Follow us

Champions League: Μεγάλη νίκη τελικού για τη Μάντσεστερ Σίτι στο Παρίσι - 2-1 την Παρί [Βίντεο]

Στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στο "Ετιχαντ" η Μάντσεστερ Σίτι έχει το απόλυτο προβάδισμα για να σφραγίσει το πρώτο εισιτήριο του μεγάλου τελικού της 29ης Μαΐου

Μάντσεστερ Σίτι

Ένα "μαγικό" δεύτερο 45λεπτο ήταν αρκετό για τη Μάντσεστερ Σίτι να φέρει "τούμπα" τον πρώτο ημιτελικό του Champions League με την Παρί Σεν Ζερμέν και να φύγει νικήτρια από το "Παρκ ντε Πρενς" με 2-1.

Πλέον, στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (4/05) στο "Ετιχαντ" οι "Πολίτες" έχουν το απόλυτο προβάδισμα για να "σφραγίσουν" το πρώτο "εισιτήριο" του μεγάλου τελικού της 29ης Μαΐου, με τους "Παριζιάνους", που είχαν απόψε σε πολύ κακό βράδυ τους Μπαπέ και Νεϊμάρ, να καλούνται για μία μεγάλη ανατροπή, προκειμένου να βρεθούν αυτοί για δεύτερη σερί σεζόν στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά και προηγήθηκε δίκαια με το 5ο γκολ του Μαρκίνιος στις 12 τελευταίες εμφανίσεις του στο Champions League, τέρμα που προήλθε από την ασίστ του Ντι Μαρία.

Με αυτή ο Αργεντινός έφτασε τις 103 με τη φανέλα της Παρί, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που είχε ο Βόσνιος, Σαφέτ Σούσιτς στα εννέα χρόνια που αγωνίστηκε στο γαλλικό συγκρότημα (1982-1991).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Σίτι ήταν μία εντελώς διαφορετική ομάδα. Έβαλε την μπάλα κάτω, πίεσε την εστία του Νάβας και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 65' με το τυχερό γκολ του Ντε Μπρόινε (φέρει ευθύνη και ο Κοσταρικανός γκολκίπερ που αιφνιδιάστηκε μετά τη σέντρα του Βέλγου), που ήταν το 10ο του τέρμα στο Champions League και έβδομο σε φάση με τα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Έξι λεπτά μετά, με απευθείας φάουλ ο Μαχρέζ έδωσε προβάδισμα στους βέβαιους πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι στα τελευταία 29 ματς του CL έχουν μόλις 2 ήττες, ενώ μετρούν 18 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και 12 νίκες στα πρόσφατα 14 ματς που έδωσαν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Το έργο των "Σίτιζενς" έγινε ακόμη πιο εύκολο μετά το 77ο λεπτό και την αποβολή του Γκεγε για ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Γκιντογκάν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων ημιτελικών του Champions League, έχουν ως εξής:

Ρεάλ Μαδρίτης - Τσέλσι 1-1

Παρί Σεν Ζερμέν - Μάντσεστερ Σίτι 1-2

*Οι ρεβάνς είναι προγραμματισμένες για τις 4 και 5 Μαΐου σε Μάντσεστερ και Λονδίνο αντίστοιχα.

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 23 Φεβ 2024 | 00:07

Φερεντσβάρος-Ολυμπιακός 0-1: Μέγας και κυρίαρχος, πήρε σπουδαία πρόκριση στους "16" του Conference League

Σκόρερ και πάλι ο Ελ Κααμπί, όπως και στο πρώτο ματς, με πέναλτι στο 45΄, με τον Ολυμπιακό να έχει ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

SUPERLEAGUE 22 Φεβ 2024 | 18:34

Ξεκίνησαν οι καμπάνες από τη ΔΕΑΒ: Λουκέτο στη Τούμπα για ένα ματς- Τι είπε ο 23χρονος οπλίτης που πέταξε την κροτίδα

Οι στρατιωτικοί δικαστές τού επέβαλαν απαγόρευση εισόδου στους ποδοσφαιρικούς αγώνες του ΠΑΟΚ για 3 χρόνια και όσο αγωνίζεται η ομάδα θα πρέπει να δίνει το "παρών" σε αστυνομικό τμήμα.

"ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ" 22 Φεβ 2024 | 14:29

Αταίριαστοι για το ΠΑΟ - ΠΑΟΚ: Πέσατε 4 φορές από την Ακρόπολη, βρήκατε πορτοφόλι και το τηλέφωνο της Σκάρλετ Γιόχανσον

"Πέσατε τέσσερις φορές από την Ακρόπολη, βρήκατε και πορτοφόλι με πολλά λεφτά και το τηλέφωνο της Σκάρλετ Γιόχανσον". Οι μπηχτές των Αταίριαστων.

ΠΡΩΗΝ ΑΣΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 22 Φεβ 2024 | 12:36

Ντάνι Άλβες: Καταδικάστηκε σε 4,5 χρόνια φυλακή για τον βιασμό 23χρονης

Ο άλλοτε άσος της Μπαρτσελόνα καταδικάστηκε σε 4,5 χρόνια φυλάκιση για τον βιασμό 23χρονης σε νυκτερινό κέντρο.

ΣΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ, ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΕ Η ΓΛΩΣΣΑ 21 Φεβ 2024 | 22:39

Κύπελλο Ελλάδος: Ο Σαμάτα γλίστρησε και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό - 6-5 στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ

Ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε τον ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου - Καλύτερος ο ΠΑΟΚ σε όλο το ματς, ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου ματς, όμως δέχθηκε το 2-1 στην τελευταία φάση της παράτασης

21 Φεβ 2024 | 10:33

"Βόμβα" αποχώρησης Μπέου από τον Βόλο - "Παραχωρώ την ομάδα αλλιώς θα διαλυθεί"

Ξεκάθαρος και απόλυτος εμφανίζεται ο Αχιλλέας Μπέος, ο οποίος κάνει σαφές ότι στο τέλος της σεζόν θα αποχωρήσει από τον Βόλο, ο οποίος δεν στηρίχθηκε όσο άξιζε.

ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 63 ΕΤΩΝ 20 Φεβ 2024 | 11:04

Πέθανε ο θρύλος του γερμανικού ποδοσφαίρου Αντρέας Μπρέμε

Ο Μπρέμε κατέκτησε το 1990 το Παγκόσμιο Κύπελλο με την εθνική ομάδα πετυχαίνοντας, μάλιστα, το γκολ στον τελικό κόντρα στην Αργεντινή.

ΘΛΙΨΗ 19 Φεβ 2024 | 21:03

Σοκ στην ΑΕΚ: Πέθανε 31χρονος οπαδός στην Opap Arena στον αγώνα με την Κηφισιά

Ο 31χρονος από τη Μυτιλήνη, ζούσε τα τελευταία χρόνια στο Λονδίνο, ενώ είχε σπουδάσει στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

12ΟΣ ΤΙΤΛΟΣ 19 Φεβ 2024 | 00:06

Η απονομή της κούπας στον Ολυμπιακό [Βίντεο, εικόνες]

Ο Ολυμπιακος κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος για 12η φορά στην ιστορία του, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό.

ΜΠΗΚΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ 18 Φεβ 2024 | 22:42

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-4 και το πρωτάθλημα πήρε "φωτιά"

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος θριαμβευτής στην Τούμπα επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 4-1.

ΓΙΑ 3Η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ 18 Φεβ 2024 | 21:07

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: Ερυθρόλευκος θρίαμβος στον τελικό - Κυπελλούχος Ελλάδας για 12η φορά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 58-69 του Παναθηναίκού στον τελικό κυπέλλου στο μπάσκετ.

ΜΕ ΤΗ ΛΑΜΙΑ 18 Φεβ 2024 | 17:01

Νευριασμένος ο Αλαφούζος μετά την γκέλα: Περίεργες διαιτησίες, ομάδες με θυγατρικές και άχρηστο υπουργείο Αθλητισμού

Με νεύρα εμφανίστηκε ο Γιάννης Αλαφούζος μετά την γκέλα του Παναθηναϊκού με τη Λαμία στη Λεωφόρο.

«ΟΡΘΙΑ» Η ΛΑΜΙΑ ΤΩΝ 10 ΠΑΙΚΤΩΝ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ 17 Φεβ 2024 | 23:45

Παναθηναϊκός – Λαμία 2-2: "Μπλόκο" και απώλεια δύο βαθμών από τους αξιόμαχους Φθιωτούς

Μία ψυχωμένη Λαμία δέκα παικτών ΄λόγω αποβολής στάθηκε όρθια στη Λεωφόρο παίρνοντας Χ από τον Παναθηναϊκό.