Μαύρη σελίδα: Ελλάδα- Ν. Φερόε 0-1

Ταπείνωση για την Εθνική και μεγάλη νίκη για τα Φερόε που πέρασαν και αυτά δικαίως από το Καραϊσκάκη. Δεν παραιτούμαι, λέει ο Ρανιέρι και αναλαμβάνει την ευθύνη.

Η Εθνική Ελλάδας, μόλις πέντε μήνες μετά την εξαιρετική της παρουσία στο Μουντιάλ, γνώρισε την πιο ντροπιαστική ήττα στην ιστορία της, 1-0 μέσα στο Καραϊσκάκη, από τα νησιά Φερόε, που αποτελούνται από ..υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους κλπ.

Τώρα η Ελλάδα είναι τελευταία με μόλις έναν βαθμό και πρέπει στο δεύτερο γύρο να κάνει απίστευτα πράγματα για να έχει πιθανότητα να διεκδικήσει την τρίτη θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

Το βέβαιο είναι ότι αυτή η ήττα θα δρομολογήσει αλλαγές και ο Ιταλός προπονητής Ρανιέρι μάλλον πρέπει να ετοιμάζει τις αποσκευές του. Πάντως ο ίδιος είπε ότι δεν σκοπεύει να παραιτηθεί, αλλά μάλλον δεν ορίζει πλέον την τύχη του.

Για τον αγώνα, τι να πει κανείς; Και μόνο το ότι κορυφαίος της Εθνικής ήταν ο τερματοφύλακας Ορέστης Καρνέζης, τα λέει όλα. Οι αντίπαλοί μας εκτός από το γκολ είχαν επίσης δύο δοκάρια, ένα τετ α τετ και μια φοβερή κεφαλια που έβγαλε με απόκρουση για youtube ο Καρνέζης. Η Ελλάδα ξύπνησε μετά το 1-0, στο 60', κάνοντας δύο καθαρές ευκαιρίες με τον Κονέ.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, που πάλευε πολλές φορές μόνος του στην επίθεση, είπε δακρυσμένος μετά τέλος του αγωνα ότι ίσως «έπρεπε να φαμε σφαλιάρες για να καταβάσουμε τα αυτιά μας».

Δακρυσμένος και ο Βασίλης Τοροσίδης: «Δεν μπορώ να δώσω εξήγηση, φταίμε πάνω απ όλους εμείς οι ποδοσφαιριστές. Δεν μπορώ να θέσω στόχο για αυτή την ομάδα. Δεν πολεμάμε», ζητώντας συγγνώμη από τον κόσμο.

Στα άλλα ματς του ομίλου: Ουγγαρία-Φινλανδία 1-0 και Ρουμανία-Β. Ιρλανδία 2-0

Η ροή του αγώνα όπως τον μετέδωσε το theToc

Τέλος. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Ελλάδα- Ν. Φερόε 0-1

Στις καθυστερησεις ο αγώνας

89' οριζόντιο δοκάρι με τον Κονέ

87 επέλαση του Λαζαρου από αριστερά, δεν υπάρχει κάποιος να σπρώξει τη μπάλα στα διχτυα μετά την άστοχη έξοδο του Νίλσεν

85' Φαουλ από αριστερά, απολύτως τίποτα

Τελευταίο δεκάλεπτο, πιέζει η Εθνική

78' σουτ προπόνησης του Λάζαρου, μπλοκάρει εύκολα ο Νιλσεν

77' Αλλαγή, ο Μάνταλος στη θέση του Καράμπελα

Πιέζει η Εθνική για να ισοφαρίσει. Οι αντίπαλοι δείχνουν κουρασμένοι. Μην ξεχναμε εχουν και κανονικη δουλειά οι άνθρωποι, είναι ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές.

74΄ Καλο σουτ του Κονέ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

69' Σουτ του Λάζαρου, βγάζει στην αριστερή του γωνία ο Νιλσεν

68; Ολα τα ειχε η Εθνική αυτό της έλειπε, να χάνεις ευκαιρίες από τα δύο μέτρα όπως ο Κονέ σε σέντρα του Τοροσίδη, σε μια φάση miss goal για το youtube.

66' Κόρνερ για την Ελλάδα, καμία τύχη. Απογοήτευση

Αλλαγη, ο Μαυρίας στη θέση του Καρέλη.

60' ΓΚΟΛ 0-1 και δικαιως για τα Φερόε με τον Εντμουτσον με οουτ από τη μικρη περιοχη. Ο σκόρερ στην αρχή της φάσης εξέθεσε τον Καράμπελα, αφήνοντάς τον τρια μέτρα πίσω.

