Champions League: Έκανε το καθήκον του ο μισός Ολυμπιακός - Δεύτερη νίκη και πρόκριση στον επόμενο γύρο [Βίντεο]

Με ενδεκάδα ανάγκης, ο Ολυμπιακός δεν ανησύχησε καθόλου και με το γκολ του Μασούρα κέρδισε 1-0 τη Νέφτσι Μπακού

Απόλυτα διαβασμένος, παθιασμένος και αποφασισμένος παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στο Μπακού και με το 1-0, με γκολ του Μασούρα, θα βρεθεί στην επόμενη φάση διεκδικώντας για 21η φορά την είσοδό του στους ομίλους του Champions League.

Σ’ ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών, ο Ολυμπιακός πάλεψε με τις απουσίες του αρχικά και με τη Νέφτσι στη συνέχεια, σ’ ένα τραγικό γήπεδο στο Μπακού.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας κλήθηκαν να υπερασπιστούν το 1-0 του πρώτου αγώνα απέναντι στους Αζέρους με 11 απουσίες, αφού εκτός αποστολής ήταν οι Παπασταθόπουλο, Ανδρούτσο, Ρέαμπτσουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μπουχαλάκη, Φορτούνη, Τικίνιο, Κρίστινσον και Αγκιμπού Καμαρά.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε μία 11άδα ανάγκης με τον Σισέ αριστερό μπακ-χαφ. Πιο συγκερκιμένα ο Τζολάκης βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, τον Σισέ αριστερό μπακ, Σεμέδο, Μάρκοβιτς και Μπα τα στόπερ και τον Λαλά στο δεξί άκρο. Σουρλής και Κούντε τα δύο χαφ με τον Βαλμπουενά δεξιά και τον Μασούρα αριστερά. Στην επίθεση μόνος του ο Χασάν.

Από την άλλη, η Νέφτσι Μπακού παρατάχθηκε με τους: Μαμάντοφ, Μπουλόυντοφ, Μποτζί, Στάνκοβιτς, Μπασκέ, Κέιν, Χαράμις, Μαχμούντοφ, Μπουγκρίν, Λαουάλ, Μέσα Κόλι.

Από τα πρώτα λεπτά οι Αζέροι θέλησαν να πιέσουν και να φτάσουν στο γκολ, ενώ είχαν και τον πολύ δυνατό αέρα υπέρ τους.

Έκαναν ένα σουτ μόλις στο 3ο λεπτό, όμως το σουτ βρήκε σε ετοιμότητα τον Τζολάκη. Όσο περνούσαν τα λεπτά όμως ο Ολυμπιακός έβρισκε τα πατήματά του και στην άμυνα και στην επίθεση. Σουρλής, Κούντε και Σισέ πίεζαν συνεχώς κι έκλεβαν μπάλες.

Από ένα τέτοιο κλέψιμο από τον Σισέ στο 15ο λεπτό ήρθε και το γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, κατά συνθήκη αριστερός μπακ-χαφ, έκλεψε μπήκε στην περιοχή πλάσαρε, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Νέφτσι, η μπάλα γύρισε στον Βαλμπουενά, που πάσαρε καταπληκτικά στον Μασούρα που έκανε το 1-0 με το… στήθος.

Οι ερυθρόλευκοι από το γκολ και μετά έπαιξαν με μυαλό, δούλευαν πάρα πολύ αμυντικά κι έχτιζαν μεθοδικά κάθε τους επίθεση. Θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει και δεύτερο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου, καθώς υπήρχαν οι προϋποθέσεις αλλά δεν κατάφερε να φτάσει ως την τελική προσπάθεια.

Από την άλλη οι Αζέροι, όπως ήταν λογικό ήθελαν να πιέσουν για το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν έβρισκαν χώρος, παρά μόνο μία φορά στο 40ο λεπτό όταν του σουτ του Μούγκριν πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τζολάκη.

Στο δεύτερο μέρος και στα πρώτα λεπτά και πάλι η ομάδα του Μπακού, πάλευε να φτάσει στο γκολ με το παιχνίδι της να χτίζεται από την πλευρά που αμύνονταν οι Βαλμπουενά και Σισέ, αλλά οι ερυθρόλευκοι δούλευαν πάρα πολύ καλά.

Με την ίδια νοοτροπία και με τον ίδιο τρόπο σκέψεις ο Ολυμπιακός κρατούσε το παιχνίδι εκεί που το ήθελε και δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για το δεύτερο γκολ.

Όσο και να πίεζαν οι γηπεδούχοι ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση, ήταν απόλυτα διαβασμένος και πνευματικά έτοιμος να κερδίσει τον "πόλεμο” και τα κατάφερε.

ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ (Αμίρ Αμπάσοφ): Μαμάντοφ, Μπουλούντοφ (31΄ Αμπάσοφ - 83΄ Μουραντμπαϊλί), Μπότζι, Στάνκοβιτς, Μπασκέ, Χαραμίζ, Μαχμούντοφ, Μπουγκρίν (83΄ Νασάφοφ), Λαβάλ (83΄ Αλιζαντά) , Κόλι (65΄ Ισμαΐλ Ζουλφουγκαρλι), Μαμαντού Κανέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Μπα, Σισέ, Κουντέ, Σουρλής (83΄ Βρουσάϊ), Βαλμπουενά (76΄ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας, Χασάν (86΄ Ελ Αραμπί).

