Ελλάδα - Σουηδία: Έδειξε σφυγμό η Εθνική - Μεγάλη νίκη επί της Σουηδίας υπό το βλέμμα του Ότο Ρεχάγκελ

Με γκολ του Μπακασέτα και του Παυλίδη η Ελλάδα νίκησε τη Σουηδία και πέτυχε την πρώτη της νίκη στον όμιλο των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Υπό το βλέμμα του Ότο Ρεχάγκελ και στη σκιά της παραίτησης Ζαγοράκη, ο Φαν΄τ Σχιπ και οι παίκτες του έδειξαν για ένα ακόμα ματς απέναντι σε σπουδαία ομάδα (17η στο FIFA Ranking η Σουηδία) ότι γίνονται βήματα μπροστά στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Με γκολ του Μπακασέτα (ασίστ Δουβίκα) και του Παυλίδη (ασίστ Τζόλη) η Ελλάδα νίκησε τη Σουηδία και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων των προκριματικών του Μουντιάλ του 2022. Παρέμεινε αήττητη και κράτησε ζωντανές τις μαθηματικές τις ελπίδες για την κατάληψη της δεύτερης θέσης για την οποία ακόμα χρειάζεται ένα μικρό ποδοσφαρικό θαύμα.

Από όσους αγωνίστηκαν δεν υστέρησε κανένας. Με απόλυτη συγκέντρωση σε όλο το ματς, αυταπάρνηση και παίζοντας με επιθετικότητα, οι παίκτες της Εθνικής ξεπέρασαν την πεντάλεπτη πίεση των Σουηδών στο πρώτο πεντάλεπτο και έφεραν το ματς στα μέτρα τους.

Ο Τζον Φαν'τ Σχιπ είχε εκπονήσει ένα πλάνο αντιμετώπισης της Σουηδίας το οποίο οι διεθνείς ακολούθησαν κατά γράμμα. Πραγματικά δύσκολα μπορεί κανείς να χρίσει κορυφαίο ή κορυφαλιους της αναμέτρησης, ήταν όλοι εξαιρετικοί.

Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ ξεκίνησε την Ελλάδα ξανά με διάταξη 3-5-2 έχοντας στο αρχικό σχήμα τους Βλαχοδήμο, Χατζηδιάκο, Μαυροπάνο, Τζαβέλλα, Ανδρούτσο, Ζέκα, Μπουχαλάκη, Τσιμίκα, Μπακασέτα, Παυλίδη και Δουβίκα. Ουσιαστικά ο Χατζηδιάκος άλλαξε τον τραυματία Γιαννούλη και ο Ζέκα τον Σιώπη.

Από την άλλη ο Γιάνε Άντερσον ξεκίνησε με τους Όλσεν, Γιόχανσον, Ελάντερ, Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον, Όλσον, Σβάνμπεργκ, Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι και Ίσακ σε διάταξη 4-4-2.

Με πρωταγωνιστές τους Όλσεν και Βλαχοδήμο

Εθνική Ελλάδος

Η Σουηδία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στα πρώτα 5 λεπτά τρόμαξε την Ελλάδα, κάνοντας επιθέσεις κατά κύματα και έχοντας ένα δοκάρι με τον Σβάνμπεργκ να σουτάρει έξω από την περιοχή μόλις στο 3ο λεπτό.

Μετά το 6ο λεπτό η Ελλάδα ξεθάρεψε, ισορρόπησε και πήρε τα ηνία για πάνω από ένα εικοσάλεπτο παίζοντας όμορφα και επιθετικά. Έτσι μετά από ένα απευθείας κόρνερ του Μπακασέτα που έδιωξε ο Λίντελοφ, στο 27' ο Τσιμίκας με ατομική ενέργεια και σουτ με το δεξί "ζέστανε" τον Όλσεν.

Ένα λεπτό μετά μια υπέροχη ατομική ενέργεια του Παυλίδη που εξέθεσε τον αντίπαλό του, βρέθηκε απέναντι από τον Όλσεν, πλάσαρε και είδε τον πρώην τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να κάνει την επέμβαση της ζωής του.

