Follow us

Κύπελλο Ελλάδος: Ο Σαμάτα γλίστρησε και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό - 6-5 στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ

Ο γκολκίπερ Ντραγκόφσκι έπιασε τρία πέναλτι και έστειλε τον ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου - Καλύτερος ο ΠΑΟΚ σε όλο το ματς, ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου ματς, όμως δέχθηκε το 2-1 στην τελευταία φάση της παράτασης

ΠΑΟ ΠΑΟΚ

Με "ήρωα" τον Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε τρία "ματς-μπολ" πέναλτι των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 6-5 στη ρώσικη ρουλέτα απ’ την άσπρη βούλα (0-1 κανονική διάρκεια και 1-2 στην παράταση) και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, σε μία ανεπανάληπτη σειρά ημιτελικών που θα μνημονεύεται για χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ, που είχε πολύ πιο στιβαρή εικόνα στο 90λεπτο, προηγήθηκε στο 72’ με τον Ζίβκοβιτς κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Ο Κεντζιόρα έκανε το 0-2 στο 105’ και φάνηκε να δίνει το "εισιτήριο" για τον τελικό, όμως ο Λημνιός στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης μείωσε σε 1-2 κι έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι, όπου "μίλησε" η κλάση του Ντραγκόφσκι στέλνοντας τους "πράσινους" στο καταληκτικό ματς της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα στο 13’, όταν από λάθος του Μλαντένοβιτς οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση από τα αριστερά.

Η μπάλα έφτασε δεξιά στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σβαμπ να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά και τον Ντραγκόφσκι να διώχνει σωτήρια για τους "πράσινους".

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές μετά το ημίωρο και σε ένα δίλεπτο είχε δύο πολύ καλές στιγμές. Στο 34’ ο Κεντζιόρα πρόλαβε την τελευταία στιγμή κι έβαλε κόντρα στο τελείωμα του Ιωαννίδη μέσα απ’ την περιοχή, ενώ ένα λεπτό μετά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε σταθερά το πολύ καλό σουτ του Μπακασέτα έξω απ’ την περιοχή.

Στο 38’ ο ΠΑΟΚ προσέγγισε ξανά την περιοχή του Παναθηναϊκού με τον Μπράντον Τόμας να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Ζέκα να του βάζει μία εντυπωσιακή κόντρα, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και είχε διπλή ευκαιρία στο 48’. Σε σέντρα από τα αριστερά η μπάλα έφτασε δεξιά στον Μπράντον Τόμας που έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Ντραγκόφσκι να διώχνει με το πόδι. Ο Κωνσταντέλιας έκανε νέο σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στον Γεντβάι και να φεύγει κόρνερ.

Στο 64’ ο Κωνσταντέλιας με το εξωτερικό προσπάθησε να βρει στο δεύτερο δοκάρι τον Ζίβκοβιτς, η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε, με τον Μεϊτέ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σουτάρει άστοχα

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο γκολ στο 72’. Ο Ότο έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου από τον Μπερνάρ. Έκανε και την κίνηση προς την επίθεση από τα αριστερά, έγινε αποδέκτης της μπάλας κι έκανε σέντρα με το αριστερό με τον Ζίβκοβιτς στο δεύτερο δοκάρι να νικάει τον Ντραγκόφσκι με εναέριο πλασέ κάνοντας το 0-1.

Στο 86’ ο ΠΑΟΚ έκλεψε την μπάλα κι ο Κωνσταντέλιας έβγαλε σε θέση βολής τον Οζντόεφ, ο οποίος πλάσαρε άουτ από πλάγια θέση, με το ματς να οδηγείται εντέλει στην παράταση.

Εκεί ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει την άμυνα του ΠΑΟΚ, κέρδισε πολλά κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσε να τα αξιοποιήσει, με τον ΠΑΟΚ να "χτυπάει" στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου της παράτασης.

Σε εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ, ο Κεντζιόρα πήρε καρφωτή κεφαλιά μέσα απ’ τη μικρή περιοχή και νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 0-2 του ΠΑΟΚ.

