Follow us

Κύπελλο Ελλάδος: Πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό ο Παναθηναϊκός, 1-0 τη Λαμία [Βίντεο]

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν περισσότερα γκολ, όμως αξιοποίησαν μόλις μια, αυτή με τον Ιωαννίδη και έτσι έχουν πλεονέκτημα εν όψει του δεύτερου αγώνα για το Κύπελλο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στη Λαμία, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και έφτασε σε νίκη με 1-0, που βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε ίσως φαντάζει και "φτωχή".

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πετύχει γρήγορο γκολ κόντρα στη Λαμία ώστε να κάνει σημαντικό βήμα στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 4-3-3 με Μπρινιόλι, Κώτσιρα, Σχένκενφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Ιωαννίδη και Παλάσιος.

Ο Τζιανλούκα Φέστα προέταξε τη Λαμία με 5-4-1, με Σαράνοφ, Προβυδάκη, Τζανετόπουλο, Λούκα, Μαζουλουξή, Σαραμαντά, Νούνιες, Μπεχαράνο, Τάιρον Ελευθεριάδη, Καραμάνο. Σαφώς πιο αμυντικός προσανατολισμός για τη Λαμία η οποία κυρίως έχει το μυαλό της στην μάχη της παραμονής.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε για τον Παναθηναϊκό, μόλις στο δεύτερο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Αϊτόρ να κάνει την προβολή αλλά να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Στο 12ο λεπτό ο Αϊτόρ έκανε τη σέντρα με στόχο τον Παλάσιος με τον Σαράνοφ ν΄απομακρύνει αλλά να τραυματίζεται στην σύγκρουση με τον Μαζουλουξή. Ο πορτιέρε της Λαμίας χρειάστηκε ράμματα αλλά συνέχισε το ματς.

Οι "πράσινοι" συνέχισαν να πιέζουν και στο 23' έχασαν καλή ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Αϊτόρ έδωσε στον Γκατσίνοβιτς και αυτός έπιασε δυνατό αλλά όχι εύστοχο σουτ μέσα από την περιοχή!

Η πρώτη επίσκεψη της Λαμίας στην αντίπαλη εστία ήρθε στο 31' με σουτ του Ελευθεριάδη που πέρασε άουτ. Στο 32' ο Αϊτόρ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 36', όταν σε γύρισμα του Ιωαννίδη η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Τζανετόπουλου.

Στην αμέσως επόμενη στιγμή, ο Παλάσιος άγγιξε το 2-0! Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα και ο Παλάσιος με προβολή δεν μπόρεσε να σκοράρει!

Στο 42' το "τριφύλλι" δημιούργησε μια ακόμη καλή στιγμή. Ο Χουάνκαρ έκανε σέντρα από τ΄αριστερά για τον Ιωαννίδη και τελευταία στιγμή ο Σαραμαντάς έσωσε τη Λαμία παραχωρώντας κόρνερ!

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Λαμία στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Νούνιες έκλεψε τη μπάλα από τον Βέλεθ έκανε την πάσα για τον Ταϊρόν αλλά αυτός αν και αμαρκάριστος σούταρε ψηλά άουτ.

ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, μπήκε εξίσου δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να βρει γρήγορο δεύτερο γκολ που θα έδιωχνε πλήρως το άγχος από τα πόδια των ποδοσφαιριστών.

Στο 48' ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ με τον Τζανετόπουλο να τον πιέζει και τον Σαράνοφ να μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ βρήκε τον Παλάσιος, αυτός δοκίμασε το σουτ αλλά ο Μπεχαράνο παραχώρησε το κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε κοντά στο 2-0! Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει!

Στο 59' ο Βιγιαφάνιες δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής η μπάλα βρήκε στον Σίμον και κατέληξε κόρνερ.

Στο 64' ήρθε μια ακόμη καλή ευκαιρία για το "τριφύλλι". Ο Ιωαννίδης πήρε δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ και ανάγκασε τον Σαράνοφ σε δύσκολη επέμβαση! Από το νέο κόρνερ ο Γκατσίνοβιτς πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 78' ο Παναθηναϊκός βρέθηκε κοντά σε δεύτερο γκολ. Ο Αϊτόρ δεν κατάφερε σε τετ-α-τετ να νικήσει τον Σαράνοφ ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ!

Οι "πράσινοι" συνέχισαν να πιέζουν για να πετύχουν και δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να το καταφέρουν και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σιδηρόπουλου βρήκε τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 1-0 με γκολ του Ιωαννίδη.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σχένκενφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (72' Μαουρίτσιο), Γκατσίνοβιτς (72' Καρλίτος), Αϊτόρ (79' Βιτάλ), Ιωαννίδης, Παλάσιος

Λαμία: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Λούκα, Μαζουλουξής (45' Σίμον), Σαραμαντάς, Νούνιες, Μπεχαράνο (88' Γκέντσογλου), Τάιρον (70' Τζανδάρης) Ελευθεριάδης (70' Ρόμανιτς), Καραμάνος (62' Μανούσος)

Κίτρινες: Μαζουλουξής, Κώτσιρας, Σαράνοφ, Πέρεζ.

