Follow us

Champions League: Μεγάλη νίκη τελικού για τη Μάντσεστερ Σίτι στο Παρίσι - 2-1 την Παρί [Βίντεο]

Στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στο "Ετιχαντ" η Μάντσεστερ Σίτι έχει το απόλυτο προβάδισμα για να σφραγίσει το πρώτο εισιτήριο του μεγάλου τελικού της 29ης Μαΐου

Μάντσεστερ Σίτι

Ένα "μαγικό" δεύτερο 45λεπτο ήταν αρκετό για τη Μάντσεστερ Σίτι να φέρει "τούμπα" τον πρώτο ημιτελικό του Champions League με την Παρί Σεν Ζερμέν και να φύγει νικήτρια από το "Παρκ ντε Πρενς" με 2-1.

Πλέον, στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (4/05) στο "Ετιχαντ" οι "Πολίτες" έχουν το απόλυτο προβάδισμα για να "σφραγίσουν" το πρώτο "εισιτήριο" του μεγάλου τελικού της 29ης Μαΐου, με τους "Παριζιάνους", που είχαν απόψε σε πολύ κακό βράδυ τους Μπαπέ και Νεϊμάρ, να καλούνται για μία μεγάλη ανατροπή, προκειμένου να βρεθούν αυτοί για δεύτερη σερί σεζόν στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά και προηγήθηκε δίκαια με το 5ο γκολ του Μαρκίνιος στις 12 τελευταίες εμφανίσεις του στο Champions League, τέρμα που προήλθε από την ασίστ του Ντι Μαρία.

Με αυτή ο Αργεντινός έφτασε τις 103 με τη φανέλα της Παρί, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που είχε ο Βόσνιος, Σαφέτ Σούσιτς στα εννέα χρόνια που αγωνίστηκε στο γαλλικό συγκρότημα (1982-1991).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Σίτι ήταν μία εντελώς διαφορετική ομάδα. Έβαλε την μπάλα κάτω, πίεσε την εστία του Νάβας και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 65' με το τυχερό γκολ του Ντε Μπρόινε (φέρει ευθύνη και ο Κοσταρικανός γκολκίπερ που αιφνιδιάστηκε μετά τη σέντρα του Βέλγου), που ήταν το 10ο του τέρμα στο Champions League και έβδομο σε φάση με τα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Έξι λεπτά μετά, με απευθείας φάουλ ο Μαχρέζ έδωσε προβάδισμα στους βέβαιους πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι στα τελευταία 29 ματς του CL έχουν μόλις 2 ήττες, ενώ μετρούν 18 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και 12 νίκες στα πρόσφατα 14 ματς που έδωσαν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Το έργο των "Σίτιζενς" έγινε ακόμη πιο εύκολο μετά το 77ο λεπτό και την αποβολή του Γκεγε για ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Γκιντογκάν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων ημιτελικών του Champions League, έχουν ως εξής:

Ρεάλ Μαδρίτης - Τσέλσι 1-1

Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Σίτι 1-2

*Οι ρεβάνς είναι προγραμματισμένες για τις 4 και 5 Μαΐου σε Μάντσεστερ και Λονδίνο αντίστοιχα.

ΤΟ ΑΝΤΙΟ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΗΣ ΤΣΕΛΣΙ 14 Σεπ 2022 | 23:22

Σκωτία: Το εντυπωσιακό κορεό των οπαδών της Ρέιντζερς για τη βασίλισσα Ελισάβετ [Εικόνες - Βίντεο]

Περίπου 50.000 Σκωτσέζοι οπαδοί τραγούδησαν τον εθνικό ύμνο της Βρετανίας και χάρισαν μια συγκινητική στιγμή στο ματς με τη Νάπολι στη Γλασκώβη

Η ΒΑΡΥΤΕΡΗ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΠΟ ΤΟ 1966 08 Σεπ 2022 | 08:32

Νάπολι – Λίβερπουλ 4-1: Μαγεία στο νότο με "θύμα" τη Λίβερπουλ

Η Νάπολι έκανε ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο που έχασε και πέναλτι, απέναντι σε μια πληγωμένη από απουσίες Λίβερπουλ που είχε πολλά αμυντικά προβλήματα.

