Η Αργεντινή στα ημιτελικά, 1-0 το Βέλγιο

Υστερα από 24 χρόνια, η Αργεντινή περνά στους τέσσερις του Μουντιάλ, χάρις στο γκολ του Ιγκουαΐν απέναντι στο Βέλγιο. Τραυματίας ο Ντι Μαρία

SHARE THIS
0
SHARES

Στην ημιτελική φάση του Μουντιάλ προκρίθηκε η Αργεντινή μετά τη νίκη της, 1-0 επί του Βελγίου, ύστερα από 24 χρόνια -τελευταία φορά που είχε περάσει σε ημιτελικά ήταν το 1990, όταν στις τάξεις της υπήρχε ακόμα το όνομα Ντιέγκο Μαραντόνα.

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν, μόλις στο 8ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης, το οποίο αποδείχτηκε αποδείχθηκε αρκετό για την Αργεντινή, η οποία όμως είδε τον Ντι Μαρία να τραυματίζεται.

Ο Μέσι έχασε ευκαιρίες απέναντι στο μαχητικό Βέλγιο, η μεγαλύτερη ευκαιρία του οποίου ήταν μια κεφαλιά του Μιραλάς. Η Αργεντινή θα μπορούσε κάλλιστα να έχει σημειώσει και δεύτερο τέρμα στο 55ο λεπτό, πάλι με τον Ιγκουαΐν, η προσπάθεια του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι.

Η ομάδα της Αργεντινής περιμένει τον αντίπαλό της από το βραδινό ζευγάρι, τον νικητή δηλαδή της αναμέτρησης Ολλανδία – Κόστα Ρίκα.