Euroleague: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Φενέρ και... προχωρά

Στο άδειο κλειστό του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά κέρδισε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς

O Παναθηναϊκός παραλίγο να... χύσει την καρδάρα με το γάλα στο άδειο - λόγω τιμωρίας - ΟΑΚΑ, αλλά τελικά κέρδισε με 81-78 την Φενέρ που παραπαίει.

Είχε προηγηθεί με 13 πόντους διαφορά πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα (74-61) και μάλιστα μετά από εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Η Φενέρ κινήθηκε για άλλο ένα ματς στην μετριότητα ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο φρόντισε να εκμεταλλευτεί τα παιδαριώδη λάθη των γηπεδούχων και να πάει το ματς στο... ένα σουτ!

Μάλιστα ο Νάντο Ντε Κολό είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με «καλό τρίποντο» στην εκπνοή αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει στο σίδερο. Και εκεί η ευθύνη θα βάραινε ολοκληρωτικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έκαναν φάουλ και παραλίγο να το πληρώσουν ακριβά.

Ο Τζίμερ Φριντέτ δεν ήταν καλός μόνο στην επίθεση που είναι και το μεγάλο του όπλο, αλλά και στην άμυνα όντας από τους παίκτες που βοήθησαν για το «πράσινο» ξέσπασμα στο «άδειο» (λόγω της τιμωρίας από την Euroleague), ΟΑΚΑ. Ο Αμερικανός είχε 22 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 27 λεπτά. Ο Νικ Καλάθης μπορεί να ήταν άστοχος στα τρίποντα (0/4) αλλά είχε «γεμάτο» παιχνίδι με 15 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Θετική η παρουσία του Παπαγιάννη (10π., 6ριμπ.) όπως και αξιοσημείωτη η αστοχία του Τόμας στις βολές (3/7).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές), Ράις 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 10 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον, Μπράουν 3 (1), Φρεντέτ 22 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές), Καλάθης 15 (6/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2 (0/3 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΦΕΝΕΡ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 7 (1), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 6, Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντε Κολό 13 (1), Γουίλιαμς 8 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 4 (5 ριμπάουντ), Ντατόμε 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 11 (4 ριμπάουντ).

22 Οκτ 2021 | 08:33

Μακάμπι-Παναθηναϊκός 77-73: Επική αντεπίθεση για να πάρει τη νίκη, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός ήταν στο -20 στα 7’36’’ πριν το τέλος και τότε άρχισε μια τεράστια αντεπίθεση που τον έφερε μέχρι και το 75-73 στα 7’’ πριν το τέλος.

19 Οκτ 2021 | 13:51

Παναθηναϊκός: "Βλέπει" Φεράρι

Την περίπτωση του Φράνκο Φεράρι φαίνεται να εξετάζουν στον Παναθηναϊκό για την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

ΜΠΑΣΚΕΤ 19 Οκτ 2021 | 12:36

Παναθηναϊκός: Εγραψε ιστορία ο 15χρονος Νεοκλής Αβδάλας - Ο νεότερος παίκτης των "πρασίνων" στο μπάσκετ [εικόνες - βίντεο]

Ο 15χρονος Νεοκλής Αβδάλας έγινε ο νεότερος παίκτης της ομάδας μπάσκετ του Παναθηναϊκού, στην ιστορία της Α Εθνικής

Η ΚΛΗΡΩΣΗ 14 Οκτ 2021 | 13:05

Με Ατρόμητο ο Παναθηναϊκός στο Κύπελλο Ελλάδος

Απαιτητική κλήρωση για τον Παναθηναϊκό στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς θα βρει απέναντι του τον Ατρόμητο.

05 Οκτ 2021 | 10:29

Παναθηναϊκός: Ικανοποίηση για τον Μπρινιόλι

Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι άφησε καλές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκόυ, στο ντέρμπι των "αιωνίων".

04 Οκτ 2021 | 09:09

Σπανούλης: "Ζήτω ο Ολυμπιακός" – Αποθέωση στην βράβευση από τον Μαρινάκη [βίντεο]

Αποθεώθηκε από τους "ερυθρόλευκους" φιλάθλους στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

04 Οκτ 2021 | 08:52

Αρης – Παναθηναϊκός 81-71: Επική ανατροπή από τον αυτοκράτορα

Ο Άρης έμεινε πίσω με 19 πόντους στο ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό αλλά πετυχαίνοντας 57(!) πόντους στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε απίθανη ανατροπή!

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ 03 Οκτ 2021 | 22:58

Ντέρμπι αιωνίων: Ασφαιροι στο 0-0 Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός - Καμίνι το Καραϊσκάκη

Ο Ιταλός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έκανε ντεμπούτο στην Super League και ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενουμένων. Ο Ολυμπιακός που παραχώρησε την δεύτερη ισοπαλία στην έδρα του, είχε μια κλασσική ευκαιρία να σκοράρει με τον Αγκιμπού Καμαρά, καθώς και 17 τελικές.

ΕΝΟΨΕΙ ΤΟΥ ΝΤΕΡΜΠΙ 02 Οκτ 2021 | 23:16

Συμπλοκή μεταξύ οπαδών Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στη Μαλακάσα: Ένας τραυματίας, κάηκαν δύο ΙΧ

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού επέβαιναν σε έξι αυτοκίνητα και συνεπλάκησαν με οπαδούς του Παναθηναϊκού που επέβαιναν επίσης σε έξι αυτοκίνητα, με αποτέλεσμα να υπάρξει ένας τραυματισμός

ΣΤΗ ΜΝΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥΣΚΑΣ 02 Οκτ 2021 | 11:50

Φανέλα του Παναθηναϊκού από την εποχή του Γουέμπλεϊ χάρισε ο Δένδιας στον Ούγγρο ΥΠΕΞ

"Μια μεγάλη προσωπικότητα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, ο Φέρεντς Πούσκας, ενώνει Ελλάδα και Ουγγαρία", αναφέρει ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Δένδιας.

01 Οκτ 2021 | 09:06

Μονακό - Παναθηναϊκός 75-63: Οι Μονεγάσκοι φανέρωσαν τα προβλήματα του "εξάστερου"

Τέσσερις ξένοι παίκτες του Παναθηναϊκού σκόραραν 29 πόντους, ενώ στην δημιουργία παιχνιδιού ο Πέρι είχε ελάχιστη προσφορά και δεν πέτυχε πόντο.

ΤΙ ΜΕΛΕΤΑ Ο ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ 29 Σεπ 2021 | 10:07

Παναθηναϊκός: Σκέψεις για αλλαγή συστήματος στο ντέρμπι

Το ενδεχόμενο να παρατάξει με 4-3-3 τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης" φέρεται να μελετάει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

28 Σεπ 2021 | 08:56

Χατζηγιοβάνης: "Να τρώμε σίδερα στο ντέρμπι"

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης τόνισε ότι ο Παναθηναϊκός πρέπει να τα δώσει όλα για τη νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.