59΄Βγαίνει απο αριστερά ο Καρέλης, σέντρα, κόβουν τα Φερόε

56' Κόρνερ για την Εθνικη με τον Λαζαρο που κάνει εκτέλεση προπαιδικού. Τρικυμία.

55' Κυριαρχούν τα Φερόε, αποδοκιμασίες για την Εθνική

51' Νεα ευκαιρια για τα Φερόε, βγάζει ο Καρνέζης. Ανύπαρκτη η Εθνική

50' Δοκάρι και πάλι για τα Φερόε με τον Γκρέγκερσεν σε υποδειγματική επίθεση από τα Φερόε.

49' Κίτρινη κάρτα στον Χάντσον για μαρκάρισμα στον Μανιάτη

48' Τραυματίζεται ο Μόρας σε σύγκρουση με τον Εντμουτσον

46' Τα Φερόε έχουν την πρώτη καλή στο δεύτερο ημίχρονο, βγαίνουν από δεξιά αλλά η τελική πάσα δεν είναι καλή

Δεύτερο ημίχρονο με τον Αθανασιάδη στη θέση του Γκέκα

Τέλος πρώτου ημιχρονου 0-0. Στο ...μηδέν η Εθνική ομάδα, με καλύτερο παίχτη τον Καρνέζη(!), απέναντι στα Φερόε, που αν είχαν περισσότερη εμπειρία θα είχαν πάρει το προβάδισμα και εύκολα.

45+ Ηρωας ο Καρνέζης, βγάζει με το κεφάλι τετ α τετ

42' Εκπληκτική επέμβαση του Καρνέζη (χαιλάιτ) σε κεφαλιά του αφύλακτου Μπενζάμισεν.

38΄' Η καλυτερη στιγμη για την Ελλάδα. Η μπάλα κατέληξε στον Λάζαρο δεξιά στη μικρή περιοχή αλλά αυτός την έστειλε άουτ.

35' Πρώτη καλή ανάπτυξη της Ελλάδας με συρτή σέντρα του Λάζορου και σουτ του Καρέλη λιγο άουτ

33' Οι Ελληνες ζητούν κόκκινη κάρτα για τον Ολσεν σε μια αψιμαχία με τον Μανιάτη. Τελικά πήρε κίτρινη

Πρώτα 30λεπτο με μια ανούσια, αγχωμένη και χωρίς αγωνιστικό πλάνο Εθνική

26' Μακρινό σουτ του Μανιάτη, δεν ανησυχει ο τερματοφύλακας των Φερόε

24' Εχουν ενθουσιασμό αλλά είναι απειροι οι φιλοξενούμενοι. Βγήκαν στην κόντρα με πολλούς παίχτες, όμως καθυστέρησαν και η τελική σέντρα ήταν κακή. Πάντως προσπαθούν.

Στο 20λεπτο η Ελλάδα δεν έχει να επιδειξει κάτι ουσιαστικό. Εχει την υπεροχη, αλλά χωρις καθαρές φάσεις. Αντίθετα, τα Φερόε είχαν δοκάρι

17' Δοκάρι για τα Φερόε σε φάουλ του Ολσεν. Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους αποκαλούμενους ψαράδες

14' Κόρνερ Χριστοδουλόπουλου και κεφαλιά Κονέ λίγο άουτ.

9' Φάουλ του Χάνσον που μπλοκάρει ο Καρνέζης

Πολύ δυνατά μπήκαν τα Φερόε στο ματς.Στο 6' ο Όλσεν δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά από πολύ καλό σημείο.

Ξεκίνησε ο αγώνας, με τα λευκά οι Ελληνες, με τα μπλε οι φιλοξενούμενοι

Η νίκη είναι μονόδρομος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς έχει ξεκινήσει με μία ισοπαλία (εκτός με τη Φινλανδία) και δύο ήττες (αμφότερες εντός, με Ρουμανία και Βόρεια Ιρλανδία).

Οι ενδεκάδες

Ελλάδα: Καρνέζης, Μανιάτης, Καράμπελας, Μανωλάς, Μόρας, Τοροσίδης, Κονέ, Χριστοδουλόπουλος, Σάμαρης, Γκέκας και Καρέλης.

Ν. Φερόε: Νίλσεν, Ντάβιντσεν, Γκρέγκερσεν, Νάτεσταντ, Νάες, Χάνσον, Μπενζάμισεν, Όλσεν, Βατναχάμαρ, Χολστ και Έντμουντσον.

