Follow us

Champions League: Ματσάρες με ανατροπές - Γαλατά και Αϊντχόβεν όρθιες κόντρα σε Γιουνάιτεντ και Σεβίλλη [Βίντεο]

Η Γαλατά γύρισε από την κόλαση του 1-3 και με το 3-3 έριξε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην τελευταία θέση του ομίλου - Επική ανατροπή για την Αϊντχόβεν στη Σεβίλλη (2-3)

Ματσάρα στην Τουρκία μεταξύ Γαλατάσαραϊ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-3) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τoυς ομίλους του Champions League.

Πρωταγωνιστής ο Χακίμ Ζίγες, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και "σέρβιρε" το τέρμα της ισοφάρισης των Τούρκων στον Ακτούρκογλου. Η Γαλατά "έστειλε" τους "κόκκινους διάβολους" στην τελευταία θέση του ομίλου.

Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε στο 11' με τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Επτά λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Φερνάντες με σουτ – οβίδα "ανέβασε" τον δείκτη του σκορ (0-2) για τους Άγγλους. Η τουρκική ομάδα "απάντησε" στο 29ο λεπτό ο Χακίμ Ζίγες με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ονάνα για το 1-2.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου ο Μάουρο Ικάρντι σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης ήταν εκτεθειμένος. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαχ μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ με προβολή νίκησε τον Μουσλέρα από κοντά για το 1-3 στο 55′. Ύστερα από επτά λεπτά η Γαλατάσαραϊ μείωσε εκ νέου με τον Μαροκινό. Ο Ζιγές εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, ο Ονάνα δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα, η οποία στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

Το "χρυσό" γκολ της ισοπαλίας σημείωσε στο 71′ ο Κερέμ Ακτούρκογλου. Ο Ζίγες "μοίρασε" στον Τούρκο και εκείνος με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Καμερουνέζο κίπερ.

Γαλατάσαραϊ (Οκάν Μπουράκ, 4-2-1-3) Μουσλέρα, Μποέ, Μπαρντακτσί, Αϊχάν, Ανχελίνιο, Τορέιρα, Εντομπελέ (60′ Σέρτζιο Ολιβέιρα), Ζιγές, Μέρτενς (60′ Ακτούρκογλου), Ζαχά (88′ Ντεμιρπάι), Ικάρντι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαχ, 4-2-3-1): Ονανά, Γουάν-Μπισάκα (78′ Ντάλοτ), Μαγκουάιρ, Λίντελεφ, Σο, Μακτόμινεϊ, Άμραμπατ (58′ ΄Μέινου), Άντονι, Φερνάντες, Γκαρνάτσο (78′ Πελίστρο), Χόιλουντ (58′ Μαρσιάλ).

4 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4

*Απομένει το παιχνίδι των 22:00 μεταξύ Μπάγερν Μονάχου – Κοπεγχάγη για την ολοκλήρωση της βαθμολογίας.

Σεβίλλη - Αϊντχόβεν 2-3: Ανεπανάληπτη ανατροπή

Η Αϊντχόβεν πήρε μεγάλη νίκη με ανατροπή απέναντι στην Σεβίλλη (2-3) και είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του UEFA Champions League.

Η Σεβίλλη ευρισκόμενη στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου με μόλις δύο βαθμούς έπειτα από 4 αγώνες ήθελε πάση θυσία την νίκη στο παιχνίδι με την Αϊντχόβεν.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο έδειχνε απολύτως έτοιμη για αυτό το παιχνίδι ζωής και θανάτου, είχε στα χέρια της προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως η αποβολή του Οκάμπος της χάλασε τα σχέδια και έδωσε την δυνατότητα στην Αϊντχόβεν να επιστρέψει και να πάρει την μεγάλη νίκη.

Οι Ολλανδοί πλέον περιμένουν με αγωνία να δουν τι θα κάνει η Λανς με αντίπαλο την Άρσεναλ ώστε να διαπιστώσουν το εάν θα πάρουν την μεγάλη πρόκριση από σήμερα.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πολύ επιφυλακτικές στον αγωνιστικό χώρο του "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" με κύριο μέλημά τους να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν.

