Europa League - Θρίαμβος για τον Ολυμπιακό: Πρώτο βήμα πρόκρισης - Νίκησε 4-2 την Αϊντχόφεν

Σε μία βδομάδα στην Ολλανδία ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να σφραγίσει την πρόκριση στους "16" του Europa League.

Σε ένα συναρπαστικό ματς ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 4-2 επί της Αϊντχόφεν και σε μία βδομάδα στην Ολλανδία θα επιδιώξει να σφραγίσει την πρόκριση στους "16" του Europa League.

Οι Πειραιώτες ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και με τα γκολ των Μπουχαλάκη, Εμβιλά, Ελα Αραμπί και Μασούρα απέκτησαν σοβαρό προβάδισμα. Για την Αϊντχόφεν σκόραρε δύο φορές ο Ζάχαβι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικά απολαυστικό. Παρά το γεγονός ότι ο Πέδρο Μαρτίνς δεν θα ήθελε σε καμία περίπτωση να δεχθεί η ομάδα του δύο εντός έδρας γκολ, ο Ολυμπιακός έδειξε σπουδαία στοιχεία, ειδικά στην επίθεση.

Μόλις στο 9’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά ο Μπουχαλάκης έπιασε την κεφαλιά κι έκανε το 1-0. Τα χαμόγελα δεν κράτησαν για πολύ στο κόκκινο στρατόπεδο και στο 14’ οι Ολλανδοί ισοφάρισαν από μία τυχαία φάση. Ο Ζάχαβι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Σα.

Το γκολ έδωσε αέρα στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Εμβογκό βγήκε νικητής από το τετ α τετ με τον Λαλά. Εφτά λεπτά αργότερα με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής ο Εμβιλά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Στο 40’ μετά από κόρνερ ο Ζάχαβι με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κι έκανε το 2-2. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα από τον Μπάουμγκαρτλ, πέρασε και τον τερματοφύλακα και σκόραρε με κοντινό δυνατό σουτ.

Οι συγκινήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαν τελειώσει. Ο Καμαρά στο 94’ έκλεψε την μπάλα από Μπάουμγκαρτλ έκανε το σουτ, αλλά με αυτοθυσία ο Τέζε έκανε την προβολή κι έσωσε την ομάδα του.

Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο εντυπωσιακό τρόπο. Στο 48’ ο Ζάχαβι εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Σα. Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν καμία αξιόλογη ευκαιρία. Στο 83’ οι "ερυθρόλευκοι" με τον Μασούρα που είχε μπει ως αλλαγή έκανε το 4-2.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Διαιτητής: Έκμπεργκ (Γερμανία)

Κάρτες: Μπα, Ροζάριο, Μπρούμα - Σανγκαρέ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Λαλά (80’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (80’ Βρουσάι), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (68’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (74’ Φορτούνης), Μπρούμα (80’ Εμβιλά)

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Μαξ, Μποσκάγκλι (38’ Μπάουμγκαρτλ), Τέζε, Ντάμφρις, Ροσάριο, Τόμας (85’ Γκουτιέρες ), Σανγκαρέ (70’ Φέρτεσεν ), Μάλεν, Ζάχαβι (85’ Φαν Γκίνγκελ), Γκέτσε (70’ Ζούνιορ).

Στις πρώτες αναμετρήσεις της φάσης των "32" στο Europa League, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Αντβέρπ (Βέλγιο)-Ρέιντζερς (Σκωτία)

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

Μόλντε (Νορβηγία)-Χοφενχάιμ (Γερμανία)

Γρανάδα (Ισπανία)-Νάπολι (Ιταλία)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Σαχτάρ Ντονέτσκ (Ουκρανία)

Λιλ (Γαλλία)-Αγιαξ (Ολλανδία)

Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου.

20 Σεπ 2021 | 09:41

Λαμία – Ολυμπιακός 1-2: Περισσότερο προβλημάτισε, λιγότερο πανηγύρισε!

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα απέναντι στη μαχητική Λαμία, αλλά δεν ικανοποίησε η εικόνα του.

ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ 18 Σεπ 2021 | 13:01

Ολυμπιακός: Ντύθηκε στα "ερυθρόλευκα" ο Γκάρι Ροντρίγκες - Υπέγραψε τριετές συμβόλαιο

Η διοίκηση του Ολυμπιακού ανακοίνωσε την απόκτηση του Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος υπέγραψε τριετές συμβόλαιο συνεργασίας.

