Follow us

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης – Ρέϊντζερς 1-1 (5-4 πεν.): Και στο τέλος… κερδίζουν οι Γερμανοί

Ο Κέβιν Τραπ ήταν ο ήρωας της βραδιάς για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης

Ο Κέβιν Τραπ ήταν ο ήρωας της βραδιάς για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Πρωταγωνιστής στην παράταση και τα πέναλτι για τους Γερμανούς που νίκησαν με 5-4 στην διαδικασία των πέναλτι την Ρέιντζερς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο στην κυριαρχία των δύο ομάδων και χωρίς πολλές μεγάλες φάσεις.

Η γερμανική ομάδα άρχισε καλύτερα και πλησίασε αρκετά την περιοχή των Σκωτσέζων οι οποίοι άντεξαν στην πίεση.

Από την άλλη οι Σκωτσέζοι κέρδισαν πολλές στημένες μπάλες αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν με καμία από αυτές. Ότι έγινε από τις δύο ομάδες έγινε με μακρινά σουτ.

Μοναδική καλή στιγμή η ατομική προσπάθεια και το σουτ του Κνάουφ που έδιωξε σε κόρνερ ο ΜακΓκρέγκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα έγιναν μέσα σε δώδεκα λεπτά.

Ο Τούτα γλίστρησε στο 57ο λεπτό και ο Αρίμπο έφυγε σε ένα τετ-α-τετ για να σκοράρει απέναντι στον Τραπ και να δώσει προβάδισμα στους Ρέιντζερς.

Όμως, στο 69ο λεπτό, ο Κόστιτς έδωσε άλλη μια ασίστ για φέτος, ο Μπορέ πετάχτηκε πρώτος στην μπαλα και ισοφάρισε σε 1-1 για την Άϊντραχτ.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πρόσεξαν, απέφυγαν τα μεγάλα λάθη και χωρίς μεγάλη ευκαιρία έφτασαν ισόπαλες ως το τέλος και οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ήρωας Τραπ

Στην παράταση αμφότερες οι ομάδες ήταν προσεκτικές. Στο πρώτο ημίχρονο δεν συνέβη κάτι συνταρακτικό. Στο δεύτερο όμως η Ρέιντζερς φάνηκε πιο φρέσκια και απείλησε.

Ο Τραπ έκανε την επέμβαση του αγώνα στο 118ο λεπτό του αγώνα σταματώντας τον Κεντ από το ύψος της μικρής περιοχής ενώ ο τερματοφύλακας των Γερμανών μπλόκαρε και το φάουλ του Ταβερνίε στο 121ο λεπτό.

Οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι και εκεί ο Τραπ έκανε και πάλι το θαύμα του καθώς σταμάτησε το πέναλτι του Ράμζεϊ. Ο Μπορέ ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και η Άιντραχτ κατέκτησε το Europa League.

Πηγή: novasports.gr

"ΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ" 24 Ιουν 2022 | 08:10

Άβιλα: "Ανυπομονώ για την ατμόσφαιρα στο Γ. Καραϊσκάκης"

Ενθουσιασμένος με το νέο κεφάλαιο της καριέρας του, τον Ολυμπιακό, δήλωσε ο Γκονζάλο Άβιλα.

ΦΙΛΟΔΟΞΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 23 Ιουν 2022 | 08:27

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Το βαρύ φθινόπωρο του Τεν Χαχ

Ο Ολλανδός τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καλείται να αποδείξει ότι μπορεί να οδηγήσει την ομάδα του σε ένα "καυτό" από άποψη προγράμματος φθινόπωρο.

ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΜΕΣΟΣ 23 Ιουν 2022 | 08:24

AEK: Ισπανικό σενάριο για Γιόνσον

Σύμφωνα με την "Estadio Deportivo", ο Γενς Γιόνσον βρίσκεται στο στόχαστρο της ΑΕΚ.

ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΓΝΩΡΙΜΟΣ 23 Ιουν 2022 | 08:22