Βόλφσμπουργκ - ΑΕΚ: Τεράστια πρόκριση στο 94' - Στους ομίλους του Europa League η Ένωση [Βίντεο]

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ξέρανε τη Βόλφσμπουργκ στο τελευταίο λεπτό και έστειλε την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League - Τρεις ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη

Ένα παλικαρίσιο γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο φινάλε του ματς με τη Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή για την ΑΕΚ και την έστειλε στους ομίλους του Europa League.

Η Ένωση αν και έμεινε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και χάρη σε τέρματα του Σιμόες και του Ιρανού, έκανε... τρεις τις ελληνικές ομάδες που θα παίξουν τον χειμώνα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ και πέναλτι έχασε και βρέθηκε πίσω στο σκορ το κρισιμότερο σημείο, στην εκπνοή. Στο 18' ο Πέρβαν απέκρουσε το πέναλτι του Μάνταλου, το οποίο είχε κερδίσει ο Κρίστιτσιτς σε ανατροπή από τον Σλάγκερ. Ο ορισμός της μεγάλης ευκαιρίας που χάθηκε για την ΑΕΚ και μαζί η ψυχολογική ώθηση που θα της έδινε το προβάδισμα.

Παρ' όλα αυτά, δεν έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έδειχνε ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά. Όμως, ακριβώς με τη συμπλήρωση 45 λεπτών ο Μπρέκαλο πάσαρε στον Μεχμέντι κι αυτός με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-1.

Ήταν ένα ημίχρονο που το προβάδισμα θα μπορούσε να έχει πάει σε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή επιθετικά, ήταν όμως εξαιρετική στη μετάβαση και δεν επέστρεψε στη Βόλφσμπουργκ να βρει ρυθμό όποτε έκλεβε τη μπάλα. Μονόπλευρη η ανάπτυξη των Γερμανών από αριστερά, όπου οι Βασιλαντωνόπουλος, Γκαρσία αλληλοσυμπληρώνονταν και κέρδιζαν όλες τις μονομαχίες. Μία φορά πήγαν από δεξιά οι φιλοξενούμενοι και από εκεί ο Μπρέκαλο "έφτιαξε" το γκολ του Μεχμέντι. Ούτε σέντρα δεν πρόλαβαν να εκτελέσουν οι παίκτες της Ένωσης και ο διαιτητής τους έστειλε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο...

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στο β' ημίχρονο οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να δώσουν και την ψυχή τους. Με μπροστάρη τον Αντρέ Σιμόες που ήταν "άρχοντας" στο χώρο του κέντρου, πίεσαν ασφυκτικά τους Γερμανούς. Έλειπε όμως η καλή τελική πάσα, αφού ο Μάνταλος ήταν σε κακή μέρα επιθετικά. Και αυτό το πρόβλημα έλυσε ο Σιμόες, ο οποίος με "οβίδα" από τα 25 μέτρα ισοφάρισε στο 65ο λεπτό! Ο Πορτογάλος σκόραρε στην Ευρώπη τρία χρόνια μετά το 3-0 επί της Μπριζ, όταν είχε πετύχει δύο γκολ και είχε οδηγήσει εκ του ασφαλούς την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League.

Με την αύρα του Σιμόες και την ενέργεια που έβγαζαν οι Γκαρσία, Ινσούα, Κρίστιτσιτς, η ομάδα του Καρέρα κυριαρχούσε και έδειχνε ικανή για τη μεγάλη ανατροπή. Ο Ιταλός προπονητής χρησιμοποίησε όσα "όπλα" είχε στη διάθεσή του, ρίχνοντας στο ματς τους Λιβάγια, Μαχαίρα, Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός ήταν αυτός που έστειλε την ΑΕΚ στους ομίλους καθώς στο 90+4΄ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, άδειασε την άμυνα της Βόλφσμπουργκ και έγραψε το τελικό 2-1!

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίσνκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (62΄ Λιβάγια), Γκαρσία (81΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (87΄ Ανσαριφάρντ)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Πέρβαν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Ρουσιγιόν, Πάολο Οτάβιο, Σλάγκερ (60΄ Γκέρχαρντ), Άρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο (79΄ Μπιάλεκ), Βέγκχορστ

ΑΦΗΣΑΝ ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΙ "ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ" 19 Οκτ 2020 | 11:06

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ: Το Χ στο ντέρμπι ευνόησε Άρη και Ολυμπιακό

Την ώρα που ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μοιράζονταν την ισοπαλια στο ΟΑΚΑ, Άρης και ΠΑΟΚ κέρδιζαν βαθμούς.

ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ 02 Οκτ 2020 | 14:48

Κλήρωση ομίλων Europa League: Αυτοί είναι οι αντίπαλοι για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Οι αντίπαλοι της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League όπως διαμορφώθηκαν μετά την κλήρωση

Η ΕΝΩΣΗ 01 Οκτ 2020 | 15:27

Europa League: Στη μάχη της Ευρώπης ρίχνεται η ΑΕΚ - Το κρίσιμο ραντεβού με τη Βόλφσμπουργκ

Την γερμανική Βόλφσμπουργκ αντιμετωπίζει η ΑΕΚ για την είσοδό της στους ομίλους του Europa League

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, ΑΕΚ 28 Σεπ 2020 | 21:53

Super League: Ψυχρολουσία για τον ΠΑΟ - Στην κορυφή της βαθμολογίας ο Άρης

Στο 1-1 έμειναν Λάρισα και Παναθηναϊκός - Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Super League

ΜΕΤΡΙΑ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ 24 Σεπ 2020 | 23:42

Europa League: Η ΑΕΚ πέρασε τη Σεντ Γκάλεν και βλέπει... Βόλφσπουργκ [Βίντεο]

Με γκολ του Ολιβέιρα η ΑΕΚ κέρδισε τη Σεντ Γκάλεν και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League

ΗΤΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΧΡΟΝΙΑ 23 Οκτ 2020 | 00:08

Μπράγκα - ΑΕΚ: Κατώτερη των περιστάσεων η Ένωση, έχασε με 3-0 στην πρεμιέρα της στο Europa League

Δύσκολο βράδυ για την ΑΕΚ που γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την Μπράγκα, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League

ΓΙΑ ΤΗΝ 1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE 22 Οκτ 2020 | 22:55

ΠΑΟΚ - Ομόνοια: Γκέλα για τον "Δικέφαλο" στο πιο εύκολο παιχνίδι του στον όμιλο [Βίντεο]

Στο 1-1 έμεινε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Ομόνοια στην Τούμπα, παίρνοντας έναν βαθμό στο θεωρητικά πιο εύκολο ματς του προγράμματός του

ΣΤΟ TWITTER 22 Οκτ 2020 | 12:54

Το τρολάρισμα Τσιτσιπά στον Αντετοκούνμπο: "Πάντα μιλάς τόσο πολύ στην προπόνηση;"

Το σχόλιο του Στέφανου Τσιτσιπά στην ανάρτηση του Γιάννη Αντετοκούνμπο

ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ 22 Οκτ 2020 | 11:33

Κορονοϊός: Αποδεκατίστηκε η Δόξα Ασσήρου- Βρέθηκαν 6 παίκτες θετικοί στον ιό

Εξι επιβεβαιωμένα κρούσματα κορoνοιού διαπιστώθηκαν χθες μεταξύ των ποδοσφαιριστών της Δόξας Ασσήρου.

ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ ΤΟΥ CHAMPIONS LEAGUE 22 Οκτ 2020 | 00:01

Θρίαμβος για Ολυμπιακό, νίκησε Μαρσέιγ και... κορονοϊό - Λυτρωτής ο Χασάν στο 90' [Βίντεο]

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε την ατυχία με τον Καμαρά (θετικός στον κορονοϊό) και με σκόρερ τον Αιγύπτιο υπέταξε τη Μαρσέιγ με 1-0 στο Καραϊσκάκη

CHAMPIONS LEAGUE 21 Οκτ 2020 | 18:22

Εντυπωσιάζει η Μαρσέιγ: Βιντεοκλίπ με αναφορά στον Παύλο Φύσσα πριν τη σέντρα με τον Ολυμπιακό [Βίντεο]

Στο βίντεοκλιπ γίνεται αναφορά στον Ολυμπιακό, το Καραϊσκάκη και τον Παύλο Φύσσα ενώ συμμετέχει και ο Έλληνας ράπερ Saske.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ L' EQUIPE 21 Οκτ 2020 | 15:15

Champions League: Χωρίς Καμαρά ο Ολυμπιακός με τη Μαρσέιγ - Βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό

Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού Μαντί Καμαρά βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό και δεν θα αγωνιστεί με τη Μαρσέιγ στο Champion League