Euroleague: Εύκολος αντίπαλος ο Παναθηναϊκός για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 97-77 και πανηγύρισε μια… εύκολη νίκη, για τη 13η αγωνιστική της Euroleague

Για τη 13η αγωνιστική της Euroleague, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 97-77 και πανηγύρισε μια… εύκολη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός, δεν είχε την απαιτούμενη ενέργεια που έδειξε σε άλλα παιχνίδια, κυρίως στην άμυνα, ενώ επιθετικά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, με πολλά χαμένα σουτ. Η ΤΣΣΚΑ είχε εξαιρετικό Σβεντ και Αντόνοφ που τιμωρούσαν τους "πράσινους” από την γραμμή του τρίποντου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ, μπήκε με το πόδι στο…”γκάζι” δημιουργώντας προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Ο Σβεντ ήταν απλά ανίκητος σημειώνοντας 9 πόντους με 3/3 τρίποντα ενώ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αντιμετώπιζε πρόβλημα στο ριμπάουντ. Σαφώς αυτό που έλειπε από τον Παναθηναϊκό την πρώτη περίοδο, ήταν καλύτερη αμυντική προσήλωση, ωστόσο επιθετικά δεν ήταν κακός, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 22 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να προσπαθεί να βελτιώσει την κατάσταση στην άμυνα του, ωστόσο απέναντι του είχε την ΤΣΣΚΑ, που ήταν εύστοχη!

Η ομάδα του Ιτούδη, συνέχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο, να μην επιτρέπει στον Παναθηναϊκό να φτάσει σε εύκολους πόντους.

Οι "πράσινοι" έκαναν αρκετά βιαστικά σουτ, δεν έβρισκαν διαδρόμους κόντρα στην ΤΣΣΚΑ που βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο στην άμυνα σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο ο Παπαγιάννης με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 36-26

Η Ρωσική ομάδα συνέχισε να είναι εύστοχη και με τον Κλάιμπερν έκανε το 47-30 ανεβάζοντας την διαφορά στους 17! Ο Γουάιτ έκανε το 50-38 με τον Ούκοφ να σημειώνει τρίποντο για το 53-38 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η ΤΣΣΚΑ είχε 9/14 τρίποντα, ποσοστό 64,3%, με τον Σβεντ να μετράει 12 πόντους. Ο Παναθηναϊκός είχε 2/12 δηλαδή 15,4% στα τρίποντα.

ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ Η ΤΣΣΚΑ

ΤΣΣΚΑ - ΠΑΟ

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε με φόρα, ότι έκανε στο πρώτο ημίχρονο! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με σερί 9-0 με τον Αντόνοφ να τιμωρεί από το τρίποντο. Η διαφορά γρήγορα "ξέφυγε” με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω με 24! (62-38). Ο Έβανς σχεδόν μετά από 4 λεπτά πέτυχε τους πρώτους πόντους για τον Παναθηναϊκό κάνοντας το 62-43.

Σβεντ και Κλάιμπερν έκαναν το 66-46 με τον Νέντοβιτς να σημειώνει τρίποντο για το 66-49. Ο ΓΚριγκόνις σημείωσε και αυτός τρεις πόντους για το 71-51!

Ο Παναθηναϊκός, μέσα σε όλα τα θέματα, έχανε και βολές(με τον Νέντοβιτς) βάζοντας δύσκολα στον εαυτό του. Η διαφορά για την τρίτη περίοδο έκλεισε στους 21 πόντους, 75-54.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΛΛΑ…

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να πάρει πόντους στα πέντε πρώτα λεπτά! Παπαγιάννης, Ουάιτ, και Σαντ Ρος, έκαναν το 79-65 κατεβάζοντας τη διαφορά στους 14!

Ο Μιλουτίνοφ με καλάθι και φάουλ έκανε το 82-65. Ο Αντόνοφ που έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό, συνέχισε να βρίσκει ελεύθερα σουτ και με τρίποντο σημείωσε το 85-67. (+18).

Ο Σαντ Ρος, με τρίποντο και φάουλ πέτυχε έμμεσο τετράποντο για το 87-71!

Σβεντ και Μιλουτίνοφ μετά από σπουδαία συνεργασία έκαναν το 89-71, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παλεύει! Ο Παπαγιάννης με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 89-75 μειώνοντας στους 14 όμως ο Σβεντ πλήγωσε και πάλι τον Παναθηναϊκό με τρίποντο 92-75.

Ο Κλάιμπερν έκλεισε με 16 πόντους όσους είχε και ο Αντόνοφ, ενώ ο Σβεντ σημείωσε 17. Για τον Παναθηναϊκό ο Έβανς είχε 15 και ο Γουάιτ 19.

Διαιτητές: Μιγκέλ Άνχελ Πέρεθ, Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς, Μίλαν Νέντοβιτς.

