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Η "OPAP Arena" πήρε... φωτιά, χαρίζοντας ένα μοναδικό θέαμα.

ΑΕΚ
ΑΕΚ

ΑΕΚ
ΑΕΚ
ΑΕΚ
ΑΕΚ

Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να καθυστερήσει πάνω από 20 λεπτά, ωστόσο... κανέναν δεν πείραξε.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο ματς και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό σουτ του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς. Όπως ήταν αναμενόμενο, η ατμόσφαιρα έγινε ξανά εκρηκτική.

ΑΕΚ
ΑΕΚ
ΑΕΚ

Τι αναφέρει δημοσίευμα του αθλητικού Τύπου.

13 Νοε 2022 | 21:51

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-0: "Χ"αμένοι και οι δύο - Μεγάλες ευκαιρίες, αλλά χωρίς γκολ

Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο "Γ. Καραϊσκάκης" και είδαν τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει στη βαθμολογία.

ΣΚΑΙ 10 Νοε 2022 | 09:31

Τσακώθηκαν Οικονόμου και Πορτοσάλτε για το ντέρμπι Ολυμπιακός - ΑΕΚ: "Δεν θα φύγετε αν χάσετε;" [βίντεο]

Το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στην ΑΕΚ, σχολίασαν οι δημοσιογράφοι της εκπομπής του ΣΚΑΪ "Σήμερα".

ΣΤΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ 10 Νοε 2022 | 08:59

ΑΕΚ: Χειρουργείο για Τσούμπερ που χάνει το Mundial

Ο Στίβεν Τσούμπερ επέστρεψε στη δράση στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης, ωστόσο την Τετάρτη πήρε την απόφαση να χειρουργηθεί στους κοιλιακούς.

07 Νοε 2022 | 09:16

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1: Έ"χ"ασε την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή, χάνει και τον Ελίασον

Η "Ένωση" έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Ελίασον στο 20', προηγήθηκε με πέναλτι του Άμραμπατ στο 52' έπειτα από μαρκάρισμα στον Γκατσίνοβιτς κι οι Αρκάδες βρήκαν απάντηση στο 58' με τον Ρεγκίς

ΕΧΟΥΝ ΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ 01 Νοε 2022 | 08:11

Οι πέντε που αναβάθμισαν την ΑΕΚ και ο Αλμέιδα

Η ΑΕΚ δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα των τελευταίων χρόνων και αυτό έχει εξήγηση. Οφείλεται στην παρουσία του Αλμέιδα και των ποιοτικών παικτών που ήρθαν στην Ένωση.

Η ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΤΟ 2017 31 Οκτ 2022 | 08:07

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0: "Κιτρινόμαυρος" θρίαμβος στην "Αγιά Σοφιά"

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της επί του ΠΑΟΚ μετά το 2017 σημείωσε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 2-0 στην "Αγιά Σοφιά".

ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΟΙ "ΜΠΛΕ" 26 Νοε 2022 | 23:41

Μουντιάλ 2022: Γαλλία-Δανία 2-1: Εμπαπέ εσύ σούπερ σταρ! Και πρόκριση και ρεκόρ με 31 γκολ

Σε κακό δαίμονα της Γαλλίας είχε εξελιχθεί η Δανία, αφού δεν την είχε νικήσει στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΠΟΛΩΝΙΑ 26 Νοε 2022 | 23:20

Μουντιάλ 2022: Αργεντινή – Μεξικό 2-0 : Ένας Μέσι… Μια Αργεντινή, δύο γκολάρες [βίντεο]

Με δύο υπέροχα γκολ, του Μέσι στο 64’ και του Έντσο Φερνάντες είκοσι λεπτά αργότερα η Αργεντινή ξεπέρασε – κυρίως – τα άγχη της.

ΦΥΛΑΚΑΣ - ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΚΟΛΠΟΣΤ 26 Νοε 2022 | 17:18

Μουντιάλ 2022: Πολωνία-Σαουδική Αραβία 2-0: Ο Σέζνι "υπέγραψε" υποθήκη πρόκρισης

Η Πολωνία έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στον 3ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου με το 2-0 επί της Σαουδικής Αραβίας.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΙ ΤΥΝΗΣΙΟΙ 26 Νοε 2022 | 17:12

Μουντιάλ 2022: Τυνησία – Αυστραλία 0-1: Τα "Καγκουρό" έκαναν άλμα… πρόκρισης

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Αυστραλία κατάφερε να κερδίσει 1-0 την Τυνησία με γκολ του Ντιούκ στο 23ο λεπτό.

ΣΤΑ 62 ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ 26 Νοε 2022 | 17:01

Μουντιάλ 2022: Οπαδός της Ουαλίας πέθανε στο Κατάρ

Πέθανε οπαδός της Ουαλίας στο μουντιάλ του Κατάρ. Ο Ντέιβις ήταν 62 ετών.