Η σχέση του Μέσι με τους «αιώνιους» και τον Τζόρβα

«Ποιοι είναι οι αγαπημένοι αντίπαλοι του Μέσι».

Πέντε γκολ σε έξι αγώνες (473 λεπτά) ή ένα κάθε 94’36’’ έχει σημειώσει ο Λιονέλ Μέσι απέναντι σε ελληνικούς συλλόγους στην Ευρώπη: τον Ολυμπιακό, που συνάντησε δύο φορές (180 λεπτά) και σημείωσε ένα γκολ και τον Παναθηναϊκό, που αντιμετώπισε άλλες τέσσερις και πέτυχε τέσσερα γκολ (293 λεπτά/1 γκολ κάθε 73΄25’’).

Πρόκειται για αναφορά στην ιστοσελίδα της UEFA σε σχετική ανάλυση με τίτλο: «Ποιοι είναι οι αγαπημένοι αντίπαλοι του Μέσι».

Εκεί επίσης, αναφέρεται και η απόκρουση του Αλέξη Τζόρβα σε πέναλτι του Αργεντινού στην συνάντηση Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός (5-1), στις 14 Σεπτεμβρίου 2010 (ο Μέσι πέτυχε δύο γκολ). Αυτό όμως είναι μόλις ένα από τα δύο πέναλτι του Μέσι που απέκρουσαν τερματοφύλακες. Tο άλλο... αφορά στον Πετρ Τσεχ και στον αγώνα με την Τσέλσι στις 24 Απριλίου 2012, ενώ στην Ευρώπη, ο Μέσι έχει ευστοχήσει σε δώδεκα πέναλτι.

Πηγή/Φωτο: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ 27 Μαϊ 2020 | 13:53

"Βρέχει χρήμα" από την Κομισιόν: 32 δισ. ευρώ για την Ελλάδα - Συνολικό πακέτο μαμούθ ύψους €750 δισ. στην ΕΕ

Η Επιτροπή προτείνει η Ελλάδα να λάβει 22,5 δισ. ευρώ σε επιχορηγήσεις και 9,4 δισ. ευρώ σε δάνεια – που συνολικά ισοδυναμούν με το 1/6 του ΑΕΠ της χώρας το 2019.

Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΦΡΑΚΤΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ 27 Μαϊ 2020 | 07:56

Παναγιωτόπουλος για Έβρο: Δεν έληξε ο συναγερμός, προετοιμαζόμαστε για όλα τα ενδεχόμενα

"Έχουν υπάρξει κάποιες δηλώσεις που δίνουν ενδείξεις ότι θα έχουμε ξανά πίεση στα σύνορά μας και ειδικά στα χερσαία σύνορα μας, γι’ αυτό τον λόγο δεν εφησυχάζουμε", είπε.

ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ 27 Μαϊ 2020 | 07:25

Συναγερμός στον Έβρο για νέο κύμα προσφύγων: Ενισχύονται οι δυνάμεις – Στις Φέρες ο Χρυσοχοΐδης

Σε πλήρη ετοιμότητα βρίσκονται και οι ένοπλες δυνάμεις της χώρας.

«ΜΑΧΗ» ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΕΤΙΝΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟ 26 Μαϊ 2020 | 20:29

DW: Μεγάλο το ενδιαφέρον των Γερμανών για την Ελλάδα - Στους κύριους προορισμούς η χώρα μας

Ιδιαίτερα αυξημένη είναι τις τελευταίες μέρες η κίνηση σε τουριστικά γραφεία και διαδικτυακά τουριστικά πόρταλ της Γερμανίας

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΣΥΣΤΑΣΕΩΝ 26 Μαϊ 2020 | 20:24

Πρέσβεις του Βορρά: Πόσους τουρίστες περιμένουμε φέτος από τις χώρες τους - Οι εκτιμήσεις

Διαδικτυακή συζήτηση με 4 πρέσβεις χωρών του Βορρά διοργάνωσε το ΙΟΒΕ.