Η Αϊντχόβεν δεν κατάφερε να κρατήσει για πολύ το μηδέν, αφού είδε τον Σέρχιο Ράμος να σκοράρει στο 25’ με κοντινό πλασέ, έπειτα από ωραία σέντρα του Ράκιτιτς.

Στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε πολύ καλό ρυθμό λόγω συνεχόμενων τραυματισμών που έκοβαν τη ροή του.

Στο 39ο λεπτό άρχισε ένα ξέφρενο τρίλεπτο στο ματς. Η Σεβίλλη αρχικά σκοράρει με τον Σο, με το γκολ να ακυρώνεται λόγω χεριού του σκόρερ στην αρχή της φάσης, έπειτα και πάλι οι γηπεδούχοι αγγίζουν το 2-0 με δοκάρι του Εν Νεσιρί και οι Ολλανδοί να απαντούν με τον Λοζάνο να αναγκάζει τον Ντιμίτροβιτς σε μια πολύ δύσκολη επέμβαση.

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το δεύτερο μέρος για την Σεβίλλη. Ο Ακούνια βγάζει μια εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Αϊντχόβεν, ο Εν Νεσίρι πλασάρει υποδειγματικά τον Μπενίτεζ και δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Όλα κυλούσαν ρολόι για τους γηπεδούχους μέχρι το 65ο λεπτό, όπου ο Οκάμπος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη έπειτα από άτσαλο μαρκάρισμα στον Φερτέσεν.

Η συγκυρία αυτή άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα με την να παίρνει τα ηνία του και να πιέζει ώστε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Οι Ολλανδοί αρχικά μείωσαν με το φοβερό τέρμα του Σαϊμπαρί στο 68’ και βρήκαν γκολ ισοφάρισης στο 82’ χάρη σε αυτογκόλ του Γκούντελ.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και 3ο γκολ με τον Ρικάρντο Πέπι, ολοκλήρωσαν την μεγάλη ανατροπή και ανέβηκαν στην 2η θέση του 2ου ομίλου του UEFA Champions League.

Σεβίλλη: Ντιμίτροβιτς, Γκούντελ, Ράμος, Χ. Νάβας (58′ Σάντσες), Ακούνια, Σο (74′ Χορδάν), Φερνάντο (84′ Τόρες), Ράκιτιτς, Οκάμπος, Εν Νεσίρι (74′ Μιρ) , Λουκεμπάκιο (73′ Νιανζού).

Αϊντχόβεν: Μπενίτεζ, Ραμάλιο (56′ Σαιμπαρί), Μποσκάγλι (82′ Βαν Άανχολτ), Ντεστ, Τέζε, Φέρμαν, Σούτεν (82′ Πέπι), Μπακαγιόκο, Τιλ (58′ Τίλμαν), Λοζάνο (44′ Φέρτεσεν), Ντε Γιόνγκ.

Πηγή: novasports.gr

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ "16" 23 Φεβ 2024 | 14:46

Europa Conference League: Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ – Με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ ο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ο ΠΑΟΚ την Ντινάμο Ζάγκρεμπ για το europa league league.

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 23 Φεβ 2024 | 00:07

Φερεντσβάρος-Ολυμπιακός 0-1: Μέγας και κυρίαρχος, πήρε σπουδαία πρόκριση στους "16" του Conference League

Σκόρερ και πάλι ο Ελ Κααμπί, όπως και στο πρώτο ματς, με πέναλτι στο 45΄, με τον Ολυμπιακό να έχει ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

SUPERLEAGUE 22 Φεβ 2024 | 18:34

Ξεκίνησαν οι καμπάνες από τη ΔΕΑΒ: Λουκέτο στη Τούμπα για ένα ματς- Τι είπε ο 23χρονος οπλίτης που πέταξε την κροτίδα

Οι στρατιωτικοί δικαστές τού επέβαλαν απαγόρευση εισόδου στους ποδοσφαιρικούς αγώνες του ΠΑΟΚ για 3 χρόνια και όσο αγωνίζεται η ομάδα θα πρέπει να δίνει το "παρών" σε αστυνομικό τμήμα.

"ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ" 22 Φεβ 2024 | 14:29

Αταίριαστοι για το ΠΑΟ - ΠΑΟΚ: Πέσατε 4 φορές από την Ακρόπολη, βρήκατε πορτοφόλι και το τηλέφωνο της Σκάρλετ Γιόχανσον

"Πέσατε τέσσερις φορές από την Ακρόπολη, βρήκατε και πορτοφόλι με πολλά λεφτά και το τηλέφωνο της Σκάρλετ Γιόχανσον". Οι μπηχτές των Αταίριαστων.

ΠΡΩΗΝ ΑΣΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 22 Φεβ 2024 | 12:36

Ντάνι Άλβες: Καταδικάστηκε σε 4,5 χρόνια φυλακή για τον βιασμό 23χρονης

Ο άλλοτε άσος της Μπαρτσελόνα καταδικάστηκε σε 4,5 χρόνια φυλάκιση για τον βιασμό 23χρονης σε νυκτερινό κέντρο.

ΣΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ, ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΕ Η ΓΛΩΣΣΑ 21 Φεβ 2024 | 22:39

Κύπελλο Ελλάδος: Ο Σαμάτα γλίστρησε και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό - 6-5 στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ

Ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε τον ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου - Καλύτερος ο ΠΑΟΚ σε όλο το ματς, ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου ματς, όμως δέχθηκε το 2-1 στην τελευταία φάση της παράτασης

21 Φεβ 2024 | 10:33

"Βόμβα" αποχώρησης Μπέου από τον Βόλο - "Παραχωρώ την ομάδα αλλιώς θα διαλυθεί"

Ξεκάθαρος και απόλυτος εμφανίζεται ο Αχιλλέας Μπέος, ο οποίος κάνει σαφές ότι στο τέλος της σεζόν θα αποχωρήσει από τον Βόλο, ο οποίος δεν στηρίχθηκε όσο άξιζε.

ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 63 ΕΤΩΝ 20 Φεβ 2024 | 11:04

Πέθανε ο θρύλος του γερμανικού ποδοσφαίρου Αντρέας Μπρέμε

Ο Μπρέμε κατέκτησε το 1990 το Παγκόσμιο Κύπελλο με την εθνική ομάδα πετυχαίνοντας, μάλιστα, το γκολ στον τελικό κόντρα στην Αργεντινή.

ΘΛΙΨΗ 19 Φεβ 2024 | 21:03

Σοκ στην ΑΕΚ: Πέθανε 31χρονος οπαδός στην Opap Arena στον αγώνα με την Κηφισιά

Ο 31χρονος από τη Μυτιλήνη, ζούσε τα τελευταία χρόνια στο Λονδίνο, ενώ είχε σπουδάσει στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

12ΟΣ ΤΙΤΛΟΣ 19 Φεβ 2024 | 00:06

Η απονομή της κούπας στον Ολυμπιακό [Βίντεο, εικόνες]

Ο Ολυμπιακος κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος για 12η φορά στην ιστορία του, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό.

ΜΠΗΚΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ 18 Φεβ 2024 | 22:42

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-4 και το πρωτάθλημα πήρε "φωτιά"

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος θριαμβευτής στην Τούμπα επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 4-1.

ΓΙΑ 3Η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ 18 Φεβ 2024 | 21:07

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: Ερυθρόλευκος θρίαμβος στον τελικό - Κυπελλούχος Ελλάδας για 12η φορά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 58-69 του Παναθηναίκού στον τελικό κυπέλλου στο μπάσκετ.

ΜΕ ΤΗ ΛΑΜΙΑ 18 Φεβ 2024 | 17:01

Νευριασμένος ο Αλαφούζος μετά την γκέλα: Περίεργες διαιτησίες, ομάδες με θυγατρικές και άχρηστο υπουργείο Αθλητισμού

Με νεύρα εμφανίστηκε ο Γιάννης Αλαφούζος μετά την γκέλα του Παναθηναϊκού με τη Λαμία στη Λεωφόρο.