Champions League: Στους "8" η Ντόρτμουντ διά... ποδός Χάαλαντ

Με τρία γκολ του Νορβηγού Έρλινγκ Χάαλαντ, η Ντόρτμουντ απέκλεισε τη Σεβίλλη (3-2)

Ντόρτμουντ

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ σε... δαιμονιώδη κατάσταση η Ντόρτμουντ αναδείχθηκε ισόπαλη, 2-2, με την Σεβίλη στο "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ", ωστόσο, μετά τη νίκη της στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" με 3-2 προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Champions League.

Ο τρόπος που οι Βεστφαλοί ηττήθηκαν πρόσφατα από την Μπάγερν στην Bundesliga δεν τους επηρέασε και παρότι και στο ματς με τους Ανδαλουσιάνους δεν κατάφεραν να κρατήσουν προβάδισμα δύο τερμάτων που πήραν, ευτύχησαν να έχουν σε ένα ακόμη βράδυ το "βαρύ τους πυροβολικό"... on fire, οπότε έγιναν η πρώτη ομάδα που (χρονικά) προκρίθηκε και θα βρεθεί στην κλήρωση της 19ης Μαρτίου.

Ο νεαρός Νορβηγός διεθνής πέτυχε και τρίτο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε με την συνδρομπή του VAR. Με τα σημερινά δύο τέρματα έφτασε τα 10 στην τρέχουσα σεζόν στη διοργάνωση και 20 συνολικά (τα 8 είχε σημειώσει με την φανέλα της Σάλτσμπουργκ, έγινε ο νεότερος παίκτης που φτάνει τα 20 γκολ στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση).

Για τους Ανδαλουσιάνους, που μετά το Copa del Rey έμειναν εκτός κι από το Champions League, μείωσε ο Ελ Νεσίρι με πέναλτι στο 69ο λεπτό και ο ίδιος παίκτης στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ 08 Απρ 2021 | 00:12

Champions League: "Διπλό" στο Μόναχο με Εμπαπέ η Παρί - Σχεδόν στους 4 η Τσέλσι, 2-0 την Πόρτο στο "Ντραγκάο"

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν αστειεύεται φέτος και πήρε τον πρώτο λόγο για πρόκριση επί της Μπάγερν - Νίκη στο Οπόρτο για την Τσέλσι

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 07 Απρ 2021 | 00:05

Champions League: Σημαντικό βήμα για τα ημιτελικά η Ρεάλ, 3-1 τη Λίβερπουλ - Ελπίζει η Ντόρτμουντ, παρά την ήττα από τη Σίτι

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε 3-1 την κακή Λίβερπουλ και απέκτησε σαφές προβάδισμα για τους 4 του Champions League - Η Σίτι κέρδισε στο 90' την Ντόρτμουντ με 2-1

ΠΡΟΩΡΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΕΒΓΑΛΕ Η ΚΛΗΡΩΤΙΔΑ 19 Μαρ 2021 | 14:36

Champions League: Μπάγερν-Παρί και Ρεάλ-Λίβερπουλ στα προημιτελικά - Τα άλλα δύο ζευγάρια των "8"

Ζευγάρια "φωτιά" έβγαλε η κλήρωση για τα προημιτελικά του Champions League

ΕΥΚΟΛΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ 17 Απρ 2021 | 15:58

Monte Carlo Masters: Πανηγυρική πρόκριση Τσιτσιπά στον τελικό του τουρνουά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του Monte Carlo Masters

ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ 17 Απρ 2021 | 12:38

UEFA: Αποφασίζει τη Δευτέρα για Euro 2020 και CHL 2021-24 - Aνακοινώνει Μπόμπαν

Στην ημερήδια διάταξη της UEFA οι αποφάσεις για Μπιλμπάο, Μόναχο και Δουβλίνο ως τόπους διεξαγωγής του Εuro 2020 και η μορφή των ευρωπαϊκών διοργανώσεων από το 2024.

ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ 16 Απρ 2021 | 16:09

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με δύο αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Ποινή δύο αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο ύψους 54.000 ευρώ στον Ολυμπιακό για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό

ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥ 16 Απρ 2021 | 14:39

Στέφανος Τσιτσιπάς: Πέρασε στους "4" του Μόντε Κάρλο με ένα... σετ

Παίζοντας μόνο ένα σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον Ισπανό αντίπαλό του και πέρασε στους 4 στο Μόντε Κάρλο.

ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ 16 Απρ 2021 | 11:10

Τόκιο - Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκκλήσεις των ειδικών να αναβληθούν - Εξαπλώνεται το τέταρτο κύμα κορονοϊού

Πολλοί ειδικοί σε θέματα Δημόσιας Υγείας εκτιμούν ότι η πραγματοποίηση των Ολυμπιακών Αγώνων είναι επικίνδυνη και ζήτησαν να αναβληθούν εκ νέου ή να ακυρωθούν.

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 15 Απρ 2021 | 18:15

ΑΕΚ: Ο Βαγγέλης Αγγέλου ο νέος προπονητής της ομάδας

H ΚΑΕ ΑΕΚ ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας με τον προπονητή Βαγγέλη Αγγέλου

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΓΚΑΡΙΝ ΜΕ 2-0 ΣΕΤ 15 Απρ 2021 | 14:17

Monte Carlo Masters: Για πρώτη φορά στους "8" του τουρνουά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτλεικά του Monte Carlo Masters

ΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ 15 Απρ 2021 | 08:05

Τόκιο - Ολυμπιακοί Αγώνες: Στο τραπέζι σενάριο να ακυρωθούν ξανά

Τυπικά, οι Ολυμπιακοί Αγώνες, που αναβλήθηκαν πέρυσι, αρχίζουν την 23η Ιουλίου.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΚΑΡΕ 15 Απρ 2021 | 00:15

Champions League: Στα ημιτελικά Ρεάλ και Σίτι, αποκλεισμός για Λίβερπουλ και Ντόρτμουντ [Βίντεο]

Η Ρεάλ διαφύλαξε το 3-1 του πρώτου αγώνα και πήρε λευκή ισοπαλία πρόκρισης στο "Άνφιλντ" - Δύο στα δύο για τη Μάντσεστερ Σίτι

ΦΙΕΣΤΑ ΣΤΟ ΡΕΝΤΗ 14 Απρ 2021 | 21:37

Βόλεϊ: Σήκωσε το 30ό του πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός

Με νίκη 3-0 επί του ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος στο βόλεϊ