Follow us

Αναντολού Εφές-Παναθηναϊκός 71-68: Δεύτερη ήττα σερί με μοιραίο Σλούκα

Ένα λάθος του Σλούκα στο τέλος και 19 χαμένα ριμπάουντ έκριναν τον νικητή στην Τουρκία. Έχασε τρίποντο ισοφάρισης ο Μήτογλου.

Μία κακή εμφάνιση που εν τέλει οδήγησε στην ήττα από την Αναντολού Εφές των πολλών και σημαντικών απουσιών με 71-68 έκανε ο Παναθηναϊκός στο "Sinan Erdem". Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν εμφανίστηκαν… άνευροι και έχασαν το παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Euroleague κόντρα στους "λειψούς" Τούρκους!

Το "τριφύλλι" έχασε 19 (!) ριμπάουντ και είδε τον Τζόουνς να κάνει πάρτι κάτω από τη ρακέτα του, με τον Αμερικανό να καταγράφει ένα τρομερό νταμπλ-νταμπλ, με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Έτετος πρωταγωνιστής ο Λάρκιν με 20 και τις 3 βολές που έδωσαν προβάδισμα για το 70-68, με 49.7”.

Για τους "πράσινους", τρεις σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Λεσόρ και Ναν να έχουν από 13 έκαστος και τον Γκραντ 12. Όμως κανείς τους δεν έφτανε για να σώσουν την ομάδα τους από μία "κακή" ήττα. Ο Μήτογλου είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντό του στο τέλος του ματς βρήκε σίδερο.

Στο 6-6 πλέον και οι δύο ομάδες…

Σε προσωπικό σόου των Ταϊρίκ Τζόουνς και Σέιν Λάρκιν εξελίχτηκαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς οι δυο τους σκόραραν και τους 12 πόντους της Εφές, για το υπέρ της 12-4!Φυσικά η νωθρή εκκίνηση του Παναθηναϊκού δεν πέρασε έτσι από τον Εργκίν Αταμάν, που κάλεσε τάιμ άουτ με 6:41 για την πρώτη περίοδο!

Με δύο βολές του Ντάουμ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό και παράλληλα στο επιμέρους 14-2 των γηπεδούχων! Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση μετά το κακό ξεκίνημα και μείωσαν σε 18-9 με 3:30 για το τέλος του δεκαλέπτου. Εν τέλει το "τριφύλλι" τελείωσε την πρώτη περίοδο όντας οκτώ πόντους πίσω, 23-15, χάρις σε τρίποντο του Βιλντόσα.

Πάνω από δύο λεπτά χρειάστηκε να περάσουν προκειμένου ο Παναθηναϊκός να βρει πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λεσόρ να σκοράρει το πρώτο καλάθι της ομάδας του για το 25-17. Οι παίκτες του Αταμάν δεν έβρισκαν σκορ με κανένα τρόπο και ο Τούρκος προπονητής ήταν έξαλλος με την εικόνα τους!

Για να έρθουν οι επόμενοι πόντοι των "πράσινων" έπρεπε να φτάσουμε στα 6:00 για το ημίχρονο, με τον Γκραντ να ευστοχεί σε δύο βολές για το 30-19. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της σε εκείνο το σημείο, με την Εφές να προηγείται 34-21 στο 16’, χάρις σε καλάθι του Λάρκιν που έγινε διψήφιος (10π.).

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και σιγά-σιγά μείωσε. Με τέσσερις πόντους του Μήτογλου η διαφορά έπεσε στους επτά, 34-27, 1:39 πριν το ημίχρονο. Και τελικά το 20λεπτο έκλεισε με το σκορ στο 37-31, χάρις σε νέο σερί από τον Ναν που πέτυχε και buzzer beater δίποντο!

