Βόλφσμπουργκ - ΑΕΚ: Τεράστια πρόκριση στο 94' - Στους ομίλους του Europa League η Ένωση [Βίντεο]

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ξέρανε τη Βόλφσμπουργκ στο τελευταίο λεπτό και έστειλε την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League - Τρεις ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη

Ένα παλικαρίσιο γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο φινάλε του ματς με τη Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή για την ΑΕΚ και την έστειλε στους ομίλους του Europa League.

Η Ένωση αν και έμεινε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και χάρη σε τέρματα του Σιμόες και του Ιρανού, έκανε... τρεις τις ελληνικές ομάδες που θα παίξουν τον χειμώνα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ και πέναλτι έχασε και βρέθηκε πίσω στο σκορ το κρισιμότερο σημείο, στην εκπνοή. Στο 18' ο Πέρβαν απέκρουσε το πέναλτι του Μάνταλου, το οποίο είχε κερδίσει ο Κρίστιτσιτς σε ανατροπή από τον Σλάγκερ. Ο ορισμός της μεγάλης ευκαιρίας που χάθηκε για την ΑΕΚ και μαζί η ψυχολογική ώθηση που θα της έδινε το προβάδισμα.

Παρ' όλα αυτά, δεν έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έδειχνε ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά. Όμως, ακριβώς με τη συμπλήρωση 45 λεπτών ο Μπρέκαλο πάσαρε στον Μεχμέντι κι αυτός με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-1.

Ήταν ένα ημίχρονο που το προβάδισμα θα μπορούσε να έχει πάει σε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή επιθετικά, ήταν όμως εξαιρετική στη μετάβαση και δεν επέστρεψε στη Βόλφσμπουργκ να βρει ρυθμό όποτε έκλεβε τη μπάλα. Μονόπλευρη η ανάπτυξη των Γερμανών από αριστερά, όπου οι Βασιλαντωνόπουλος, Γκαρσία αλληλοσυμπληρώνονταν και κέρδιζαν όλες τις μονομαχίες. Μία φορά πήγαν από δεξιά οι φιλοξενούμενοι και από εκεί ο Μπρέκαλο "έφτιαξε" το γκολ του Μεχμέντι. Ούτε σέντρα δεν πρόλαβαν να εκτελέσουν οι παίκτες της Ένωσης και ο διαιτητής τους έστειλε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο...

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στο β' ημίχρονο οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να δώσουν και την ψυχή τους. Με μπροστάρη τον Αντρέ Σιμόες που ήταν "άρχοντας" στο χώρο του κέντρου, πίεσαν ασφυκτικά τους Γερμανούς. Έλειπε όμως η καλή τελική πάσα, αφού ο Μάνταλος ήταν σε κακή μέρα επιθετικά. Και αυτό το πρόβλημα έλυσε ο Σιμόες, ο οποίος με "οβίδα" από τα 25 μέτρα ισοφάρισε στο 65ο λεπτό! Ο Πορτογάλος σκόραρε στην Ευρώπη τρία χρόνια μετά το 3-0 επί της Μπριζ, όταν είχε πετύχει δύο γκολ και είχε οδηγήσει εκ του ασφαλούς την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League.

Με την αύρα του Σιμόες και την ενέργεια που έβγαζαν οι Γκαρσία, Ινσούα, Κρίστιτσιτς, η ομάδα του Καρέρα κυριαρχούσε και έδειχνε ικανή για τη μεγάλη ανατροπή. Ο Ιταλός προπονητής χρησιμοποίησε όσα "όπλα" είχε στη διάθεσή του, ρίχνοντας στο ματς τους Λιβάγια, Μαχαίρα, Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός ήταν αυτός που έστειλε την ΑΕΚ στους ομίλους καθώς στο 90+4΄ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, άδειασε την άμυνα της Βόλφσμπουργκ και έγραψε το τελικό 2-1!