Στη συνέχεια το ματς πήγε στην ισορροπία με την Ελλάδα πάντως να παίζει όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και να προσπαθεί με συνδυασμούς να φανεί απειλητική. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου απείλησε ξανά η Σουηδία.

Αρχικά με μακρινό σουτ του Σβάνμπεργκ που έδιωξε σε κόιρνερ με υπερένταση ο Βλαχοδήμος και εν συνεχεία με τον Ίσακ να κάνει μονοκόμματο σουτ μέσα στην περιοχή το οποίο ενστικτωσώς έδιωξε και πάλι ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Σουηδία μπήκε και πάλι πιο δυνατά, είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε δύο καλές φάσεις στο 57' με κεφαλια του Φόρσμπεργκ άουτ και προσπάθεια για σουτ του Ίσακ που έκοψε ο Τζαβέλλας.

Κόντρα στη ροή του ματς όμως ήρθε το γκολ για την Εθνική μας ομάδα. Ένα φανταστικό γκολ! Ο Μπακασέτας στον άξονα έπαιξε κάθετα με τον Δουβίκα ο οποίος πολύ απλά με τακουνάκι έπαιξε το ένα-δύο με τον συνονόματό του που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Αμέσως μετά χάθηκε τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Ένας υπέροχος συνδυασμός του Μπουχαλάκη με τον Ανδρούτσο με τον πρώτο να κάνει την κεφαλιά στην κίνηση και τη μπάλα να περνά μόλις άουτ!

Στο 67' η Σουηδία είχε δεύτερο δοκάρι με τον Κλάεσον με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 71΄μπήκε ο Τζόλης και τρία λεπτά μετά έβγαλε ασίστ στον Παυλίδη για το 2-0. Ένα γκολ που χρειάστηκε η βοήθεια του VAR για να εντοπιστεί η κανονική θέση του Τζόλη στην αρχή της φάσης.

Στο τέλος της ο επιθετικός της Νόριτς έδωσε ασίστ στον επιθετικό της Άλκμααρ για το 2-0 υπό το βλέμμα και το χαμόγελο του Ρεχάγκελ.

Στο 80' μείωσε η Σουηδία όταν μετά από δυνατό σουτ του Φόρσμπεργκ, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε ασταθώς και στη συνέχεια της φάσης ο Κουέισον έκανε το 2-1 μετατρέποντας σε θρίλερ το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 91' το σουτ του Φόρσμπεγκ σταμάτησε στο κεφάλι του Ζέκα. Στο 96' ο Τζόλης είχε σπουδαία ευκαιρία για το 3-1 μετά από εξαιρετική αντεπίθεση αλλά το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 98' είχαμε νέα μεγάλη ευκαιρία με Μπακασέτα και Βρουσάι να μη μπορεί να τελειώσει το ματς.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος, Ζέκα, Μπουαλάκης, Τσιμίκας, Μπακασέτας, Παυλίδης (95′ Βρουσάι), Δουβίκας (71′ Τζόλης).

Σουηδία (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Γιόχανσον, Ελάντερ (88′ Ντάνιελσον), Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον (77′ Κάρλσον), Όλσον, Σβάνμπεργκ (66′ Κουάϊσον), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι (88′ Τέλιν), Ίσακ

Πηγή: novasports.gr

ΝΙΚΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΦΑΒΟΡΙ 16 Οκτ 2021 | 23:07

Υδατοσφαίριση - Παγκόσμιο νέων γυναικών: Ήττα για την Εθνική στον τελικό

Το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U20 κατέκτησε η Ελλάδα, που έχασε στον τελικό της διοργάνωσης με 10-5 από την Ισπανία.

