Champions League: Έχασαν αλλά πέρασαν στα ημιτελικά Παρί και Τσέλσι - Απέκλεισαν Μπάγερν και Πόρτο

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε εκδίκηση από την Μπάγερν για τον χαμένο τελικό του 2020 - Στους 4 ξανά και η Τσέλσι

Ο Νεϊμάρ "έσπασε" τα δοκάρια (3), αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τεράστια πρόκριση στους ημιτελικούς του Champions League παρά την εντός έδρας ήττα στη ρεβάνς από την Μπάγερν (0-1).

Η Τσέλσι είχε ουσιαστικά "καθαρίσει" την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ματς με την Πόρτο και παρά την αποψινή της ήττα με 0-1 "σφράγισε" την παρουσία της στους ημιτελικούς.

Πλέον, οι Γάλλοι περιμένουν το νικητή του Ντόρτμουντ-Σίτι για να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση, ενώ η Τσέλσι θα παίξει με την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι, Λίβερπουλ-Ρεάλ Μαδρίτης.

Η τύχη μπορεί να μην ήταν με μέρος της και να δεινοπάθησε στη διάρκεια του ματς, ωστόσο, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τεράστια πρόκριση για τους "4" του Champions League. Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στο "Παρκ ντε Πρενς" με 1-0 τους "Παριζιάνους", αλλά δεν θα καταφέρει να υπερασπιστεί τον τίτλο που είχε κατακτήσει τον περασμένο Αύγουστο στη Λισαβόνα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η Παρί πήρε "εκδίκηση" για την ήττα της στον τελικό της περασμένης διοργάνωσης από τους "Βαυαρούς", καθώς το 3-2 στο Μόναχο την περασμένη εβδομάδα αποδείχθηκε αρκετό για να την στείλει στην τετράδα. Κι αν σκεφτεί κανείς ότι μέχρι τώρα έχει "πετάξει έξω" από τη διοργάνωση και την Μπαρτσελόνα, τότε δικαιωματικά μπορεί να θεωρηθεί ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν πάρα πολύ άτυχοι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχαν τρία δοκάρια μέσα σε έξι λεπτά (34'-39'), όλα με τον Νεϊμάρ που δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό συνέβαινε. Ευτυχώς για την ομάδα του, δεν το πλήρωσε και παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησε η Μπάγερν το δεύτερο γκολ της πρόκρισης δεν ήρθε...

Η Τσέλσι "πάτησε" στο 2-0 του πρώτου αγώνα επί της Πόρτο, δεν "φόρτσαρε" στη ρεβάνς του "Σάντσεθ Πιθχουάν" (στο ίδιο γήπεδο είχε διεξαχθεί και η προηγούμενη αναμέτρηση) και παρά το γκολ που δέχτηκε στο 94ο λεπτό πήρε το "εισιτήριο" για τους ημιτελικούς. Οι "δράκοι" προσπάθησαν, πέτυχαν το γκολ της νίκης (1-0) στις καθυστερήσεις, γκολ που όμως, δεν αρκούσε για να στείλει το ματς στην παράταση.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ γνώρισε την πρώτη ήττα στο Champions League μετά από 9 ματς (7-2-0), ενώ η Πόρτο "έσπασε" την κακή παράδοση που είχε απέναντι στις αγγλικές ομάδες ως φιλοξενούμενη (δεν είχε καταφέρει ποτέ να νικήσει 0-4-17).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League:

Παρί Σεν Ζερμέν - Mπάγερν Μονάχου 0-1 (40' Τσούπο-Μότινγκ)

Τσέλσι - Πόρτο 0-1 (90'+4 Ταρέμι)

Λίβερπουλ - Ρεάλ Μαδρίτης 14/04

Ντόρτμουντ - Μάντσεστερ Σίτι 14/04

ΣΥΜΦΩΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ 31 Μαϊ 2021 | 18:07

Τηλεθέαση: Μετά τη Eurovision, και η μπάλα απογείωσε την ΕΡΤ

Οι δύο τελικοί, του Champions και του Europa League, εκτόξευσαν την τηλεθέαση της ΕΡΤ

ΣΤΟ ΟΠΟΡΤΟ 30 Μαϊ 2021 | 00:07

Champions League: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Τσέλσι - Νίκησε 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι στον αγγλικό "εμφύλιο"

Εννέα χρόνια μετά τον θρίαμβο επί της Μπάγερν, η Τσέλσι στέφθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης, κατακτώντας το Champions League.

22 Ιουν 2021 | 11:16

Euro 2020: Μάχες για την πρώτη θέση και την πρόκριση στον τέταρτο όμιλο

Τσεχία-Αγγλία και Κροατία-Σκωτία με πολλές στοιχηματικές επιλογές από το Πάμε Στοίχημα.

22 Ιουν 2021 | 08:00

Euro 2020: Αυτές είναι οι 11 ομάδες που βρίσκονται ήδη στους "16"

Ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων, τέσσερις ομάδες ήδη "κλείδωσαν" την πρόκριση τους

Euro 2020: Με ελπίδες Κροατία – Σκωτία, για το γόητρο Αγγλία – Τσεχία

Φινάλε και για τον τέταρτο όμιλο του Euro 2020

ΙΤΑΛΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ 22 Ιουν 2021 | 07:36

EURO 2020 - Ντράγκι: Ο τελικός να μην γίνει σε χώρες με υψηλό αριθμό κρουσμάτων

"Θα δραστηριοποιηθώ ώστε ο τελικός του Euro 2020 να μην γίνει σε χώρες με υψηλό αριθμό κρουσμάτων κορονοϊού", δήλωσε ο Μάριο Ντράγκι.

22 Ιουν 2021 | 02:26

Euro 2020: Ρωσία – Δανία 1-4: Της άξιζε και πήρε την πρόκριση η Δανία

Η Δανία επικράτησε με 4-1 της Ρωσίας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά

22 Ιουν 2021 | 00:17

Euro 2020: Φινλανδία – Βέλγιο 0-2: Με το απόλυτο στους "16" το Βέλγιο

Το Βέλγιο επικράτησε με 2-0 της Φιλανδίας και έτσι πέρασε στην επόμενη φάση του τουρνουά

21 Ιουν 2021 | 22:17

Euro 2020: Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία 0-3: Τρία στα τρία οι Ολλανδοί και άνετοι στους "16"

Η Ολλανδία επικράτησε της Βόρειας Μακεδονίας 3-0 και κάπως έτσι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους με τρεις νίκες.

21 Ιουν 2021 | 21:26

Euro 2020: Ουκρανία – Αυστρία 0-1: Πρόκριση στους "16" για Αυστρία, αναμονή για Ουκρανία

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να στείλει την Αυστρία στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

ΜΟΛΙΣ 39 ΕΤΩΝ 21 Ιουν 2021 | 17:04

Θρήνος στο χώρο του ποδοσφαίρου: Πέθανε από κορονοϊό ο πρώην παίκτης του Εθνικού Λούκας Περέιρα