Πηγή: novasports.gr

ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΟΝΟΙΟ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ" 12 Ιαν 2022 | 23:07

Euroleague: Νέα συντριβή για τον Παναθηναϊκό, από την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ βρήκε την ευκαιρία και έκανε επίδειξη ισχύος, απέναντι στον Παναθηναϊκό που μετατράπηκε σε θεατή του αγώνα, ύστερ από το πρώτο δεκάλεπτο.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΗΤΤΑ 11 Ιαν 2022 | 23:58

Euroleague: Δεν άντεξε ο Ολυμπιακός, έχασε από τη Φενέρ στην Πόλη - Αποβλήθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας

Χωρίς τον Γιώργο Μπαρτζώκα που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στη δεύτερη περίοδο, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα τραγικό δεύτερο μέρος στην Κωνσταντινούπολη

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 08 Ιαν 2022 | 21:53

Κουλιμπαλί: Οι γιατροί έσωσαν τη ζωή στον πρώην ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού - Σταμάτησε η καρδιά του [εικόνες-βίντεο]

Ο Ουσμάν Κουλιμπαλί νοσηλεύεται σε σταθερή κατάσταση, μετά την κατάρρευσή του σε αγώνα στο Κατάρ, χάρη στην άμεση ανάνηψη που επιχείρησαν οι γιατροί

«ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ» 05 Ιαν 2022 | 16:14

Σίγησε η φωνή του Γουέμπλεϊ, ο τραγουδιστής Σάκης Παπανικολάου

Ο Σάκης Παπανικολάου υπήρξε η τραγουδιστική συνοδεία της μεγάλης ομάδας του Παναθηναϊκού στην πορεία της προς τον τελικό του Γουέμπλεϊ το 1971.

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 05 Ιαν 2022 | 16:13

Στον Παναθηναϊκό για 49 χρόνια τα δικαιώματα του Βοτανικού- Ερχεται τροπολογία

Στην τροποποίηση του νόμου για τον Βοτανικό προχωρά η Κυβέρνηση, παραχωρώντας τα δικαιώματα του γηπέδου και το 15% των εσόδων του στον Ερασιτέχνη Παναθηναϊκό

ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΔΥΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΡ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ" 04 Ιαν 2022 | 12:27

Παναθηναϊκός: Θέλει αποζημίωση για να δώσει τον Μαουρίσιο

Η διοίκηση του Παναθηναϊκού ξεκαθάρισε στην πλευρά του Ζοσέ Μαουρίσιο, πως δε θα αποχωρήσει από την ομάδα, αν δε φέρει πρόταση.

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 03 Ιαν 2022 | 19:35

Euroleague: Αναβλήθηκαν οι αγώνες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού

Η Euroleague ανακοίνωσε την αναβολή των αγώνων Ζάλγκιρις - Ολυμπιακός, Άλμπα - Παναθηναϊκός και Αναντολού Έφες - Μπάγερν Μονάχου.

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ TWITTER 31 Δεκ 2021 | 18:23

Παναθηναϊκός: Η... ψύχραιμη ευχή του Νέντοβιτς για το έτος που φεύγει - "Άντε γαμ... 2021"

Ο μπασκετμπολίστας του Παναθηναϊκού, Νεμάνια Νέντοβιτς, δεν μάσησε τα λόγια του σχετικά με το τι του άφησε το 2021.

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ 30 Δεκ 2021 | 19:40

Euroleague: Άλλα τρία κρούσματα στον Παναθηναϊκό, αναβλήθηκε το ματς με τη Ζαλγκίρις Κάουνας

Η Euroleague ύστερα από τα τρία νέα κρούσματα που ανακοίνωσε ο Παναθηναϊκός, εξέδωσε ενημέρωση ότι το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις Κάουνας δε θα πραγματοποιηθεί.

ΜΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΗΣ 25 Δεκ 2021 | 12:02

Παναθηναϊκός: Η ξεχωριστή ευχή για τις γιορτές - "Υιοθέτησε κι εσύ έναν αδέσποτο σκύλο"

Με έναν ξεχωριστό τρόπο, ευχήθηκε οι "οικογένεια" της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, για την περίοδο των εορτών, που διανύουμε

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 24 Δεκ 2021 | 10:05

Παναθηναϊκός: Κρατάει την πρόκριση και προχωράει

Οι "πράσινοι" κρατούν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, αν και θα ήθελαν να έχουν πετύχει και δεύτερη νίκη επί της ομάδας της Μαγνησίας.

ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΩΝ "ΑΙΩΝΙΩΝ" 23 Δεκ 2021 | 23:26

"Ερυθρόλευκη επέλαση" στο ΟΑΚΑ: Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 84-65 του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός "κλειδώνει" τη θέση του στην τετράδα της Euroleague.

ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΡΟΝΟΙΟ 23 Δεκ 2021 | 12:58

Παναθηναϊκός: Τι ισχύει για τους φιλάθλους οι οποίοι θα πάνε απόψε στο ΟΑΚΑ για το ντέρμπι με Ολυμπιακό

Μία από τις τελευταίες ευκαιρίες να δουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα, όχι μόνο φέτος, αλλά τουλάχιστον και για τις πρώτες ημέρες του 2022 θα έχουν απόψε οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού, στο μπάσκετ.