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίσνκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (62΄ Λιβάγια), Γκαρσία (81΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (87΄ Ανσαριφάρντ)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Πέρβαν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Ρουσιγιόν, Πάολο Οτάβιο, Σλάγκερ (60΄ Γκέρχαρντ), Άρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο (79΄ Μπιάλεκ), Βέγκχορστ

ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΘΟΥ, ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ 31 Μαϊ 2021 | 08:39

Κυπελλούχος Ευρώπης η ΑΕΚ στο χάντμπολ

Η ΑΕΚ επικράτησε στη Χαλκίδα της Ίσταντς -και με… προίκα και το 30-26 του πρώτου αγώνα- σήκωσε το πρώτο ευρωπαϊκό Κύπελλο στο χάντμπολ (EHF European Cup).

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ 27 Μαϊ 2021 | 01:33

Europa League: Το πήρε η Βιγιαρεάλ μετά από 21 πέναλτι - Μοιραίος παίκτης ο Ντε Χέα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ [Βίντεο]

Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το Europa League, νικώντας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από μια συγκλονιστική διαδικασία των πέναλτι - 1-1 ο κανονικός αγώνας

21 Ιουν 2021 | 22:17

Euro 2020: Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία 0-3: Τρία στα τρία οι Ολλανδοί και άνετοι στους "16"

Η Ολλανδία επικράτησε της Βόρειας Μακεδονίας 3-0 και κάπως έτσι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους με τρεις νίκες.

21 Ιουν 2021 | 21:26

Euro 2020: Ουκρανία – Αυστρία 0-1: Πρόκριση στους "16" για Αυστρία, αναμονή για Ουκρανία

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να στείλει την Αυστρία στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

ΜΟΛΙΣ 39 ΕΤΩΝ 21 Ιουν 2021 | 17:04

Θρήνος στο χώρο του ποδοσφαίρου: Πέθανε από κορονοϊό ο πρώην παίκτης του Εθνικού Λούκας Περέιρα

Απεβίωσε από επιπλοκές του κορονοϊού ο πρώην παίκτης του Εθνικού Λούκας Περέιρα

21 Ιουν 2021 | 13:31

Euro 2020: Τρεις ομάδες παλεύουν για την πρόκριση στον δεύτερο όμιλο

Όλα τα σενάρια για Ρωσία, Δανία και Φινλανδία – Πολλές στοιχηματικές επιλογές από το Pamestoixima.gr.

21 Ιουν 2021 | 08:15
20 Ιουν 2021 | 21:43

Euro 2020: Ιταλία – Ουαλία 1-0: Άνετοι στους "16" Ιταλοί και Ουαλοί

Το 1-0 βόλεψε και τις δύο ομάδες και έτσι συνεχίζουν στο Euro 2020

20 Ιουν 2021 | 21:38

Euro 2020: Ελβετία – Τουρκία 3-1: Στην 3η θέση η Ελβετία, ελπίζει για τους "16"

Λίγη ακόμη υπομονή θα πρέπει να κάνουν οι Ελβετοί για να μάθουν αν θα συνεχίσουν στο Euro 2020

20 Ιουν 2021 | 13:40

Euro 2020: Η ευκαιρία της Ελβετίας και το δεύτερο μονοπάτι για την πρόκριση

Αυλαία στον 1ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με πολλές στοιχηματικές επιλογές από το Πάμε Στοίχημα.

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ 20 Ιουν 2021 | 10:32

Επική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο: Με 40άρα έστειλε τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 40 πόντους και ο Κρις Μίντλετον με κρίσιμα καλάθια οδήγησαν τους Μπακς στο 4-3 επί των Νετς (115-111), του απίθανου Κέβιν Ντουράντ με 48 πόντους.

20 Ιουν 2021 | 08:00

Euro 2020: Ελβετία και Τουρκία για το "μπαμ", για τα σίγουρα Ιταλία - Ουαλία