Πηγή: novasports.gr

ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 12 Αυγ 2022 | 17:36

Λαμία: Σοκάρει η περιγραφή της νοσηλεύτριας - "Την έσπρωξε, την κλώτησε, την χτύπησε με γροθιές", καταγγέλλει ο δικηγόρος της

Σοκαριστικές είναι οι περιγραφές που έδωσε στον δικηγόρο της η νοσηλεύτρια που δέχθηκε επίθεση στη Λαμία

ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΣΥΝΗ 12 Αυγ 2022 | 14:57

Ξυλοδαρμός νοσηλεύτριας από αστυνομικό στη Λαμία: Για την προτεραιότητα έγιναν όλα - Επικοινωνία με Πλεύρη

Παρεξήγηση για τη σειρά προτεραιότητας ήταν η αφορμή για τον ξυλοδαρμό νοσηλεύτριας από αστυνομικό στη Λαμία.

ΕΒΡΙΖΕ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ 12 Αυγ 2022 | 07:39

Απίστευτο περιστατικό στη Λαμία: Αστυνομικός συνοδός ασθενή σε κατάσταση αμόκ - "Θα σας σκοτώσω και θα σας το κάψω"

Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες έβριζε τους πολιτικούς - κυβερνητικούς και μη - και στη συνέχεια απειλούσε ότι θα βάλει φωτιά στο Νοσοκομείο και θα κάψει όλη τη Λαμία!

ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ 11 Αυγ 2022 | 15:00

Λαμία: Ανήλικη έστειλε μήνυμα στο "Χαμόγελο του Παιδιού" και απειλούσε να αυτοκτονήσει

Η μικρή έστειλε μήνυμα στον Οργανισμό ότι ταλαιπωρείται από συνεχείς καυγάδες στο σπίτι και απείλησε ότι θα αυτοκτονήσει

ΑΝΘΡΩΠΟΚΥΝΗΓΗΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ 10 Αυγ 2022 | 19:09

Λαμία: Απόπειρα ένοπλης ληστείας σε πολυκατάστημα - Απείλησαν να σκοτώσουν τους υπαλλήλους

Τέσσερα άτομα αναζητά η ΕΛΑΣ στη Λαμία - Φόρεσαν γυαλιά και ιατρικές μάσκες και απείλησαν με όπλο τους υπαλλήλους για να ανοίξουν το ταμείο.

ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ 4-2-3-1 09 Αυγ 2022 | 11:09

Παναθηναϊκός: Καταλήγει σε ενδεκάδα ο Γιοβάνοβιτς

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς φέρεται να καταλήγει στο σχήμα που θα παρατάξει στη ρεβάνς με τη Σλάβια Πράγας το βράδυ της Πέμπτης.

ΗΤΑΝ ΜΕΡΕΣ ΠΕΘΑΜΕΝΟΣ 05 Αυγ 2022 | 15:14

Τραγωδία στη Λαμία: 70χρονος βρέθηκε νεκρός στον καναπέ - Η δυσοσμία έκανε γειτόνισσα να ειδοποιήσει την Αστυνομία

Η έντονη δυσοσμία από το διαμέρισμα του τετάρτου ορόφου έκανε μια γειτόνισσα να ειδοποιήσει την Αστυνομία, που βρήκε νεκρό στον καναπέ τον 70χρονο.

ΚΑΚΗ ΗΤΤΑ 04 Αυγ 2022 | 22:46

Conference League: Επιστροφή στην Ευρώπη με ήττα για τον ΠΑΟ - Δύσκολη η πρόκριση μετά το 2-0 [Βίντεο]

Δύσκολο έργο θα έχει στη ρεβάνς ο Παναθηναϊκός, που έχασε με 2-0 από τη Σλάβια στην Πράγα - Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς και οι δύο ομάδες

ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΑΠΟΝΕΝΟΗΜΕΝΟ ΔΙΑΒΗΜΑ 04 Αυγ 2022 | 17:35

Λαμία: Η τραγική ιστορία της 29χρονης φιλολόγου που βρέθηκε κρεμασμένη στο σπίτι της - Γιατί αυτοκτόνησε

Πίσω από την αυτοκτονία της 29χρονης κοπέλας στη Λαμία, κρύβεται μια τραγική ιστορία και ένα οικογενειακό δράμα.

ΕΒΑΛΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ 04 Αυγ 2022 | 10:34

Τραγωδία στη Λαμία: Βρήκαν 29χρονη κρεμασμένη στο σπίτι της

Η βαριά μυρωδιά που έβγαινε από το σπίτι της 29χρονης στην Λαμία, σε συνδυασμό με το ότι είχαν να τη δουν μέρες, κίνησε τις υποψίες ότι κάτι κακό είχε συμβεί και ειδοποίησαν την αστυνομία.

ΠΕΡΑΣΑΝ 1.807 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠ’ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΑΓΩΝΑ 04 Αυγ 2022 | 08:44

Παναθηναϊκός: Η ευρωπαϊκή επιστροφή

Έτοιμοι για την επιστροφή τους οι Πράσινοι.

ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΕΚΡΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ 02 Αυγ 2022 | 14:43