Κύπελλο Ελλάδος: Ο Λεβαδειακός είναι η πρώτη ελληνική ομάδα που κέρδισε φέτος τον Ολυμπιακό [Βίντεο]

Ο Λεβαδειακός πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στον Ολυμπιακό, στο πρώτο ματς της έκτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος - Με Σεμέδο και πολλές αλλαγές οι "ερυθρόλευκοι"

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε ο Λεβαδειακός, καθώς η ομάδα της Βοιωτίας έκανε την έκπληξη και επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού στη Λιβαδειά στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για την έκτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Επιστροφή του Σεμέδο και πρώτο παιχνίδι με τα ερυθρόλευκα μετά από καιρό, πρώτη φετινή ήττα του Ολυμπιακού των πολλών αλλαγών και των νέων προσώπων στις εγχώριες διοργανώσεις.

Αιφνιδιασμός στο πρώτο ημίχρονο!

Με γκολ από τα… αποδυτήρια μπήκε στο παιχνίδι ο παθιασμένος Λεβαδειακός! Οι Βοιωτοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Πολέτο, ο οποίος έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και πλάσαρε τον Κρίστινσον για το 1-0.

Προτού οι "ερυθρόλευκοι"… συνέλθουν από το σοκ, ο Λεβαδειακός σημείωσε και δεύτερο τέρμα και μάλιστα… σπάνιο!

Στο 6ο λεπτό, ο Παναγιώτου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κρίστινσον δεν εκτίμησε σωστά τη φάση και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Η ομάδα του Πειραιά αντέδρασε άμεσα και πίεσε τους γηπεδούχους, αναζητώντας την ανατροπή. Στο 16ο λεπτό, ο Τικίνιο δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά, στο 18′ ο Βρουσάι έχασε μοναδική ευκαιρία μέσα από την περιοχή και στο 26ο λεπτό ο επιστρέψαντας Σεμέντο πέτυχε το γκολ του Ολυμπιακού.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βρουσάι, ο Πορτογάλος πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-1, ενώ οι Βοιωτοί απείλησαν εκ νέου στο 36′ με σουτ του Νίλι. Ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο 41' μετά το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα σημαντικό προβάδισμα στο παιχνίδι.

Eρυθρόλευκη αντεπίθεση

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ονιεκούρο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 50ο λεπτό, ωστόσο είδε τον Σαμασά με σπουδαία επέμβαση να διώχνει τη μπάλα.

Ο Ολυμπιακός έχασε νέα ευκαιρία με τον Βρουσάι στο 54' και στο 61' οι Βοιωτοί πέτυχαν και τρίτο γκολ!

Μετά από σέντρα του Χάμοντ, ο Δούμτσιος κέρδισε στον αέρα τον Σεμέδο και με κεφαλιά έκανε το 3-1 για την ομάδα της Λιβαδειάς.

Οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν γρήγορο γκολ, καθώς μετά από γύρισμα του Ονιεκούρου και σουτ του Λόπες στο 63ο λεπτό, μείωσαν σε 3-2.

Η ομάδα του Μαρτίνς έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε άλλες δύο περιπτώσεις. Στο 86' ο Μαρίνος έκανε το σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 88' δεν κατάφερε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού.

Λεβαδειακός: Σαμάσσα, Βλάχος (52' Χάμοντ), Νίκας (73' Τζημόπουλος), Τσάπρας, Νίλι, Μεχία, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βρακάς, Λινάρδος (52' Δούμτσιος), Πολέτο (73' Αλμπάνης)

Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Σεμέδο, Ονιεκούρου, Κούντε (46′ Μπουχαλάκης), Μπα (46′ Λόπες), Ανδρούτσος, Βρουσάι (82′ Μαρίνος), Μάρκοβιτς, Τικίνιο, Αποστολόπουλος (46′ Κίτσος), Σουρλής.

Πηγή: novasports.gr

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ 20 Ιαν 2022 | 21:34

Ολυμπιακός: Στη 15η θέση παγκοσμίως για το 2021, σύμφωνα με την IFFHS

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός σκαρφάλωσε 13 (!) ολόκληρες θέσεις από το 2020, όταν τότε η IFFHS τον τοποθετούσε στην 28η θέση.

