Follow us

Μουντιάλ 2022:Βέλγιο – Μαρόκο 0-2: Μαροκάρα για πρόκριση

"Κόκκινοι διάβολοι" με… μασέλες εμφανίστηκαν στο Κατάρ και το εξαιρετικό Μαρόκο ήταν αυτό που έστειλε στην "κόλαση" της αμφιβολίας για την πρόκριση το Βέλγιο

Μαρόκο

"Κόκκινοι διάβολοι” με… μασέλες εμφανίστηκαν στο Κατάρ και το εξαιρετικό Μαρόκο ήταν αυτό που έστειλε στην "κόλαση” της αμφιβολίας για την πρόκριση το Βέλγιο με τη σπουδαία νίκη που πέτυχε με 2-0 στη Ντόχα.

"Χρυσοί” σκόρερ των Μαροκινών ο Σαμπίρι με εκτέλεση φάουλ στο 73ο λεπτό και ο Αμπουχλάλ στο 92′. Και οι δύο αλλαγές του προπονητή της αφρικανικής ομάδας. Βάσιμες ελπίδες πρόκρισης έχουν οι Μαροκινοί, οι οποίοι πέρασαν στην πρώτη θέση του ομίλου, το Βέλγιο… έμπλεξε σε σενάρια!

Mε το πόδι πατημένο στο… γκάζι μπήκαν οι Βέλγοι στο παιχνίδι, επιβάλλοντας το ρυθμό τους απέναντι στους Μαροκινούς. Στο 5ο λεπτό ο θόργκαν Αζάρ πάσαρε στον Μπατσουαγί, ο οποίος έκανε την τελική προσπάθεια μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Μουνίρ σε σημαντική επέμβαση.

Στο 17ο λεπτό ο Μουνίρ έκανε άστοχη έξοδο και ο Ονάνα πήρε την κεφαλιά, ωστόσο έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 19′ ο Μενιέ έκανε το δυνατό σουτ και ο τερματοφύλακας του Μαρόκου μπλόκαρε τη μπάλα.

Οι Μαροκινοί απείλησαν πρώτη φορά τους Βέλγους με ένα δυνατό σουτ του Ζίγες στο 21ο λεπτό, ενώ στο 35ο λεπτό οι Αφρικανοί έχασαν σπουδαία ευκαιρία με διαγώνιο σουτ του Χακίμι μετά από ατομική προσπάθεια.

Ο Ντε Μπρόινε δεν μπόρεσε να βρει στόχο με εκτέλεση φάουλ στο 39ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το Μαρόκο κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βελγίου, ωστόσο το τέρμα του Ζίγες ακυρώθηκε μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, καθώς υπήρχε περίπτωση οφσάιντ.

Στο 52ο λεπτό ο Αζάρ έκανε το σουτ από διαγώνια θέση και ο Μουνίρ με καλή επέμβαση έστειλε τη μπάλα κόρνερ. Oι Μαροκινοί "απάντησαν’ με ένα σουτ του Σοφιάν Μπουφάλ μέσα από την περιοχή, προσπάθεια η οποία ανησύχησε τον Κουρτουά και τους συμπαίκτες του.

Στο 65ο λεπτό ο Μέρτενς έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια και το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Μουνίρ έδιωξε τη μπάλα, ενώ στο 66′ ο τερματοφύλακας του Μαρόκου έκανε νέα επέμβαση σε σουτ του Μπατσουαγί.

Oι επίμονοι Μαροκινοί δικαιώθηκαν για την προσπάθεια τους, καθώς στο 73ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαμπίρι, ο Κουρτουά δεν υπολόγισε καλά την τροχιά της μπάλας και την είδε στα δίχτυα του για το 1-0 των Αφρικανών!

Στο 82ο λεπτό οι Βέλγοι έφτασαν μια… ανάσα από την ισοφάριση με κεφαλιά του Βερτόνχεν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χαμντάλα απείλησε στο 90′ και ο Αμπουχλάλ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-0! Ο Ζίγες έκανε υπέροχη ενέργεια στην κόντρα επίθεση, πάσαρε στον Αμπουχλάλ και ο τελευταίος με όμορφο σουτ σημείωσε το δεύτερο τέρμα των Μαροκινών!

Το Μαρόκο κατάφερε να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς, έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, το Βέλγιο παίζει το τελευταίο του χαρτί την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Κροατία.