07 Σεπ 2022 | 07:45

Champions League: "Λαμπερός" Εμπαπέ, η Σαχτάρ αξίζει το χειροκρότημα

Με δύο γκολ του Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους, αλλά στη μεγάλη έκπληξη της βραδιάς, η ελλιπέστατη Σαχτάρ θριάμβευσε 4-1 της Λειψίας στη Γερμανία.

Champions League: "Βόλτα" στην Ανδαλουσία η Σίτι, μοιρασιά στην Αυστρία

Υγιεινό περίπατο έκανε η Μάντσεστερ Σίτι στην Ανδαλουσία, την ίδια ώρα που Ζάλτσμπουργκ και Μίλαν έμειναν στο 1-1 στην Αυστρία.

«ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ» 06 Σεπ 2022 | 17:29

Αποκάλυψη Εμπαπέ: Ο Μακρόν μου ζήτησε να μείνω στην PSG - "Δεν θέλω να φύγεις, είσαι σημαντικός για τη χώρα"

Ο Κιλιάν Εμπαπέ αποκάλυψε ότι ο Γάλλος πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν προσπάθησε να τον πείσει να παραμείνει στην Παρί Σεν Ζερμέν

01 Σεπ 2022 | 07:09

Μάντσεστερ Σίτι-Νότιγχαμ 6-0: Παράσταση… Χάαλαντ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σημείωσε 3 γκολ, έφτασε τα 9 στο πρωτάθλημα και η Σίτι επικράτησε με 6-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ για την 5η αγωνιστική της Premier League.

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΤΕΝΙΣΤΡΙΑ 28 Σεπ 2022 | 19:57

Μαρία Σάκκαρη: Έξαλλη με διαιτητή - "Από όταν ήμουν μικρή είσαι εναντίον μου" [Βίντεο]

Κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ με τη Ρους, η Μαρία Σάκκαρη ξέσπασε εναντίον του διαιτητή Έτορε Ρούσο, όταν αυτός διέκοψε χωρίς λόγο έναν κερδισμένο πόντο της

Ο ΧΑΦ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΩΤΩΝ 28 Σεπ 2022 | 08:45

Χουάνγκ για Ολυμπιακό: "Οι περισσότεροι αντίπαλοί του πέφτουν κάτω!"

Το σχόλιο του για την εν Ελλάδι περιπέτειά του.

ΤΡΙΩΝ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΕΩΝ 28 Σεπ 2022 | 08:42

Nations League: Οι απρόβλεπτες… περιπέτειες

Τρεις από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου που αγωνίστηκαν στην πρώτη κατηγορία κάθε άλλο παρά ενθουσίασαν στο Nations League.

Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΕΠΑΙΞΕ ΓΙΑ 2 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΑΣΕ 28 Σεπ 2022 | 08:37

Πορτογαλία-Ισπανία 0-1: Ο Μοράτα "μίλησε" τελευταίος και έστειλε την "φούριας ρόχας" στο Final-4

Οι Πορτογάλοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες αλλά ήταν αναποτελεσματικοί.

ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ 28 Σεπ 2022 | 00:11

Nations League: Φινάλε με νίκη για την Εθνική, 3-1 τη Β. Ιρλανδία - Πολλές ελπίδες για πρόκριση στο Euro [Βίντεο]

Με αυτή τη νίκη η Ελλάδα εξασφάλισε την έδρα στο παιχνίδι με την Τουρκία, στα ημιτελικά του Nations League τον Μάρτιο του 2024 ενόψει του EURO - Και στο βάθος... Γεωργία-Καζακστάν

ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 88 ΓΚΟΛ 27 Σεπ 2022 | 08:42

Μέσι: Το επίτευγμα που… κυνηγάει κόντρα στην Τζαμάικα

Για ποιο ρεκόρ "πάει" ο πολύπειρος αστέρας.

ΟΛΑ ΣΤΟ 2Ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ 27 Σεπ 2022 | 08:38

Αγγλία-Γερμανία 3-3: "Χ"ορταστική ισοπαλία

Απίθανο ματς στο Λονδίνο με την Αγγλία να γυρίζει το εις βάρος της 2-0 σε 3-2, αλλά τη Γερμανία να ισοφαρίζει στο 87'.