Boxing Day: Η Λίβερπουλ πετάει... φωτιές, 0-4 στο Λέστερ

Νίκη και για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, γκέλα για Τσέλσι και Αρσεναλ

Η Λίβερπουλ δεν αστειεύεται φέτος. Και έχει βαλθεί να κατακτήσει και μάλιστα αρκετά νωρίς την φετινή Premier League.

η Λίβερπουλ ήταν σαρωτική στην έδρα της αντιπάλου της, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 4-0! Με αυτή τη νίκη πήγε στο +13 από την αντίπαλό της που είναι στην δεύτερη θέση (αν κερδίσει το ματς της Παρασκευής με τους Γουλβς η Μάντσεστερ Σίτι θα την περάσει και θα βρεθεί στο -11) και πλέον θα πρέπει να… αυτοκτονήσει για να χάσει αυτό το πρωτάθλημα. Η ομάδα των «Ρεντς» κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 31’ με τον Φιρμίνιο και σκόραρε άλλες τρεις φορές στην επανάληψη. Αρχικά με πέναλτι του Μίλνερ στο 71’, στη συνέχεια ξανά με τον Φιρμίνιο στο 74’ και στο 78’ ο Αλεξάντερ-Αρνολντ (έδωσε τις ασίστ στα γκολ του Φιρμίνιο) έγραψε το τελικό 4-0. Η Λίβερπουλ έχει μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο στο πρωτάθλημα (με την Γουέστ Χαμ), το οποίο αν κερδίσει θα ξεφύγει με 16 βαθμούς από την Λέστερ και -στην χειρότερη- 14 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Εντυπωσιακή ανατροπή από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το εντυπωσιακό 4-1 μετά από ανατροπή πέρασε ιδανικά την Boxing Day στην Premier League. Η Νιουκάστλ... έκανε το λάθος να προηγηθεί στο «Ολντ Τράφορντ», με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να «απαντά» με τέσσερα γκολ και με το εμφατικό 4-1 να φτάνει στην άνετη νίκη, στο προτελευταίο χρονικά σημερινό ματς της Boxing Day της Premier League. Το γκολ του Λονγκσταφ στο 17΄ όχι μόνο δεν επηρέασε τους «μπέμπηδες», αντίθετα, τους πείσμωσε περισσότερο και πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο είχαν φέρει τα πάνω κάτω με 3 τρία μέσα σε 18 λεπτά. Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο δεύτερο μέρος ο Μαρσιάλ «σφράγισε» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την επιστροφή των «κόκκινων διαβόλων» στις νίκες μετά την ήττα από την Γουότφορντ.

Το μεγάλο «μπαμ» της Boxing Day στην Αγγλία (19η αγωνιστική) έκανε η Σαουθάμπτον, ενώ μεγάλες νίκες που τους έδωσαν τη δυνατότητα να «αναπνεύσουν» βαθμολογικά πέτυχαν οι Αστον Βίλα, Κρίσταλ Πάλας και Εβερτον. Ισόπαλη, 1-1, με την Μπόρνμουθ η Άρσεναλ στο ντεμπούτο του Μικέλ Αρτέρα στον πάγκο της. Η Τσέλσι προερχόταν από το μεγάλο «διπλό» επί της Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου, ωστόσο, μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ», γνώρισε την ήττα με 0-2 από την Σαουθάμπτον. Οι «Αγιοι» που σε κάθε ματς δίνουν κι από έναν τελικό για την αποφυγή του υποβιβασμού, κατάφεραν να αποσπαστούν από την επικίνδυνη ζώνη και συγκεκριμένα να ξεφύγουν με 3 βαθμούς από την Αστον Βίλα, που την ίδια ώρα έπαιρνε «χρυσό τρίποντο» επί της ουραγού, πλέον, Νόριτς (1-0).

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: REUTERS

04 Οκτ 2021 | 08:54

Λίβερπουλ: Αποθέωσε τον Σαλάχ ο Κλοπ

Ο Γιούργκεν Κλοπ μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον Μοχάμεντ Σαλάχ, μετά το γκολ που σημείωσε στο ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι.

ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 22 Σεπ 2021 | 09:32

Νόριτς - Λίβερπουλ 0-3: Ο ωραίος Τσιμίκας και ο μοιραίος Τζόλης

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν ο νικητής στην κόντρα των Ελλήνων στο Carabao Cup. H Λίβερπουλ προκρίθηκε εις βάρος της Νόριτς των Δημήτρη Γιαννούλη και Χρήστου Τζόλη.

ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΚΑΙ ΤΣΕΛΣΙ 20 Σεπ 2021 | 10:03

Μπάγερν Μονάχου: Αγγλικό ενδιαφέρον για τον Κομάν

Ο Κίνγκσλεϊ Κομάν φέρεται να βρίσκεται στο μεταγραφικό στόχαστρο των Τσέλσι και Λίβερπουλ, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

...ΡΟΝΤΕΟ Ο ΑΓΩΝΑΣ 16 Σεπ 2021 | 08:14

Champions League: Το γύρισε η Λίβερπουλ, 3-2 τη Μίλαν - Στο "0" Ατλέτικο - Πόρτο

Συναρπαστικό παιχνίδι στο Άνφιλντ" όπου η Λίβερπουλ επικράτησε 3-2 της Μίλαν. Έμειναν στο 0-0 Ατλέτικο Μ. - Πόρτο στο άλλο παιχνίδι του Β΄ ομίλου

ΕΧΑΣΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΕΝΙΣΤΑΣ 15 Οκτ 2021 | 23:52

Indian Wells: Ήττα από τον Μπαζιλασβίλι και αποκλεισμός για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε απέναντι στον Νικολόζ Μπαζιλασβίλι και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Indian Wells με ήττα 2-1 σετ.

ΣΤΟ 3-1 ΟΙ ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ 15 Οκτ 2021 | 23:44

Euroleague: Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, υπέταξε τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός λαχτάρησε από τη Ζαλγκίρις στα 12 πρώτα λεπτά, όμως έφτασε εύκολα και με επιβλητικό τρόπο στην τρίτη νίκη (83-68) του για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

ΘΛΙΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 25ΧΡΟΝΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 15 Οκτ 2021 | 21:14

Δολοφονία Τιρόπ: Συνελήφθη ο σύζυγος της παγκόσμιας πρωταθλήτριας - Θεωρείται ο βασικός ύποπτος

H Άγκνες Τιρόπ, παγκόσμια πρωταθλήτρια στον στίβο, βρέθηκε μαχαιρωμένη στο σπίτι που έμενε με τον σύζυγό της στο Ίτεν της Κένυας.

ΝΕΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 15 Οκτ 2021 | 19:09

Γιώργος Ανατολάκης: Αφήνει το ντελίβερι και επιστρέφει στον Ολυμπιακό

Από κούριερ, Γενικός Αρχηγός στον Ολυμπιακό ο Γιώργος Ανατολάκης, που επιστρέφει στην ομάδα με την οποία κατέκτησε πολλούς τίτλους

"ΠΑΤΑΞΟΝ ΜΕΝ, ΑΚΟΥΣΟΝ ΔΕ" 15 Οκτ 2021 | 12:59

Ο Τσιτσιπάς ξαναχτυπά με ρητό του... Θεμιστοκλή

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θέλησε να στείλει το δικό του μήνυμα λίγο μετά την πρόκριση του στα προημιτελικά του Indian Wells, χρησιμοποιώντας Θεμιστοκλή.

15 Οκτ 2021 | 09:23

Μπαρτσελόνα: Τρεις εβδομάδες εκτός ο Αραούχο

Τις υπηρεσίες του Ρόναλντ Αραούχο για τις επόμενες τρεις εβδομάδες θα στερηθεί ο Ρόναλντ Κούμαν.

15 Οκτ 2021 | 08:59

Αργεντινή-Περού: Δύσκολη νίκη για την "αλμπισελέστε"

Η Αργεντινή νίκησε δύσκολα 1-0 το Περού εντός έδρας, με το γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 43’.

15 Οκτ 2021 | 08:50

Γερμανία : Το μαγικό άγγιγμα του Χάνζι Φλικ

Η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

14 Οκτ 2021 | 13:14

Ολυμπιακός: Ετοιμάζει αλλαγές ο Μαρτίνς στα Γιάννινα

Στην τελική ευθεία μπαίνει η προετοιμασία του Ολυμπιακού για το παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα στους "Ζωσιμάδες".