Champions League: Πεντάστερη η Σίτι στο Μπριζ - Τεσσάρα για τη Σπόρτινγκ στην Κωνσταντινούπολη [Βίντεο]

Μάντεστερ Σίτι και Σπόρτινγκ Λισαβόνας συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο Champions League

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην έκπληξη του πρώτου ομίλου την Μπριζ. Άνετη επικράτηση στο Βέλγιο με 5-1.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την μπάλα στα πόδια της και είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Δεν έκανε πολλές φάσεις αλλά ήταν πιεστική. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν στο όριο και κατάφεραν να βγάλουν τρεις φορές οφσάιντ τους παίκτες του Γκουαρδιόλα όμως στο 30ο λεπτό δεν τα κατάφεραν, ο Ζοάο Κανσέλο έφυγε τετ-α-τετ μετά την μπαλιά του Φόουντεν και έκανε το 0-1.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Νσοκί ανέτρεψε τον Μάχρεζ και η Σίτι κέρδισε πέναλτι. Ο Μάχρεζ το εκτέλεσε και έκανε το 0-2. Η Σίτι τέλειωσε το ημίχρονο με 66% κατοχή μπάλας και δέχτηκε μόλις μια τελική προσπάθεια και ήταν εκτός εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έμοιαζαν εντελώς εκτός αγώνα στο αμυντικό κομμάτι. Πολλά προβλήματα και πολλές φάσεις για τη Σίτι.

Σκόραρε και ο άλλος μπακ της Σίτι, ο Κάιλ Γουόκερ για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Champions League (53′) από ασίστ του Ντε Μπρόινε για να κάνει το 0-3.

Στο 65ο λεπτό μπήκαν στο γήπεδο ο Στέρλινγκ και ο νεαρός Πάλμερ. Οι δυό τους συνδυάστηκαν δύο λεπτά αργότερα και ο 19χρονος Κόουλ Πάλμερ πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του στο Champions League, με σουτ εκτός περιοχής.

Η Μπριζ ήθελε να πετύχει ένα γκολ και τα κατάφερε με τον Βανάκεν στο 81ο λεπτό με κοντινό σουτ, όμως η Σίτι βγήκε ξανά στην επίθεση και ο Μάχρεζ με το δεύτερο γκολ του στο ματς σημείωσε το τελικό 1-5 από κοντά στο 84ο λεπτό.

Μπριζ (3/5/2): Μινιολέ – Μάτα, Χέντρι, Σόμπολ – Σόουα (56′ Φαν ντε Μπρεμτ), Βανάκεν, Μπαλάντα, Ριτς (56′ Φόρμερ), Νσοκί (79′ Μέχελε) – Λανγκ, Ντε Κέτελαρ (79′ Ντοστ)

Μάντσεστερ Σ. (4/3/3): Έντερσον – Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ (57′ Ακέ), Κανσέλο – Ρόδρι (71′ Φερναντίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (57′ Γκιουντογκάν), Ντε Μπρόινε (65′ Πάλμερ) – Μάχρεζ, Γκρίλις, Φόουντεν (64′ Στέρλινγκ).

Μπεσίκτας-Σπόρτινγκ 1-4: Νίκη… Europa και ελπίδας

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεμπαστιάν Κοάτες, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πέρασε νικηφόρα από την Κωνσταντινούπολη επικρατώντας της Μπεσίκτας 4-1, που σήμανε και την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση.

Ο Ουρουγουανός κεντρικός αμυντικός, πέτυχε δύο γκολ από κόρνερ με κεφαλιά και κέρδισε ένα πέναλτι πάλι από κόρνερ, πάλι από δική του κεφαλιά και χέρι του Βίντα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο ματς, χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Πορτογάλοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν πρώτοι στο 15′, με τον Κοάτες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ντεστάνογλου με κεφαλιά και αφού είχε προηγηθεί πρώτη κεφαλιά-πάσα του Ινάσιο.