Πηγή: Novasports.gr

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑΣ 26 Ιαν 2023 | 12:59

Qatargate: Ελεύθερες η κόρη και η σύζυγός του Παντσέρι - Δεν θα εκδοθούν στο Βέλγιο

Το Εφετείο της Μπρέσια ακυρώνει την ετυμηγορία υπέρ της έκδοσης της κόρης και της συζύγου του Αντόνιο Παντσέρι στο Βέλγιο.

ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ 26 Ιαν 2023 | 08:53

Άρης: Ανησυχία για Μανού Γκαρθία

Με ενοχλήσεις στο δεξιό γόνατο αποχώρησε το βράδυ της Τετάρτης ο Μανού Γκαρθία από το "Κλεάνθης Βικελίδης", μετά το τέλος του αγώνα του Άρη με τον Ολυμπιακό.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΞΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ 25 Ιαν 2023 | 08:30

Ρομάνο: "Σε διαπραγματεύσεις Σέλτικ – Ατλάντα για τον Γιακουμάκη"

Με βάση ρεπορτάζ του έγκυρου Ιταλού δημοσιογράφου, Φαμπρίτσιο Ρομάνο, η Σέλτικ είναι σε συζητήσεις με την Ατλάντα για την μετακίνηση του Γιώργου Γιακουμάκη.

ΣΤΟ 30-17 ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ 24 Ιαν 2023 | 08:52

Πίστονς-Μπακς 130-150: Νίκη με εμφατικό τρόπο στην επιστροφή του Γιάννη

Σούπερ εμφάνιση για τα Ελάφια και τον Greek Freak.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΜΑΤΣ 23 Ιαν 2023 | 08:35

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2: Κανονιά τίτλου

Σπουδαία νίκη για την Άρσεναλ κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κρατάει τη Σίτι σε απόσταση πέντε βαθμών από την κορυφή.

QATARGATE 20 Ιαν 2023 | 08:55

Η πρώτη αντίδραση της Εύας Καϊλή μετά την απόφαση: "Και κομμάτια να με κάνουν, δεν πρόκειται να παραδεχτώ κάτι που δεν έκανα"

"Ματαιοπονούν. Και κομμάτια να με κάνουν δεν πρόκειται να παραδεχτώ κάτι που δεν έχω κάνει", είπε η Εύα Καϊλή μετά την απόφαση των βελγικών αρχών να παραμείνει στη φυλακή.

ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΤΟ +4 15 Ιαν 2023 | 23:34

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1: Λύτρωση από την άσπρη βούλα

Στο +4 οι πράσινοι οι οποίοι "σώθηκαν" στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου, απέναντι σε ένα εξαιρετικό ΠΑΣ Γιάννινα.

ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Η ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 13 Ιαν 2023 | 08:21

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-4: Η… ρουλέτα έβγαλε clasico

Στα πέναλτι οι Καταλανοί έκαμψαν την αντίσταση της Μπέτις.

ΣΤΗΝ 97% Η ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ 12 Ιαν 2023 | 10:40

Ευρωβαρόμετρο: Η ακρίβεια και το αυξανόμενο κόστος ζωής είναι η μεγαλύτερη ανησυχία για το 100% των Ελλήνων

Σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο, το αυξανόμενο κόστος ζωής είναι η μεγαλύτερη ανησυχία για το 100% των Ελλήνων.

ΧΑΜΗΛΗ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ 12 Ιαν 2023 | 08:24
ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ 11 Ιαν 2023 | 21:21

Qatargate: Παραιτήθηκε από πρόεδρος της υποεπιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων η Μαρί Αρενά

"Οι βελγικές Αρχές δεν ζήτησαν την άρση της βουλευτικής ασυλίας μου, ούτε έχουν ερευνήσει το γραφείο ή το σπίτι μου" τονίζει η ίδια.

ΑΣΤΟΧΗΣΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 11 Ιαν 2023 | 08:43

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 88-94 (78-78): Το έχασε μέσα από τα χέρια του

Μία λάθος επαναφορά, ένα φάουλ που δεν δόθηκε και δύο άστοχα σουτ στα 5'' του στέρησαν τη νίκη.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ STAR 09 Ιαν 2023 | 21:14

Qatargate: Ο πατέρας της Εύας Καϊλή επισκέπτεται στη φυλακή και τον Τζόρτζι - Γιατί δεν τον βλέπει πάντα

Ο Αλέξανδρος Καϊλής αναμένεται να δώσει νέα κατάθεση την Τετάρτη (11/1), μαζί με τη σύζυγό του. Οι Αρχές δεν το επιβεβαιώνουν ωστόσο επίσημα.