Πηγή: novasports.gr

21 Σεπ 2021 | 11:35

Ολυμπιακός: Στο "Γ. Καραϊσκάκης" ο Ροντρίγκες

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το "πακέτο" των καλοκαιρινών του μεταγραφών με την προσθήκη του Γκάρι Ροντρίγκες.

20 Σεπ 2021 | 09:41

Λαμία – Ολυμπιακός 1-2: Περισσότερο προβλημάτισε, λιγότερο πανηγύρισε!

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα απέναντι στη μαχητική Λαμία, αλλά δεν ικανοποίησε η εικόνα του.

ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ 18 Σεπ 2021 | 13:01

Ολυμπιακός: Ντύθηκε στα "ερυθρόλευκα" ο Γκάρι Ροντρίγκες - Υπέγραψε τριετές συμβόλαιο

Η διοίκηση του Ολυμπιακού ανακοίνωσε την απόκτηση του Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος υπέγραψε τριετές συμβόλαιο συνεργασίας.

ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ ΟΙ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ 17 Σεπ 2021 | 10:57

Ολυμπιακός: Δε φαίνεται να προχωράει του Σιόβα

Ο Πέδρο Μαρτίνς δε φαίνεται να ψάχνει μια ακόμα λύση για το κέντρο της άμυνας και η περίπτωση του Δημήτρη Σιόβα απομακρύνεται.

ΑΓΧΩΜΕΝΟΙ ΟΙ "ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ" 17 Σεπ 2021 | 00:19

Europa League: Λυτρωτής ο Ρέαμπτσιουκ, χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό - 2-1 την Αντβέρπ [Βίντεο]

Με γκολάρα του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ στο 87' ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα τη φετινή του παρουσία στους ομίλους του Europa League

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 16 Σεπ 2021 | 12:36

ΚΑΕ Ολυμπιακός για θάνατο Ιβκοβιτς: "Καλό ταξίδι θρυλικέ Ντούντα"

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός μέσα από τον επίσημο λογαριασμό της στα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αποχαιρέτισε τον Ντούσαν Ίβκοβιτς, που βρέθηκε δύο φορές στον πάγκο των "ερυθρόλευκων".

Ο ΜΑΡΤΙΝΣ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ 4-3-3 16 Σεπ 2021 | 10:56

Ολυμπιακός: "Μονόδρομος" η νίκη κόντρα στην Αντβέρπ

Ο Ολυμπιακός θέλει μόνο τη νίκη στον αγώνα με την Αντβέρπ στο "Γ. Καραϊσκάκης", στην πρεμιέρα του στους ομίλους του Europa League

16 Σεπ 2021 | 08:28

Champions League: Ίντερ - Ρεάλ Μαδρίτης 0 -1: "Απόδραση" στο 90′

Με γκολ του Ροντρίγο στο 90ο λεπτό, η Ρεάλ Μαδρίτης… απέδρασε από το Μιλάνο με τους βαθμούς της νίκης, επικρατώντας 1-0 της Ίντερ στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου του Champions League.

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΣΑΧΤΑΡ 15 Σεπ 2021 | 22:55

Champions League: Ιστορική νίκη για την "ελληνική" Σερίφ - Καθάρισε ο Χάλαντ για την Ντόρτμουντ [Βίντεο]

Οι Έλληνες της Σερίφ Τιρασπόλ πανηγύρισαν άλλη μια φορά στο φετινό Champions League

Ο ΠΙΟ ΑΜΦΙΡΡΟΠΟΣ 15 Σεπ 2021 | 11:14

Champions League: Τα βλέμματα στο Μιλάνο και στον όμιλο-φωτιά

Ολοκληρώνεται η πρώτη αγωνιστική του Champions League με το ντέρμπι Ίντερ - Ρεάλ Μαδριτης.

EUROPA LEAGUE 15 Σεπ 2021 | 11:14

Ολυμπιακός: Με Μαντί Καμαρά και Ονιεκούρου κόντρα στην Αντβέρπ

Αλλάζει την αρχική 11άδα ο Πέδρο Μαρτίνς για τον αγώνα με την Ανβέρπ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ - ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΙΣ 15 Σεπ 2021 | 10:59

Ο Ρονάλντο χτύπησε κατά λάθος γυναίκα σεκιούριτι και της έδωσε τη φανέλα του [βίντεο]

Το λάθος του Ρονάλντο και το δώρο του στη γυναίκα φρουρό.

15 Σεπ 2021 | 08:34

Champions League: Η εικόνα και τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας

Από το σόου του Λεβαντόφσκι στην επική ανατροπή της Γιουνγκ Μπόις και το "Χ"ορταστικό 2-2 των Βιγιαρεάλ και Αταλάντα.