ΕΝΝΕΑ ΣΥΛΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΟ ΛΕΣΤΕΡ 17 Σεπ 2021 | 16:03

Επεισόδια και 9 συλλήψεις μεταξύ οπαδών της Λέστερ και της Νάπολι [βίντεο]

Άγρια επεισόδια εκτυλίχθηκαν λίγο πριν από το τέλος της αναμέτρησης Λέστερ - Νάπολι με τους οπαδούς της ιταλικής ομάδας να τα βάζουν τους φιλάθλους των "αλεπούδων".

ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ ΟΙ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ 17 Σεπ 2021 | 10:57

Ολυμπιακός: Δε φαίνεται να προχωράει του Σιόβα

Ο Πέδρο Μαρτίνς δε φαίνεται να ψάχνει μια ακόμα λύση για το κέντρο της άμυνας και η περίπτωση του Δημήτρη Σιόβα απομακρύνεται.

ΑΓΧΩΜΕΝΟΙ ΟΙ "ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ" 17 Σεπ 2021 | 00:19

Europa League: Λυτρωτής ο Ρέαμπτσιουκ, χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό - 2-1 την Αντβέρπ [Βίντεο]

Με γκολάρα του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ στο 87' ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα τη φετινή του παρουσία στους ομίλους του Europa League

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 16 Σεπ 2021 | 12:36

ΚΑΕ Ολυμπιακός για θάνατο Ιβκοβιτς: "Καλό ταξίδι θρυλικέ Ντούντα"

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός μέσα από τον επίσημο λογαριασμό της στα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αποχαιρέτισε τον Ντούσαν Ίβκοβιτς, που βρέθηκε δύο φορές στον πάγκο των "ερυθρόλευκων".

Ο ΜΑΡΤΙΝΣ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ 4-3-3 16 Σεπ 2021 | 10:56

Ολυμπιακός: "Μονόδρομος" η νίκη κόντρα στην Αντβέρπ

Ο Ολυμπιακός θέλει μόνο τη νίκη στον αγώνα με την Αντβέρπ στο "Γ. Καραϊσκάκης", στην πρεμιέρα του στους ομίλους του Europa League

EUROPA LEAGUE 15 Σεπ 2021 | 11:14

Ολυμπιακός: Με Μαντί Καμαρά και Ονιεκούρου κόντρα στην Αντβέρπ

Αλλάζει την αρχική 11άδα ο Πέδρο Μαρτίνς για τον αγώνα με την Ανβέρπ.

ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΙΔΙΑ 15 Σεπ 2021 | 07:50

Σούπερ γιαγιά: 92 ετών και φίλαθλος του Ολυμπιακού εμβολιάστηκε για να... πάει γήπεδο [βίντεο]

"Δεν ήθελα να κάνω το εμβόλιο, αλλά να χάσω τον Ολυμπιακό;", λέει η κ. Πόπη Χαβούζογλου.

13 Σεπ 2021 | 08:00

Ολυμπιακός: Από το 1993 είχε να χάσει βαθμούς σε εντός έδρας πρεμιέρα

Ύστερα από 28 χρόνια οι Πειραιώτες δεν κέρδισαν στην 1η αγωνιστική μέσα στο γήπεδό τους.

ΤΙ ΕΙΠΕ ΣΤΗ NOVA 10 Σεπ 2021 | 19:10

Μάρτινς για Σεμέδο: "Ποτέ δεν αμφιβάλλαμε για την αθωότητά του - Θα ενσωματωθεί στην ομάδα"

Ο Πέδρο Μάρτινς μίλησε σχετικά με το πλάνο ενσωμάτωσης του Ρούμπεν Σεμέδο στον Ολυμπιακό και την υπόθεση με την καταγγελία για ομαδικό βιασμό 17χρονης

10 Σεπ 2021 | 11:55

Ολυμπιακός – Ατρόμητος και Άρης – ΟΦΗ για το Πρωτάθλημα Super League Interwetten αποκλειστικά στο Novasports

Το ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου ξεκινάει και το Novasports στη νέα εποχή και στην πιο hot season ever, θα είναι εκεί με την κορυφαία δημοσιογραφική ομάδα

10 Σεπ 2021 | 10:38

Ολυμπιακός: Αποφασίζει για την ενδεκάδα ο Μαρτίνς

Ο Πέδρο Μαρτίνς αναμένεται να αποφασίσει στις δυο τελευταίες προπονήσεις του Ολυμπιακού, για την ενδεκάδα του αγώνα με τον Ατρόμητο.