Η απάντηση της Μπεσίκτας ήρθε στο 24ο λεπτό, από κόρνερ του Πιάνιτς και κεφαλιά του Λαρέν, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Ρέις και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αντάν για το 1-1.

Τρία λεπτά μετά, η Σπόρτινγκ κέρδισε νέο κόρνερ και κατάφερε να σκοράρει ξανά με τον ίδιο τρόπο. Μόνο που αυτή τη φορά την πρώτη κεφαλιά την πήρε ο Παουλίνιο, με τον Κοάτες στο δεύτερο δοκάρι να προλαβαίνει τους αμυντικούς και να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο 38′, ο Μπατσουαγί είχε δοκάρι για να ισοφαρίσει σε 2-2 και στο 42′ από κεφαλιά του Κοάτες, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Βίντα με τη Σπόρτινγκ να κερδίζει πέναλτι και τον Πάμπλο Σαράμπια να κάνει το 1-3.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλεξ Τεσεϊρα σημείωσε ένα όμορφο τέρμα, όμως για χιλιοστά το γκολ του ακυρώθηκε ως Off Side.

Στο δεύτερο μέρος, η Σπόρτινγκ δεν ρίσκαρε, περίμενε τη Μπεσίκτας που έψαχνε τρόπο να μπει στο ματς ξανά, όμως στο 89′ οι Πορτογάλοι πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με πολύ ωραίο γκολ του Παουλίνιο.

Μπεσίκτας: Ντεστάνογλου – Ροζιέ, Ουέλιγκτον, Βίντα, Ενσκαλά – Πιάνιτς, Σόουζα – Γκεζάλ, Τεϊσέιρα, Λάρέν – Μπατσουαγί.

Σπόρτινγκ: Αντάν – Ινάσιο, Κοάτες, Φεντάλ – Πόρο, Νούνιες, Παλίνια, Ρέις – Πότε, Σαράμπια – Παουλίνιο.

Πηγή: novasports.gr

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΡΕΚΟΡ 07 Δεκ 2021 | 22:57

Λιονέλ Μέσι: Έγραψε ιστορία - Ξεπέρασε τον Πελέ με 758 γκολ στην καριέρα του

Ο Αργεντινός άσος της Παρί δεν αρκέστηκε στο να ισοφαρίσει την επίδοση του Βραζιλιάνου απέναντι στην Μπριζ, αλλά τον προσπέρασε!

ΡΑΓΙΣΑΝ ΚΑΡΔΙΕΣ 07 Δεκ 2021 | 19:00

Στέφαν Γέλοβατς: Θρήνος στην κηδεία του στο Νόβι Σαντ- Τραγική φιγούρα η αδερφή του [Εικόνες]

Μέσα σε κλίμα οδύνης, φίλοι και συγγενείς του άτυχου μπασκετμπολίστα της ΑΕΚ, Στέφαν Γέλοβατς, τον συνόδευσαν στην τελευταία του κατοικία, στη γενέτειρά του στη Σερβία

ΤΑ 27Α ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΟΥ 07 Δεκ 2021 | 12:51

Γενέθλια Αντετοκούνμπο: "Greek Night" στο Μιλγουόκι - Οι τούρτες, οι παραδοσιακές φορεσιές και το συρτάκι [εικόνες - βίντεο]

Η ελληνική βραδιά στο Μιλγουόκι συνδυάστηκε με τα γενέθλια του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με παραδοσιακούς χωρούς να γεμίζουν το ημίχρονο της αναμέτρησης Μπακς - Καβαλίερς.

ΑΠΟ ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΡΔΙΑΣ 07 Δεκ 2021 | 11:23

Τρίκαλα: Πέθανε ο προπονητής ποδοσφαίρου Αποστόλης Γκαραγκάνης - Είχε αναδείξει τον Κώστα Φορτούνη

Σε ηλικία 56 ετών έφυγε ξαφνικά από τη ζωή, από ανακοπή καρδιάς, ο γνωστός Τρικαλινός προπονητής Αποστόλης Γκαραγκάνης.