"ΣΟΒΑΡΕΥΕΙ" ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 20 Ιαν 2022 | 09:24

Η ΑΕΚ για τις δηλώσεις Λουτσέσκου: Αντιδράσεις επικοινωνιακού τύπου και προφανούς σκοπιμότητας

Η ΑΕΚ δεν θα μπει στην διαδικασία ν΄ασχοληθεί με τις δηλώσεις που έκανε ο Ράζβαν Λουτσέσκου μετά το τέλος του ματς.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ 19 Ιαν 2022 | 22:16

Κύπελλο Ελλάδος: Ανοιχτοί λογαριασμοί για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ [Βίντεο]

Στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΩΤΩΝ 19 Ιαν 2022 | 18:27

Κύπελλο Ελλάδος: "Σέρνεται" ο Ολυμπιακός, τον κέρδισε ο Παναιτωλικός και ελπίζει σε πρόκριση [Βίντεο]

Μετά από 47 χρόνια, ο Παναιτωλικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί του Ολυμπιακού, για το Κύπελλο Ελλάδος

18 Ιαν 2022 | 09:29

Ολυμπιακός: Καμαρά και Εμβιλά θα βάλουν πλάτη

Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης θα προσπαθήσει να επιστρέψει στο ματς πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SUPER LEAGUE 16 Ιαν 2022 | 22:28

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: "Λευκή" ισοπαλία στη Λεωφόρο - Έμειναν στο 0-0

Πιο κινητικός ο Παναθηναϊκός, "όπλο" η άμυνα για τον Ολυμπιακό.

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ INSTAGRAM 16 Ιαν 2022 | 13:31

"Τα γυρίζει" ο Σεμέδο: Διαστρεβλώθηκαν οι δηλώσεις μου - Δεν μου επιτέθηκαν από τον Ολυμπιακό

Στροφή 180 μοιρών από τον Σεμέδο - Τι είπε για την επίθεση που δέχτηκε έξω από το σπίτι του.

ΜΙΛΗΣΕ ΣΕ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ 16 Ιαν 2022 | 09:15

Ρούμπεν Σεμέδο: Ποιους υποπτεύεται για τον ξυλοδαρμό του - "Μπορεί να είναι σύμπτωση μπορεί και όχι"

Ο Ρούμπεν Σεμέδο υποστηρίζει ότι είχε δεχθεί και άλλη επίθεση, μία εβδομάδα πριν την ενέδρα με τα ρόπαλα έξω απο το σπίτι του.

ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ 15 Ιαν 2022 | 11:26

Ενέδρα κουκουλοφόρων στον Σεμέδο: Του επιτέθηκαν με ρόπαλα έξω από το σπίτι του

Τρία άτομα που είχαν καλυμμένα τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους και κρατούσαν ρόπαλα επιτέθηκαν και χτύπησαν άγρια τον Ρούμπεν Σεμέδο και έναν φίλο του.

ΕΙΧΕ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΔΡΟ ΜΑΡΤΙΝΣ 13 Ιαν 2022 | 15:14

Στον Ρέντη ο Μαρινάκης πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό: "Δείξτε πάθος και αποφασιστικότητα"

Στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη βρέθηκε ο Βαγγέλης Μαρινάκης και μίλησε στους παίκτες και τους προπονητές του Ολυμπιακού.

13 Ιαν 2022 | 08:38

Ολυμπιακός: Μια "ανάσα" από τον Φαντιγκά [βίντεο]

Κοντά στην απόκτηση του νεαρού άσου της Παρί Σεν Ζερμέν βρίσκονται οι Πειραιώτες.

12 Ιαν 2022 | 09:46

Ολυμπιακός: Ξεκάθαρα η χρονιά του Σισέ

Ο Παπέ Σισέ είναι βασικός με τη Σενεγάλη, ένα εκ των φαβορί του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Το κέρδισε με το σπαθί του 100%.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΗΤΤΑ 11 Ιαν 2022 | 23:58

Euroleague: Δεν άντεξε ο Ολυμπιακός, έχασε από τη Φενέρ στην Πόλη - Αποβλήθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας

Χωρίς τον Γιώργο Μπαρτζώκα που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στη δεύτερη περίοδο, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα τραγικό δεύτερο μέρος στην Κωνσταντινούπολη