Κύπελλο Ελλάδας: Καθάρισε η ΑΕΚ, προβάδισμα για ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό, Άρη [Βίντεο]

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου έκαναν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟ και Άρης

Με κορυφαίο τον Ντάρκο Γέβτιτς που έβγαλε τρεις ασίστ, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 4-0 της Κηφισιάς στο Ολυμπιακό Στάδιο και ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η πρώτη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ ήρθε από… σπόντα και τη σέντρα σουτ του Λάζαρου Ρότα στο 13′, με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι του Μιχελή και τους αμυντικούς της Κηφισιάς να διώχνουν τον κίνδυνο.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όχι όμως και το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν στην τελική ενέργεια με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 0-0.

Επέστρεψε στην ενδεκάδα με γκολ ο αρχηγός Στράτος Σβάρνας. Από στατική φάση ήρθε η λύση στο σκοράρισμα για την ΑΕΚ, με τον Γέβτιτς να εκτελεί φάουλ και τον Ανσαριφάρντ με γυριστή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ κόντρα στην Κηφισιά στο 52′.

Πέντε λεπτά αργότερα η Ένωση διπλασίασε τα τέρματά της με τον Στράτο Σβάρνα να κλέβει τη μπάλα, να συνεργάζεται με τον Ανσαριφάρντ και έχοντας και τις κόντρες στο πλευρό του να εκτελεί τον Μιχελή για το 2-0.

Τρίτο τέρμα για την ΑΕΚ στο 69ο λεπτό και πάλι από φάουλ, με τον Γέβτιτς να εκτελεί έξυπνα για τον Τάνκοβιτς, ο οποίος χωρίς να χάσει χρόνο έκανε το 3-0 με δυνατό σουτ.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 73′ με τον Γέβτιτς να βγάζει ακόμα μία ασίστ, ο Χατζισαφί υποδέχθηκε ωραία τη μπάλα και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μιχελή για το 4-0.

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης – 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοφ, Λε Ταλέκ (70’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (64’ Αμραμπατ), Γέβτιτς (80’ Μοχαμάντι), Τάνκοβιτς (70’ Αραούχο), Ανσαριφάρντ (80’ Κοσίδης)

Κηφισιά (Ν. Κούστας – 4-3-3): Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61’ Τζέλης), Πρίτσας (46’ Ντοριβάλ), Καλλέργης (61’ Κρητικός), Παπασάββας (82’ Παπαγγελής), Τετέι (73’ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης.

ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-1: Ο Κούρτιτς είχε τον τελευταίο λόγο

Ο Κούρτιτς σκόραρε για τρίτη φορά στη σεζόν με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Είχε πετύχει γκολ απέναντι στον ΟΦΗ, σκόραρε με απευθείας εκτέλεση και απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Στο "Αλκαζάρ” στο παιχνίδι Κυπέλλου της ΑΕΛ με τον ΠΑΟΚ, ο Σλοβένος μέσος του Δικεφάλου σκόραρε ξανά. Και ήταν το δικό του γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 1-1, στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90’+5’ των καθυστερήσεων.

Μέχρι εκείνο το λεπτό, η ΑΕΛ κρατούσε στην αγκαλιά της τη νίκη χάρη στο γκολ του Ταχάρ. Ήταν στο 64’ όταν ο Γλυνός έκανε μια κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Ταχάρ πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Ζίβκοβιτς για το 1-0.

ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (73’ Ηλιάδης), Γιάκος (62’ Συμελίδης), Κούστα (62’ Ακούνια), Μαυριάς (62’ Κ. Παπαγεωργίου), Γλυνός (82’ Μπαντιμπαγκά).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης (63’ Σίντκλεϊ), Ίνγκασον, Μιχάι, Τέιλορ, Σβαμπ (75’ Μπίσεσβαρ), Εσίτι (63’ Κούρτιτς), Ελ Καντουρί, Μουργκ (63’ Α. Ζίβκοβιτς), Σφιντέρσκι, Άκπομ (83’ Κούτσιας).

Παναθηναϊκός – Βόλος 2-1: Κέρδισε, αλλά δεν "καθάρισε”

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να "καθαρίσει" το ματς με τον Βόλο, αλλά το γκολ του Φερνάντες διαμόρφωσε το εύθραυστο 2-1 ενόψει της ρεβάνς στο Πανθεσσαλικό.

Οι "πράσινοι” ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει το σκορ, όμως ακόμη κι έτσι απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (90’ Μπουζούκης), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (69’ Πέρεθ), Αϊτόρ (78’ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (78’ Βιτάλ), Μακέντα.

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ / 4-4-2): Κότνικ, Πουρίτα (46’ Ρομέρο), Γκιουλέν, Ρινέρ, Φεράρι, Μπαρτόλο (46’ Φερνάντες), Τσοκάνης, Νίνης (74’ Σοάρες), Ρεγκατέν (83’ Ορόζ), Τερεζίου (68’ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βέερτ.