15 Οκτ 2021 | 08:50

Γερμανία : Το μαγικό άγγιγμα του Χάνζι Φλικ

Η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

ΛΥΓΙΣΑΝ ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ 13 Οκτ 2021 | 00:04

Σουηδία - Ελλάδα 2-0: Κατέρρευσε στο β' ημίχρονο η Εθνική - Σβήνει το όνειρο του Μουντιάλ [Βίντεο]

Πρώτη ήττα μετά από δύο χρόνια για την Εθνική Ελλάδος - Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, τα χάλασε όλα στα δεύτερο - Μοιραίοι οι στόπερ Μαυροπάνος και Χατζηδιάκος

ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ 12 Οκτ 2021 | 22:44

Σουηδία - Ελλάδα: Προβάδισμα 2-0 για τους Σουηδούς - Δύο δοκάρια και ένα άκυρο γκολ για την Εθνική μας [Βίντεο]

Μπροστά στο σκορ η Σουηδία με εύστοχο πέναλτι - Η Εθνική μας ομάδα είδε την μπάλα να σταματά δύο φορές στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ενώ πέτυχε και ένα γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ

ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ 12 Οκτ 2021 | 21:30

Εθνική: Τρικ του Φαν΄τ Σχιπ στην ενδεκάδα με Γιαννούλη-Τσιμίκα!

Ο Τζον Φαν΄τ Σχιπ θα παρατάξει την Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου με μόλις μία αλλαγή στην ενδεκάδα και τον Γιαννούλη να παίρνει τη θέση του τιμωρημένου Τζαβέλλα

12 Οκτ 2021 | 10:57

Ελλάδα: Πανέτοιμη για το διπλό στη Σουηδία

Η εθνική Ελλάδος θέλει τη νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σουηδία για να κάνει το αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του ομίλου.

ΣΩΡΕΙΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΩΝ 11 Οκτ 2021 | 22:34

Εθνική Ελπίδων: 13 κρούσματα στην ομάδα - Οριστική αναβολή του αγώνα με την Κύπρο

Ο καθιερωμένος έλεγχος στην Εθνική Ελπίδων έδειξε 13 κρούσματα κορονοϊού - Αναβάλλεται το ματς με την Κύπρο

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ 09 Οκτ 2021 | 21:11

Προκριματικά Μουντιάλ: Ζωντανή η Εθνική - 2-0 στη Γεωργία και πάει για "τελικό" με τη Σουηδία [Βίντεο]

Με τα γκολ των Μπακασέτα και Πέλκα, η Εθνική Ελλάδος έφυγε με το "διπλό" από τη Γεωργία και παραμένει γερά στο κόλπο της πρόκρισης στο Μουντιάλ του Κατάρ

09 Οκτ 2021 | 20:00

Εθνική Ελλάδος: Ακυρώθηκε το γκολ του Παυλίδη

Η Ελλάδα σκόραρε με τον Παυλίδη αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2022 09 Οκτ 2021 | 18:30

Εθνική Ελλαδος: Η ενδεκάδα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στον κρίσιμο εκτός έδρας αγώνα με τη Γεωργία

Την ίδια ενδεκάδα με αυτή που παρατάχθηκε κόντρα στην Σουηδία, θα παίξει και κόντρα στην Γεωργία η Εθνική μας ομάδα,

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 09 Οκτ 2021 | 15:01

Γεωργία – Ελλάδα: Χωρίς κόσμο το ματς, ζήτησαν αναβολή οι Γεωργιανοί!

Η ομοσπονδία της Γεωργίας ζήτησε από τις ποδοσφαιρικές αρχές την αναβολή του ματς με την Ελλάδα λόγω εθνικού πένθους, τελικά θα διεξαχθεί χωρίς κόσμο στις κερκίδες

ΣΤΙΣ 19:00 09 Οκτ 2021 | 10:46

Εθνική Ελλάδος: Κομβικό ματς σήμερα με τη Γεωργία για τα προκριματικά του Μουντιάλ

Μόνο νίκη θέλει απόψε η Εθνική Ελλάδος στη Γεωργία, για να ελπίζει σε πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ - Σε ποιο κανάλι θα δούμε το ματς

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 06 Οκτ 2021 | 08:50

Σε "καραντίνα" ο Τσιμίκας μετά την Εθνική

Ο Κώστας Τσιμίκας βρίσκεται στην αποστολή της εθνικής για τα ματς των προκριματικών του Μουντιάλ με Γεωργία και Σουηδία 12/10.