Στο 108’ από γύρισμα του Μαντσίνι, η άμυνα του ΠΑΟΚ έδιωξε κι ο Μπακασέτας σούταρε με τη μία άουτ, ενώ στο 115’ όλο το γήπεδο "πάγωσε" βλέποντας τον Μπάμπα να πέφτει πολύ άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο, μετά από σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι με τον Βαγιαννίδη.

Ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά λεπτά, με τους ανθρώπους του ιατρικού επιτελείου του ΠΑΟΚ να μπαίνουν εσπευσμένα τον αγωνιστικό χώρο και να δίνουν τις πρώτες βοήθειες στον αριστερό μπακ του δικεφάλου, ο οποίος γρήγορα ανέκτησε τις αισθήσεις του και διακομίσθηκε με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

Το ματς επανεκκίνησε έχοντας μπει στις καθυστερήσεις, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει γκολ για να στείλει τον αγώνα στα πέναλτι και να βρίσκει το... φιλί της ζωής απ’ τον Λημνιό στο 120’+9’, ο οποίος πήρε την ασίστ απ’ τον Αράο και με ψύχραιμο πλασέ μείωσε σε 1-2, στέλνοντας τον ημιτελικό στη "ρώσικη ρουλέτα", όπου έσπασαν καρδιές.

Ο Ντραγκόφσκι ήταν ο ήρωας του Παναθηναϊκού καθώς απέκρουσε τρία πέναλτι... ματς-μπολ των παικτών του ΠΑΟΚ νικώντας κατά σειρά τους Ντεσπόντοφ, Οζντόεφ, Γιόνι Ότο, πριν ο Σαμάτα στείλει άουτ την 9η και τελευταία εκτέλεση για τον δικέφαλο του Βορρά, με τον Παναθηναϊκός να παίρνει εντέλει την πρόκριση με 6-5 μέσα απ’ τη διαδικασία των πέναλτι.

Διαιτητής: Ντάνιελ Σίμπερτ (Γερμανία)
Κίτρινες: 16’ Μπακασέτας, 68’ Ζέκα, 82’ Παλάσιος - 23’ Μπράντον, 51’ Μεϊτέ, 90’+2’ Ντεσπόντοφ, 97’ Οζντόεφ. 100’ Κουλιεράκης, 111’ Μουργκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι (57’ λ. τρ. Σένκεφελντ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα (76’ Βαγιαννίδης), Βιλένα (86’ Μαντσίνι), Παλάσιος (85’ Λημνιός), Μπακασέτας, Μπερνάρ (106’ Γερεμέγεφ), Ιωαννίδης (76’ Σπόραρ).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (4’ λ.τρ. Κουλιεράκης), Μπάμπα, Σβαμπ (74’ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (85’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας (109’ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον, (74’ Ντεσπόντοφ) Μπράντον Τόμας (73’ Σαμάτα).

ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ 11 Απρ 2024 | 17:55

Οπαδοί του ΠΑΟΚ έξω από την Ευρωβουλή με πανό για τα Τέμπη: "57 δολοφονημένες ψυχές ψάχνουν δικαιοσύνη"

Περίπου 600-700 οπαδοί πήγαν έξω από το Ευρωκοινοβούλιο των Βρυξελλών φωνάζοντας συνθήματα υπέρ των οικογενειών των 57 θυμάτων του σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΧΝΗ 09 Απρ 2024 | 15:25

Η ατάκα Μητσοτάκη για τον ΠΑΟΚ: Aξίζει να πάρει το πρωτάθλημα [βίντεο]

Τι είπε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης για το πρωτάθλημα της Super League και τον ΠΑΟΚ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ 08 Απρ 2024 | 22:15

Παναθηναϊκός: Έξαλλος ο Αταμάν μετά το ματς με Κολοσσό - "Κάποιοι παίκτες δεν αξίζουν να φοράνε τη φανέλα"

"Παίκτες όπως ο Βιλντόζα δεν μπορούν να παίρνουν τόσα σουτ, έδειξε πως δεν μπορεί να διεκδικεί χρόνο συμμετοχής στην Euroleague με τέτοια εμφάνιση" είπε ο Εργκίν Αταμάν

ΠΛΕΙ ΟΦ 07 Απρ 2024 | 23:02

Super League: Ο ΠΑΟΚ "πάγωσε" τη Φιλαδέλφεια, "αέρας" ο Παναθηναϊκός στο Χαριλάου, από κοντά ο Ολυμπιακός

Σπουδαίες μάχες και όλα ανοιχτά για τον φετινό πρωταθλητή της Super League.

