Follow us

Basket League: Ανίκητος ο Ολυμπιακός, 68-66 τον ΠΑΟ - Στο 9-0 το "κόκκινο" σερί στα ντέρμπι αιωνίων

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον διαφορά δυο νικών από τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία του πρωταθλήματος της Basket League, ύστερα από 8 αγωνιστικές

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος απέναντι στον "αιώνιο" αντίπαλό του Παναθηναϊκό για ένατο συνεχόμενο ντέρμπι σε όλες τις διοργανώσεις και στην έδρα του, επικράτησε 68-66 των "πρασίνων" που αστόχησαν στην τελευταία επίθεση των πέντε δευτερολέπτων, με τον Ντουέιν Μπέικον.

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον διαφορά δυο νικών από τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία του πρωταθλήματος της Basket League, ύστερα από 8 αγωνιστικές και διαθέτει σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα πλει οφ.

Ο Ολυμπιακός με την πιστή εφαρμογή του pick ‘n roll στο πρώτο δεκάλεπτο και έχοντας τον Βεζένκοφ και τον Φαλ να παράγουν 16 πόντους, αλλά και τον Κάνααν να έχει δυο εύστοχα τρίποντα, προηγήθηκε με την μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-14). Οι "πράσινοι” είχαν επαφή με το σκορ, χάριν στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Μπέικον και Ουίλιαμς, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα έδωσε στους φιλοξενούμενους, το εφαλτήριο αντεπίθεσης.

Με σερί 2-15, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το 24-14 και προηγήθηκε με 26-29, ενώ η διαφορά έφτασε τους 7 πόντους (29-36), πριν ο Βεζένκοφ και ο Φαλ μειώσουν στους 3 πόντους. Από ένα δεκάλεπτο καλής απόδοσης οι "αιώνιοι” στο πρώτο ημίχρονο.

Η άμυνα του Ολυμπιακού κυριάρχησε στα έξι πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, καθώς ο Παναθηναϊκός σημείωσε 4 πόντους και είδε τους γηπεδούχους να ανακτούν το εύθραστο προβάδισμα (44-40).

Ύστερα από 7 λεπτά αγώνα, το επιμέρους σκορ ήταν 9-4 με τον Ουόκαπ να πετυχαίνει δυο τρίποντα και τον Λι να "απαντά” εύστοχα με τον ίδιο τρόπο, συνεχίζοντας το "γαιτανάκι” εναλλαγής στο προβάδισμα. Οκτώ λάθη ο Ολυμπιακός, τα διπλάσια ο Παναθηναϊκός, ύστερα από 30 λεπτά αγώνα και το επιμέρους σκορ 14-10.

Καμία αλλαγή στην εξέλιξη του ντέρμπι στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου (35′ 55-54). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 55-50 και ο Ουόλτερς με τον ίδιο τρόπο (φλότερ) μείωσε στον πόντο. Με τρίποντο του Σλουκα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο συν 4 (60-56 στο 3’25”πριν την λήξη).

Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν” στο σκορ σε τρείς συνεχόμενες επιθέσεις (μια εύστοχη βολή ο Γκουντάιτις), ενώ οι Μπέικον και Λι, μείωσαν στο καλάθι στα 20” (65-63), το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει με 5 συνεχόμενους πόντους ο Φαλ (65-59). Στα 13” ο Βεζένκοφ ευστοχησε σε δυο βολές (67-63) και ο Μπέικον με τρίποντο σημείωσε το 67-66 στα 5” πριν από την λήξη. Ο Μπέικον έτρεξε στην επίθεση μετά την επαναφορά της μπάλας από τον Ουόλτερς. Ο Βεζένκοφ προσπάθησε να "χαλάσει” την ντρίπλα του Αμερικάνου που σούταρε για την ισοφάριση, αλλά αστόχησε.

Δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66.

Πηγή: novasports.gr

ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟΣ 31 Ιαν 2023 | 22:07

Euroleague: Ο Ολυμπιακός... πήγε νύχτα και άλωσε την Πόλη - 20άρα στη Φενέρμπαχτσε και κορυφή

Ο Ολυμπιακός διέσυρε τη Φενέρμπαχτσε του Ιτούδη με 93-83 στην Κωνσταντινούπολη, παρά τις απουσίες των Σλούκα, Πίτερς. Αποβλήθηκε ο Ουίλμπεκιν.

ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ 31 Ιαν 2023 | 20:11

Ολυμπιακός: Ανακοίνωσε τον Σέρτζι Κανός - "Παιδί της Μασία" της Μπαρτσελόνα ο Ισπανός εξτρέμ

Ο 26χρονος Ισπανός εξτρέμ αποκτήθηκε δανεικός από την αγγλική Μπρέντφορντ.

