Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση θρίλερ για ΠΑΟ, 4αρα ο Ολυμπιακός

Στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟ πέρασε με ανατροπή κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα

Επτά ομάδες βρίσκονται ήδη στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η Λαμία δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε την πρόκριση από τα Τρίκαλα για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Ο 2ος αγώνας για τη φάση των «16» που έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας έληξε ισόπαλος 1-1 και οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση χάρη στη νίκη τους με 1-0 στο πρώτο ματς που έγινε στα Τρίκαλα. Σκόρερ αναδείχθηκαν ο Μπιανκόνι στο 11΄ με πέναλτι για τη Λαμία και ο Πέλκας στο 33΄ με σουτ για τα μαχητικά Τρίκαλα, που μέχρι στιγμής βρίσκονται στην κορυφή της κατάταξης στην Football League.

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε 4-1 του ΟΦΗ και ζευγάρωσε τις νίκες του μετά το 3-0 του πρώτου ματς. Τα γκολ σημείωσαν οι Λάμπρου (12’), Πέλκας (23’ πεν., 55’) και Σφιντέρσκι (80’), ενώ για τον ΟΦΗ μείωσε ο Κοροβέσης (28’).

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς υπερκάλυψε την ήττα με 1-0 από το πρώτο ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24’ με τον Παντελάκη, ενώ για τους «πράσινους» σκόραραν οι Δώνης (56’), Σένκεφελντ (58’) και Μακέντα (73’ πεν.). Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε από το 77’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουρμπέλη.

Ο Παναιτωλικός προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πανιώνιο στην παράταση. Τα δύο ενενηντάλεπτα έληξαν χωρίς σκορ και στο 116’ ο Μπαΐροβιτς σκόραρε για την ομάδα του Αγρινίου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντομίνγκες.

Ο Ολυμπιακός με δύο νίκες απέναντι στην Καλαμάτα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Μετά το 2-0 στο πρώτο ματς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 4-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Τα γκολ σημείωσαν οι Λοβέρα (3’, 68’) και Γκερέρο (17’, 51’), ενώ για τους Μεσσήνιους μείωσε στο 66’ ο Ιντρίσι.

Οι «7» που προκρίθηκαν στα προημιτελικά

Από χθες είναι γνωστές οι επτά από τις οκτώ ομάδες των προημιτελικών στο Κύπελλο Ελλάδος. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε δυσκολότερα απ’ όλους το εισιτήριο στην επόμενη φάση, καθώς χρειάστηκε να κάνει ανατροπή του σκορ στο ΟΑΚΑ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα (3-1). Στην κληρωτίδα για τα ζευγάρια των προημιτελικών θα βρίσκονται οι εξής ομάδες:

Πρωταθλητής για 45η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός μετά το 1 - 2 με την ΑΕΚ

Με τη νίκη του αυτή, ο Ολυμπιακός κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή στη Superleague.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 28 Ιουν 2020 | 14:30

Superleague: Στέψη ή παράταση; Τα βλέμματα σε ΟΑΚΑ και "Κλεάνθης Βικελίδης" σήμερα με φόντο... τίτλο

Τα ντέρμπι ΑΕΚ - Ολυμπιακός και Άρης - ΠΑΟΚ ενδεχομένως να στέψουν πρωταθλητές τους "ερυθρόλευκους"

ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ 24 Ιουν 2020 | 23:40
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΑΣΗ 24 Ιουν 2020 | 21:59

Άρης - ΑΕΚ: Στον τελικό του Κυπέλλου η "Ένωση" με ηγέτη και "σωτήρα" τον Μάρκο Λιβάγια [Βίντεο]

Δραματική εξέλιξη στον ημιτελικό - Έχασε την πρόκριση ο Άρης παρότι προηγήθηκε 2-0 στις καθυστερήσεις του 90λεπτου

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 2019-20 24 Ιουν 2020 | 16:38

Ημιτελικοί απόψε στο Κύπελλο Ελλάδας: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Άρης - ΑΕΚ

Απόψε θα γίνουν γνωστές οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το Κύπελλο Ελλάδας

ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΕ, ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ 22 Ιουν 2020 | 17:39

Ο λόγος που απορρίφθηκε το αίτημα αποχώρησης του Παναθηναϊκού από την Euroleague

Στην εισαγωγική του τοποθέτηση, ο εκπρόσωπος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός επανέλαβε την επιθυμία των "πρασίνων" να αποχωρήσουν από τη Euroleague

ΝΙΚΗ ΤΙΤΛΟΥ 3-0 ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ 22 Ιουν 2020 | 09:39

Οι μεγάλες βραδιές του Ολυμπιακού στα ντέρμπι των αιωνίων

Είναι η 5η φορά που ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη με τρια ή/και περισσότερα γκολ διαφορά.

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ 19 Ιουν 2020 | 19:41

Οριστικό: Χωρίς φιλάθλους στις κερκίδες οι ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος

Η ΕΠΟ δεν θα καταθέσει αίτημα για παρουσία φιλάθλων στα ματς Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Άρης - ΑΕΚ

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ ΚΟΥΓΙΑ 19 Ιουν 2020 | 18:28

Νέος πρόεδρος της Super League ο Λεωνίδας Μπουτσικάρης, αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός

Έλαβε οκτώ ψήφους από Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ξάνθη, Παναιτωλικό, Βόλο, ΟΦΗ και Λαμία.

ΤΙ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΕΙ Η ΕΠΟ 18 Ιουν 2020 | 15:21

Οριστικό: Στις 6 Ιουλίου η εκδίκαση στο CAS της πολυιδιοκτησίας των ΠΑΕ ΠΑΟΚ και Ξάνθης

Η ΕΠΟ έχει ζήτησε από το CAS να βγει η απόφαση έως τις 19 Ιουλίου

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 16 Ιουν 2020 | 22:29

Ολυμπιακός: Ανανέωσε για ακόμη μία χρονιά ο Γιώργος Πρίντεζης

Ο διεθνής φόργουορντ θα συμπληρώσει δέκα διαδοχικά χρόνια θητείας στον Ολυμπιακό από το 2011, όταν και επέστρεψε.

ΣΤΟΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 15 Ιουν 2020 | 18:40

Ολυμπιακός: Επιστολή στον Αυγενάκη - Ζητά κόσμο στα γήπεδα στα υπόλοιπα ματς πλέι οφ και Κυπέλλου

Η ΠΑΕ επισημαίνει ότι δεν έχει καμία αντίρρηση να πραγματοποιηθεί χωρίς κόσμο το Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ για τον δεύτερο γύρο.