Άλλος… Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο παρκέ στο δεύτερο μέρος, καθώς μέσα σε δύο λεπτά έφερε το σκορ στα ίσα, 38-38. Μάλιστα το καλάθι για την ισοπαλία στο ματς ήταν ένα απίθανο φόλοου-κάρφωμα του Λεσόρ!

Όμως η Εφές έβγαλε τη δική της αντίδραση και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε πάλι, 44-38 στο 24’. Μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτό ο Τζόουνς, που είχε τους τέσσερις εξ αυτών.

Με ένα δικό του 7-0 το "τριφύλλι" προσπέρασε στο σκορ με 4:30 για το τέλος της τρίτης περιόδου, 45-44. Εν συνεχεία ο Σλούκας σκόραρε για τρεις και το 48-46, αλλά διαμαρτυρήθηκε για φάουλ και δέχτηκε την τεχνική ποινή από τους διαιτητές!

Και οι "πράσινοι" βρέθηκαν μπροστά με 52-50 στο 30’, χάρις στο φόλοου του Γκριγκόνις στην τελευταία επίθεση της περιόδου.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει ένα απίθανο τρίποντο με τον Γκραντ και τον Μπαλτσερόφσκι ένα γκολ-φάουλ, για το υπέρ τους 58-54 στο 33’.

Με ένα 5-0 οι Τούρκοι έφεραν ξανά… τούμπα το ματς, με τον Λάρκιν με τη σειρά του να σκοράρει ένα εκτός ισορροπίας σουτ από την περιφέρεια. Έτσι διαμόρφωσε το 59-58 με 5:40 για το τέλος του… ντέρμπι!

Ο Μήτογλου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους "πράσινους" και ο Λεσόρ έστειλε τη διαφορά στους τρεις, 62-59 με 4:00 για τη λήξη. Αλλά η Εφές ισοφάρισε ξανά το, 65-65 με 2:21 να απομένουν στο ρολόι. Στην επόμενη επίθεση ο Ναν σκόραρε για τρεις, 68-65 και οδήγησε τον Τζαν σε τάιμ άουτ! Και οι παίκτες του έκαναν νέα ανατροπή, με δύο πόντους του Τζόουνς και τρεις βολές του Λάρκιν, για το 70-68 με 49.7’’.

Ακολούθησε μια κακή επιλογή του Σλούκα στην επίθεση, μια άστοχη των γηπεδούχων και ένα ακόμη επιθετικό ριμπάουντ τους, που οδήγησε τον Τόμπσον στις βολές. Εκείνος με 1/2 έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει, αλλά ο Μήτογλου αστόχησε στο τρίποντό του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.

ΠΗΓΗ: Novasports.gr

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EUROBASKET 2025 23 Φεβ 2024 | 23:41

Ελλάδα-Τσεχία 72-64: Με το δεξί η Εθνική του Σπανούλη - Μήτογλου, Ουόκαπ, Παπανικολάου οι κορυφαίοι

Η "γαλανόλευκη" επικράτησε με 72-64 της Τσεχίας στο κατάμεστο ΣΕΦ, στο ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο της εθνικής ομάδας.

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ "16" 23 Φεβ 2024 | 14:46

Europa Conference League: Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ – Με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ ο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ο ΠΑΟΚ την Ντινάμο Ζάγκρεμπ για το europa league league.

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 23 Φεβ 2024 | 00:07

Φερεντσβάρος-Ολυμπιακός 0-1: Μέγας και κυρίαρχος, πήρε σπουδαία πρόκριση στους "16" του Conference League

Σκόρερ και πάλι ο Ελ Κααμπί, όπως και στο πρώτο ματς, με πέναλτι στο 45΄, με τον Ολυμπιακό να έχει ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

SUPERLEAGUE 22 Φεβ 2024 | 18:34

Ξεκίνησαν οι καμπάνες από τη ΔΕΑΒ: Λουκέτο στη Τούμπα για ένα ματς- Τι είπε ο 23χρονος οπλίτης που πέταξε την κροτίδα

Οι στρατιωτικοί δικαστές τού επέβαλαν απαγόρευση εισόδου στους ποδοσφαιρικούς αγώνες του ΠΑΟΚ για 3 χρόνια και όσο αγωνίζεται η ομάδα θα πρέπει να δίνει το "παρών" σε αστυνομικό τμήμα.

"ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ" 22 Φεβ 2024 | 14:29

Αταίριαστοι για το ΠΑΟ - ΠΑΟΚ: Πέσατε 4 φορές από την Ακρόπολη, βρήκατε πορτοφόλι και το τηλέφωνο της Σκάρλετ Γιόχανσον

"Πέσατε τέσσερις φορές από την Ακρόπολη, βρήκατε και πορτοφόλι με πολλά λεφτά και το τηλέφωνο της Σκάρλετ Γιόχανσον". Οι μπηχτές των Αταίριαστων.

ΠΡΩΗΝ ΑΣΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 22 Φεβ 2024 | 12:36

Ντάνι Άλβες: Καταδικάστηκε σε 4,5 χρόνια φυλακή για τον βιασμό 23χρονης

Ο άλλοτε άσος της Μπαρτσελόνα καταδικάστηκε σε 4,5 χρόνια φυλάκιση για τον βιασμό 23χρονης σε νυκτερινό κέντρο.

ΣΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ, ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΕ Η ΓΛΩΣΣΑ 21 Φεβ 2024 | 22:39

Κύπελλο Ελλάδος: Ο Σαμάτα γλίστρησε και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό - 6-5 στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ

Ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε τον ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου - Καλύτερος ο ΠΑΟΚ σε όλο το ματς, ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου ματς, όμως δέχθηκε το 2-1 στην τελευταία φάση της παράτασης

21 Φεβ 2024 | 10:33

"Βόμβα" αποχώρησης Μπέου από τον Βόλο - "Παραχωρώ την ομάδα αλλιώς θα διαλυθεί"

Ξεκάθαρος και απόλυτος εμφανίζεται ο Αχιλλέας Μπέος, ο οποίος κάνει σαφές ότι στο τέλος της σεζόν θα αποχωρήσει από τον Βόλο, ο οποίος δεν στηρίχθηκε όσο άξιζε.

ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 63 ΕΤΩΝ 20 Φεβ 2024 | 11:04

Πέθανε ο θρύλος του γερμανικού ποδοσφαίρου Αντρέας Μπρέμε

Ο Μπρέμε κατέκτησε το 1990 το Παγκόσμιο Κύπελλο με την εθνική ομάδα πετυχαίνοντας, μάλιστα, το γκολ στον τελικό κόντρα στην Αργεντινή.

ΘΛΙΨΗ 19 Φεβ 2024 | 21:03

Σοκ στην ΑΕΚ: Πέθανε 31χρονος οπαδός στην Opap Arena στον αγώνα με την Κηφισιά

Ο 31χρονος από τη Μυτιλήνη, ζούσε τα τελευταία χρόνια στο Λονδίνο, ενώ είχε σπουδάσει στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

12ΟΣ ΤΙΤΛΟΣ 19 Φεβ 2024 | 00:06

Η απονομή της κούπας στον Ολυμπιακό [Βίντεο, εικόνες]

Ο Ολυμπιακος κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος για 12η φορά στην ιστορία του, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό.

ΜΠΗΚΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ 18 Φεβ 2024 | 22:42

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-4 και το πρωτάθλημα πήρε "φωτιά"

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος θριαμβευτής στην Τούμπα επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 4-1.

ΓΙΑ 3Η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ 18 Φεβ 2024 | 21:07

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: Ερυθρόλευκος θρίαμβος στον τελικό - Κυπελλούχος Ελλάδας για 12η φορά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 58-69 του Παναθηναίκού στον τελικό κυπέλλου στο μπάσκετ.