25ΧΡΟΝΟΣ ΙΣΠΑΝΟΣ ΕΞΤΡΕΜ 31 Ιαν 2023 | 08:38

Ολυμπιακός: Υπογράφει ο Κανός

Ο Σέρχι Κανός αναμένεται μέσα στην ημέρα να υπογράψει και να ανακοινωθεί από τον Ολυμπιακό.

SUPER LEAGUE 30 Ιαν 2023 | 23:16

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός 1-0: Τον "γκρέμισε" από την κορυφή ο Μπαρτόλο στο 80΄ - Πανηγυρισμοί στην ΑΕΚ

Η αποβολή του Κουρμπέλη στο 33' και το γκολ του Μπαρτόλο στο 80' "γκρέμισαν" τον Παναθηναϊκό από την κορυφή, καθώς ηττήθηκε 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

SUPER LEAGUE 29 Ιαν 2023 | 18:13

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Ανατροπή με άγχος και έφυγε για Τούμπα!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 τον ΟΦΗ που προηγήθηκε στο Φάληρο με σκόρερ Μπακαμπού και Ελ Αραμπί.

ΡΕΚΟΡ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 27 Ιαν 2023 | 08:39

Παναθηναϊκός-Ζάλγκιρις Κάουνας 89-65: Στον αστερισμό του Λι

Ο Αμερικανός άσος των "Πρασίνων" έκανε ρεκόρ καριέρας με 24π. (5/6 3π. αλλά και 4ασ., 3κλ.) οδηγώντας τους συμπαίκτες του σ' ένα εκπληκτικό Β' ημίχρονο.

ΠΕΤΥΧΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 26 Ιαν 2023 | 22:23

Κύπελλο Ελλάδος: Η Λεωφόρος της πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ - Πέρασε στα ημιτελικά, παίζει με Λαμία [Βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να υπερασπιστεί το 2-0 του πρώτου αγώνα και να προκριθεί με ισοπαλία (1-1) - Αντίπαλός του η Λαμία στους "4"

ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ 26 Ιαν 2023 | 08:53

Άρης: Ανησυχία για Μανού Γκαρθία

Με ενοχλήσεις στο δεξιό γόνατο αποχώρησε το βράδυ της Τετάρτης ο Μανού Γκαρθία από το "Κλεάνθης Βικελίδης", μετά το τέλος του αγώνα του Άρη με τον Ολυμπιακό.

ΚΑΜΙΑ ΣΩΤΗΡΙΑ 25 Ιαν 2023 | 23:46

Το αισχρό πανό οπαδών του Άρη- Την ώρα που η μητέρα του Άλκη θρηνεί τον χαμό του γιου της

Την ώρα που η μάνα του Άλκη Καμπανού θρηνεί και υφίσταται το μαρτύριο να αντικρίζει τους δολοφόνους του γιου της, κάποιοι άλλοι βρίζουν χυδαία, σε πανελλήνια μετάδοση, τις μάνες άλλων

ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ 25 Ιαν 2023 | 22:33

Κύπελλο Ελλάδος: Ολυμπιακός από ατσάλι, απέκλεισε τον Άρη (0-1) - Ήρωας ο τερματοφύλακας Τζολάκης [Βίντεο]

Ο Κωνσταντίνος Τζολάκης κατέβασε ρολά για τον Ολυμπιακό και έπιασε και πέναλτι, ο Ελ Αραμπί κλείδωσε το διπλό πρόκρισης και οι "ερυθρόλεκοι" πέρασαν στους "4" του Κυπέλλου

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 23 Ιαν 2023 | 08:37

Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Με προβλήματα στην ανασταλτική και αμυντική λειτουργία, οι "ερυθρόλευκοι".

SUPERLEAGUE 22 Ιαν 2023 | 22:03

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-3: Πάρτι στη Λεωφόρο με Κωνσταντέλια και "φωτιά" στο πρωτάθλημα [Βίντεο]

Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Γιάννη Κωνσταντέλια, "άλωσε" τη Λεωφόρο με 0-3 για την 19η αγωνιστική της Super League.

EUROLEAGUE 20 Ιαν 2023 | 23:08

Ολυμπιακός- Ρεάλ Μαδρίτης 73-60: Υποκλίθηκε στο "βασιλιά"- Άμυνα από ατσάλι και κορυφή

Ο Ολυμπιακός "έπνιξε" τη Ρεάλ με την άμυνα του και με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ-Σλούκα πήρε μαζί τη νίκη, την ισοβαθμία και πάτησε στην κορυφή της Ευρωλίγκας.