Κύπελλο Ελλάδος: «Κόλλησε» ο Παναθηναϊκός, νίκη για τον Αρη

«Λευκή» ισοπαλία για Παναιτωλικό και Πανιώνιο στο Αγρίνιο

Μετά τη νίκη του Ολυμπιακού στην Καλαμάτα με 0-2, ο Παναθηναϊκός έχασε στα Ιωάννινα από τον ΠΑΣ, ενώ νίκησε ο Αρης μέσα στην Ξάνθη για τα πρώτα ματς του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, με γκολ του Παμλίδη, για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Η πρόκριση θα κριθεί στην ρεβάνς του ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να πρέπει να αλλάξουν αισθητά την εικόνα τους αν θέλουν να είναι αυτοί που θα περάσουν στην επόμενη φάση. Το γκολ που έκρινε τον νικητή πέτυχε με προβολή μετά από «κόντρα» ο Παμλίδης πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Στα αξιοσημείωτα και η φάση του 60ου λεπτού, όπου ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Παντελάκη, με τον διαιτητή Φωτιάδη ωστόσο να καταλογίζει επιθετικό φάουλ του Καμπετσή.

Παναιτωλικός και Πανιώνιος άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς» ως προς την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Μετά τη «λευκή» ισοπαλία απόψε στο Αγρίνιο. Ο αγώνας ρεβάνς έχει προγραμματιστεί για την προσεχή Τετάρτη (15/1, 17:15), στη Νέα Σμύρνη. Κακό συνολικά το παιχνίδι με λίγες αλλά καλές φάσεις. Κορυφαία το δοκάρι του Εμμανουηλίδη στο 76’ για τους «κυανέρυθρους», που έπαιξαν με δέκα παίκτες από το 63’, όταν και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Λυμπεράκης. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 84’ οι γηπεδούχοι για χέρι που έκανε ο Τσιλούλης.

Με γκολ του Ιντέγε Μπράουν, ο Άρης πέρασε νικηφόρα (0-1) από το «Ξάνθη Arena» αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα πάντα, ωστόσο, θα κριθούν την επόμενη Τρίτη (14/1, 19:30), στον επαναληπτικό του «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Γιώργος Παράσχος έκανε έξι αλλαγές σε σχέση με τους 11 που επικράτησαν 2-1 της Λάρισας ενώ ο Μίχαελ Ένινγκ, από την άλλη, επέλεξε την ίδια ακριβώς ενδεκάδα που ξεκίνησε το περασμένο Σάββατο στο 4-2 επί του ΠΑΟΚ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 28 Ιουν 2020 | 14:30

Superleague: Στέψη ή παράταση; Τα βλέμματα σε ΟΑΚΑ και "Κλεάνθης Βικελίδης" σήμερα με φόντο... τίτλο

Τα ντέρμπι ΑΕΚ - Ολυμπιακός και Άρης - ΠΑΟΚ ενδεχομένως να στέψουν πρωταθλητές τους "ερυθρόλευκους"

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΑΣΗ 24 Ιουν 2020 | 21:59

Άρης - ΑΕΚ: Στον τελικό του Κυπέλλου η "Ένωση" με ηγέτη και "σωτήρα" τον Μάρκο Λιβάγια [Βίντεο]

Δραματική εξέλιξη στον ημιτελικό - Έχασε την πρόκριση ο Άρης παρότι προηγήθηκε 2-0 στις καθυστερήσεις του 90λεπτου

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 2019-20 24 Ιουν 2020 | 16:38

Ημιτελικοί απόψε στο Κύπελλο Ελλάδας: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Άρης - ΑΕΚ

Απόψε θα γίνουν γνωστές οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το Κύπελλο Ελλάδας

ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΕ, ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ 22 Ιουν 2020 | 17:39

Ο λόγος που απορρίφθηκε το αίτημα αποχώρησης του Παναθηναϊκού από την Euroleague

Στην εισαγωγική του τοποθέτηση, ο εκπρόσωπος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός επανέλαβε την επιθυμία των "πρασίνων" να αποχωρήσουν από τη Euroleague

ΝΙΚΗ ΤΙΤΛΟΥ 3-0 ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ 22 Ιουν 2020 | 09:39

Οι μεγάλες βραδιές του Ολυμπιακού στα ντέρμπι των αιωνίων

Είναι η 5η φορά που ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη με τρια ή/και περισσότερα γκολ διαφορά.

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ 19 Ιουν 2020 | 19:41

Οριστικό: Χωρίς φιλάθλους στις κερκίδες οι ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος

Η ΕΠΟ δεν θα καταθέσει αίτημα για παρουσία φιλάθλων στα ματς Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Άρης - ΑΕΚ

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΚΟΥΓΙΑ 19 Ιουν 2020 | 18:28

Νέος πρόεδρος της Super League ο Λεωνίδας Μπουτσικάρης, αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός

Έλαβε οκτώ ψήφους από Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ξάνθη, Παναιτωλικό, Βόλο, ΟΦΗ και Λαμία.

ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 13 Ιουν 2020 | 13:39

Σκληρή στάση από την Euroleague: "Μη ανεκτή η δυσφήμιση από Γιαννακόπουλο"

Ωστόσο όλες οι ομάδες εκφράζουν τη σφοδρή επιθυμία τους να συνεχίσει ο Παναθηναϊκός στο μονοπάτι της Euroleague.

"THE END" 13 Ιουν 2020 | 11:59

Τίτλοι τέλους: Αυτό είναι το τελευταίο φύλλο της εφημερίδας "Πράσινη" που κυκλοφορεί σήμερα

Σήμερα έπεσαν οι τίτλοι τέλους για την εφημερίδα μετά από 13 χρόνια λειτουργίας, καθώς βγήκε το τελευταίο της φύλλο.

ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΥΠΟ ΜΜΕ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ" 12 Ιουν 2020 | 20:05

Τέλος εποχής: Κλείνει έπειτα από 13 χρόνια η εφημερίδα "Πράσινη" του Δημήτρη Γιαννακόπουλου

Τελευταίο φύλλο το Σάββατο 13/6 - Οι εργαζόμενοι θα απορροφηθούν σε άλλα ΜΜΕ του ομίλου

ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ 12 Ιουν 2020 | 14:22

Ο αποχαιρετισμός του Δημήτρη Γιαννακόπουλου: Παναθηναϊκέ μου αντίο και καλή τύχη

Τοποθετήθηκε για όσα έχουν συμβεί τις τελευταίες ημέρες.