EUROLEAGUE 05 Απρ 2024 | 23:40

Μπάγερν Μονάχου-Παναθηναϊκός 75-82: "Αγκαλιά" με το πλεονέκτημα έδρας και την 2η θέση

Οι "πράσινοι" βελτίωσαν σε 22-11 το ρεκόρ τους και υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην 20ή ήττα τους. Κορυφαίοι Ερναγκόμεθ και Σλούκας.

Η ON AIR ΤΡΥΦΕΡΗ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ 04 Απρ 2024 | 17:49

Φουντώνει το love story Ελένης Βουλγαράκη και Φώτη Ιωαννίδη: Το φιλί - αφιέρωση για το γκολ που έβαλε στην ΑΕΚ

Η Ελένη Βουλγαράκη βρέθηκε στο πλευρό του συντρόφου της, Φώτη Ιωαννίδη στη Λεωφόρο, στον αγώνα ενάντια στην ΑΕΚ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 03 Απρ 2024 | 23:36

Superleague: Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με ανατροπή και έβαλε ξανά "φωτιά" στο πρωτάθλημα [Βίντεο]

Με δύο γκολ σε δύο λεπτά ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 και επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 - Στην κορυφή πλέον ο ΠΑΟΚ, στο -1 η "Ένωση", στο -4 οι "πράσινοι", στο -6 ο Ολυμπιακός

ΝΙΚΕΣ 03 Απρ 2024 | 22:07

Superleague: Συνέχισαν με νίκες Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, στην κορυφή ανέβηκε ο "Δικέφαλος" του Βορρά

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ επικράτησαν με 3-0 και 3-1 του Άρη και της Λαμίας αντίστοιχα και συνεχίζουν στην κούρσα για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος

ΤΙ ΕΙΠΕ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ 01 Απρ 2024 | 19:03

Αποκαλύψεις από Ατζούν για Αλαφούζο: "Ήταν απελπισμένος, όταν άκουσε για Τερίμ μου είπε 'αλήθεια μπορείς να τον πείσεις;'"

Ο "Mr Survivor" χάρισε περισσότερες λεπτομέρειες γύρω από το deal του Γιάννη Αλαφούζου με τον Φατίχ Τερίμ για τον πάγκο του Παναθηναϊκού

ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ 01 Απρ 2024 | 16:01

Πώς ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι από τον ΠΑΟ: Ομαδική δουλειά VS "εύκολων" πειραματισμών

Ο ΠΑΟΚ δείχνει να είναι ο μεγάλος διεκδικητής του τίτλου, μαζί με την ΑΕΚ, μετά τη μεγάλη του νίκη στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού.

EUROLEAGUE 29 Μαρ 2024 | 23:36

Βίρτους Μπολόνια-Παναθηναϊκός 79-81: Ο Ναν τον έσωσε από την ψυχρολουσία- Καπαρώνει την 2η θέση

Οι "πράσινοι" βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 21-11 και υπερισχύουν στην τριπλή ισοβαθμία με Μονακό και Μπαρτσελόνα.

EUROLEAGUE 20 Μαρ 2024 | 23:33

Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 76-89: Φουλ για πλεονέκτημα έδρας, βλέπει ακόμα και τη 2η θέση

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε σε 19-11 το ρεκόρ του και υποχρέωσε στην 20ή ήττα τους Σέρβους, οι οποίοι δεν έχουν πλέον δικαίωμα στο όνειρο της πρόκρισης στα play in.

ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ 20 Μαρ 2024 | 14:21

Χάρης Δούκας: Με εμένα Δήμαρχο το γήπεδο του Παναθηναϊκού θα γίνει

"Με εμένα το γήπεδο του Παναθηναϊκού στον Βοτανικό θα γίνει", σημειώνει ο Χάρης Δούκας.