Ρέφερι του ματς ο ιταλός Ριτσόλι

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗ 21 Οκτ 2021 | 09:55

Πετρούνιας για meToo: Εάν... εάν υπήρξαν περιστατικά στον αθλητισμό, λυπάμαι πολύ - Η αντίδραση της Τσιμτσιλή

"Εάν υπήρξαν… εάν υπήρξαν, γιατί δεν είμαι σίγουρος δεν έχω δει κάτι, μεμονωμένα περιστατικά, λυπάμαι πολύ", είπε ο Λευτέρης Πετρούνιας.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ 20 Οκτ 2021 | 23:24

Champions League: Πρώτη νίκη για την Μπαρτσελόνα, "τρένο" η Σάλτσμπουργκ [Βίντεο]

Σεφτέ έκανε η Μπαρτσελόνα στον 5ο όμιλο του Champions League - Άλλη μία νίκη για τη Σάλτσμπουργκ, 3-1 τη Βόλφσμπουργκ

ΕΠΙΣΗΜΟ 20 Οκτ 2021 | 22:06

Νέα χαλάρωση των μέτρων: Αυξάνεται στο 90% το όριο χωρητικότητας στα γήπεδα της Ελλάδας

Τα νέα μέτρα αφορούν μόνο εμβολιασμένους φιλάθλους ή νοσούντες από τον κορονοϊό το τελευταίο εξάμηνο.

ΤΙ ΚΑΤΕΘΕΣΕ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ 20 Οκτ 2021 | 20:43

Ματιέ Βαλμπουενά στη δίκη του Μπενζεμά: "Δεν πίστεψα τον Σισέ για το sex tape"

Στην ακροαματική διαδικασία δεν παρέστη ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος κατηγορείται για εκβιασμό του Ματιέ Βαλμπουενά

ΣΤΟ TWITTER 20 Οκτ 2021 | 11:33

Τσιτσιπάς: Ο επόμενος Τζέιμς Μποντ πρέπει να είναι... Έλληνας

Την ώρα που ακούγονται πολλά ονόματα για τον επόμενο 007, ο Στέφανος Τσιτσιπάς "καταθέτει" τη δική του πρόταση στο Twitter.

ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΙΔΑ 20 Οκτ 2021 | 10:53

Η φωτογραφία που έγινε viral: 23χρονος φίλαθλος στην Ολλανδία μεταφέρει... 48 ποτήρια μπύρα

Ολλανδός φίλαθλος μεταφέρει 48 ποτήρια μπύρα χωρίς να χύσει γουλιά.

20 Οκτ 2021 | 08:43

Αντετοκούνμπο: "Ήταν δύσκολο να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου…"

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έκρυψε τη συγκίνηση του κατά τη διάρκεια της απονομής του δαχτυλιδιού.

20 Οκτ 2021 | 08:37

Ο Σαλάχ οδηγεί τη Λίβερπουλ, ο Ντίας την Πόρτο

Το απόλυτο μετά από τρεις αγώνες έχει η Λίβερπουλ, μετά τη νίκη της επί του κακού της "δαίμονα", Ατλέτικο Μαδρίτης.

ΝΒΑ 20 Οκτ 2021 | 08:06

Οι πρωταθλητές Μπακς παρέλαβαν τα δαχτυλίδια τους [βίντεο]

Οι πρωταθλητές του ΝΒΑ, Μιλγουόκι Μπακς, παρέλαβαν τα δαχτυλίδια τους λίγη ώρα, πριν από την έναρξη του αγώνα με τους Μπρούκλιν Νετς.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ 19 Οκτ 2021 | 22:28

Champions League: Πεντάστερη η Σίτι στο Μπριζ - Τεσσάρα για τη Σπόρτινγκ στην Κωνσταντινούπολη [Βίντεο]

Μάντεστερ Σίτι και Σπόρτινγκ Λισαβόνας συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο Champions League

ΤΙ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΕ 19 Οκτ 2021 | 21:07

ΠΑΟΚ: Εξώδικο στον ΑΝΤ1 για το "Ρουκ Ζουκ" και τη λέξη "Βουλγαρία" [Βίντεο]

Την οργή της ΠΑΕ ΠΑΟΚ προκάλεσε η επιλογή συγκεκριμένης λέξης στο δημοφιλές τηλεπαιχνίδι του ΑΝΤ1 "Ρουκ Ζουκ"

19 Οκτ 2021 | 13:51

Παναθηναϊκός: "Βλέπει" Φεράρι

Την περίπτωση του Φράνκο Φεράρι φαίνεται να εξετάζουν στον Παναθηναϊκό για την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

19 Οκτ 2021 | 13:45

Άρης: Νίκη από σαράντα κύματα, με πολλαπλά οφέλη!

Για τον Άρη η χθεσινή στη Λαμία δεν ήταν μια απλή νίκη, καθώς του έδωσε πολλά περισσότερα από τους υπερ-απαραίτητους τρεις βαθμούς, σε μια δύσκολη συγκυρία.