ΑΥΡΙΟ Η ΚΗΔΕΙΑ 06 Δεκ 2021 | 22:27

Στέφαν Γέλοβατς: Θρήνος στη Σερβία για το "γελαστό παιδί" που χάθηκε πρόωρα [Βίντεο]

Ο Στέφαν Γέλοβατς είχε μάθει να κερδίζει μάχες στη ζωή του, αλλά αυτή απέναντι στον θάνατο ήταν άνιση. Πάλεψε να την κερδίσει, δεν τα κατάφερε.

ΣΤΟΝ ΜΑΓΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ NBA 06 Δεκ 2021 | 20:33

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ο "Greek Freak" έχει γενέθλια - Το απολαυστικό βίντεο των Μπακς με τις 27 καλύτερες φάσεις του

Οι Μιλγουόκι Μπακς ευχήθηκαν το χρόνια πολλά στον Γιάννη Ανττοκούνμπο με ένα απολαυστικό βίντεο με τις 27 καλύτερες φάσεις της καριέρας του

ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ 06 Δεκ 2021 | 20:27

Στέφανος Τσιτσιπάς: Έπαιξε ποδόσφαιρο και τένις για τους σεισμόπληκτους στο Αρκαλοχώρι [Εικόνες]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επισκέφθηκε τους οικίσκους που έχουν στηθεί για όσους έχασαν τα σπίτια τους από τον σεισμό στον Αρκαλοχώρι

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ 06 Δεκ 2021 | 18:41

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: Επτά συλλήψεις, οι πέντε ανήλικοι - Κουβαλούσαν σιδερόβεργες, στυλιάρια και κροτίδες

Επτά συλλήψεις, εκ των οποίων πέντε ανήλικοι, πριν από ποδοσφαιρικό αγώνα για κατοχή αντικειμένων που εμπίπτουν στη νομοθεσία περί όπλων, φωτοβολίδων και βεγγαλικών

Η 39ΧΡΟΝΗ 06 Δεκ 2021 | 17:19

Αφροδίτη Σκαφίδα: Η ιστορία της εντυπωσιακής πρωταθλήτριας που έκλεψε την καρδιά του Πύρρου Δήμα

Η ιστορία της Αφροδίτης Σκαφίδα - Ο στίβος, οι Ολυμπιακοί Αγώνες, το Survivor και ο Πύρρος Δήμας.

ΘΛΙΨΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ 06 Δεκ 2021 | 14:30

Στέφαν Γέλοβατς: Η συγκλονιστική μαρτυρία του προπονητή της ΑΕΚ για τον θάνατο του 32χρονου

Τις σοκαριστικές στιγμές που έζησε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ ύστερα το εγκεφαλικό επεισόδιο και το θάνατο του Στέφαν Γέλοβατς, μίλησε ο προπονητής της Ένωσης, Στέφανος Δέδας .

06 Δεκ 2021 | 09:00

Φερστάπεν: "Αυτό δεν είναι Formula 1…"

Τα νεύρα του οδηγού της Red Bull για την απόφαση των αγωνοδικών να τον τιμωρήσουν με ποινή επειδή έκοψε την πρώτη στροφή στη μάχη του με τον Χάμιλτον!

06 Δεκ 2021 | 08:43

Ιωνικός-ΠΑΟΚ 3-2: Ήττα και στη Νίκαια

Η κατηφόρα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στη Νίκαια, όπου ο Ιωνικός τον υποχρέωσε στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του.

06 Δεκ 2021 | 08:42

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Σκόραρε νωρίς, άντεξε και κέρδισε

Η ΑΕΚ ήταν καλή για δέκα λεπτά με τον Παναθηναϊκό, άντεξε στην πίεση των "πράσινων" και πήρε το ντέρμπι.