Άρης-ΟΦΗ 3-1: Με Ιτούρμπε στο 90'

Οι συγκινήσεις κράτησαν μέχρι το τέλος στο πρώτο παιχνίδι του Άρη με τον ΟΦΗ για τη φάση των "16” στο Κύπελλο Ελλάδας. Ένα εκπληκτικό γκολ του Ιτούρμπε στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τη νίκη του Άρη και τώρα όλα θα κριθούν στη ρεβάνς που θα γίνει στην Κρήτη.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Γκάνεα (69’ Λούμορ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία (46’ Μαντσίνι), Γκάμα (69’ Ιτούρμπε), Ντιαγέ (69’ Ματίγια, 86′ Μάνος), Καμαρά.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόμπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Καγιέγος (32’ Μεγιάδο), Τοράλ (64’ Ναμπί), ΝτεΓκούζμαν, Λάμπρου (84’ Γιαννούλης), Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Καστάνιος (83’ Γιάννου).

Πηγή: novasports.gr

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΩΤΩΝ 19 Ιαν 2022 | 18:27

Κύπελλο Ελλάδος: "Σέρνεται" ο Ολυμπιακός, τον κέρδισε ο Παναιτωλικός και ελπίζει σε πρόκριση [Βίντεο]

Μετά από 47 χρόνια, ο Παναιτωλικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί του Ολυμπιακού, για το Κύπελλο Ελλάδος

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 19 Ιαν 2022 | 09:15

Κύπελλο Ελλάδος: Τα "βλέμματα" στην Τούμπα

Πρώτη πράξη με τρεις προημιτελικούς την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου, στα οποία το ντέρμπι Δικεφάλων μαγνητίζει το κοινό.

ΕΓΙΝΑΝ ΤΕΣΤ 17 Ιαν 2022 | 22:48

ΑΕΚ: Ένα κρούσμα κορονοϊού σε παίκτη πριν από το ματς με τον ΠΑΟΚ

Ένας παίκτης της ΑΕΚ βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό, δύο μέρες πριν το ματς με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδος

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 17 Ιαν 2022 | 08:29

"Γκάζια" Μελισσανίδη για τη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα: "Ντροπή σας, έχετε ξεφτιλίσει την ΑΕΚ"

Έντονη δυσαρέσκεια επικρατεί στη διοίκηση της ΑΕΚ μετά την ήττα από τον Παναιτωλικό με τον Δημήτρη Μελισσανίδη να κατσαδιάζει τους παίκτες.

18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SUPER LEAGUE 16 Ιαν 2022 | 22:28

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: "Λευκή" ισοπαλία στη Λεωφόρο - Έμειναν στο 0-0

Πιο κινητικός ο Παναθηναϊκός, "όπλο" η άμυνα για τον Ολυμπιακό.

ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ 14 Ιαν 2022 | 20:53

ΑΕΚ: Βαρύ πένθος για τον Όλεγκ Νταντσένκο - Σκοτώθηκε σε τροχαίο η σύζυγός του, Βικτόρια [Εικόνες - Βίντεο]

Τραγικές ώρες για τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ, Όλεγκ Νταντσένκο - Σκοτώθηκε σε τροχαίο στην Ουκρανία η σύζυγός του, Βικτόρια

ΕΙΧΕ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΔΡΟ ΜΑΡΤΙΝΣ 13 Ιαν 2022 | 15:14

Στον Ρέντη ο Μαρινάκης πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό: "Δείξτε πάθος και αποφασιστικότητα"

Στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη βρέθηκε ο Βαγγέλης Μαρινάκης και μίλησε στους παίκτες και τους προπονητές του Ολυμπιακού.

ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΟΝΟΙΟ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ" 12 Ιαν 2022 | 23:07

Euroleague: Νέα συντριβή για τον Παναθηναϊκό, από την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ βρήκε την ευκαιρία και έκανε επίδειξη ισχύος, απέναντι στον Παναθηναϊκό που μετατράπηκε σε θεατή του αγώνα, ύστερ από το πρώτο δεκάλεπτο.

ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ 09 Ιαν 2022 | 19:12

Θεσσαλονίκη: Θύμα ξυλοδαρμού 17χρονος ποδοσφαιριστής του Άρη - Τι καταγγέλλει

Θύμα "τυφλής" οπαδικής βίας κατήγγειλε ότι έπεσε ενας 17χρονος ποδοσφαιριστής της ομάδας νέων Κ19 του Άρη, στη Θεσσαλονίκη.

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 08 Ιαν 2022 | 21:53

Κουλιμπαλί: Οι γιατροί έσωσαν τη ζωή στον πρώην ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού - Σταμάτησε η καρδιά του [εικόνες-βίντεο]

Ο Ουσμάν Κουλιμπαλί νοσηλεύεται σε σταθερή κατάσταση, μετά την κατάρρευσή του σε αγώνα στο Κατάρ, χάρη στην άμεση ανάνηψη που επιχείρησαν οι γιατροί

ΑΡΧΙΣΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 05 Ιαν 2022 | 22:00

Superleague: Στάση Βέρλχουστ και γκέλα για τον Ολυμπιακό με Απόλλωνα - Μείωσε η ΑΕΚ που πέρασε από τη Λαμία

Ο Ολυμπιακός άρχισε με γκέλα το 2022, κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα - Μείωσε στους 9 βαθμούς η ΑΕΚ και ελπίζει (2-0 στη Λαμία)

«ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ» 05 Ιαν 2022 | 16:14

Σίγησε η φωνή του Γουέμπλεϊ, ο τραγουδιστής Σάκης Παπανικολάου

Ο Σάκης Παπανικολάου υπήρξε η τραγουδιστική συνοδεία της μεγάλης ομάδας του Παναθηναϊκού στην πορεία της προς τον τελικό του Γουέμπλεϊ το 1971.

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 05 Ιαν 2022 | 16:13