Μακάμπι-Παναθηναϊκός 77-73: Επική αντεπίθεση για να πάρει τη νίκη, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός ήταν στο -20 στα 7’36’’ πριν το τέλος και τότε άρχισε μια τεράστια αντεπίθεση που τον έφερε μέχρι και το 75-73 στα 7’’ πριν το τέλος.

Μακάμπι Παναθηναϊκός

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο ήταν μεγάλη. Με τα τρίποντα του Γουάιτ, του Μέικον, το σκοράρισμα από τον Νέντοβιτς και τα τρίποντα του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός πήγε να πάρει μια νίκη με επική αντεπίθεση. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος και το σκορ ήταν 75-73 στα 7’’ πριν το τέλος, με το καλάθι του Μέικον. Με 2/2 βολές ο Γουίλμπεκιν η Μακάμπι πήρε τη νίκη.

Από το +20

Η Μακάμπι στα 7’36’’ πριν το τέλος του αγώνα ήταν στο +20, με 64-44. Η Μακάμπι είχε χτίσει διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, λόγω Νάναλι που σε εκείνο το διάστημα πέτυχε 16 πόντους. Η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού ήταν η εξής: Πέρι, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννης. Η Μακάμπι άρχισε το παιχνίδι με τους: Γουίλμπεκιν, Έβανς, Καλοϊάρο, Γουίλιαμς και Λεσόρ

Η είσοδος Νάναλι αλλάζει το παιχνίδι

Ο Νάναλι δεν ήταν στην αρχική πεντάδα, ήρθε όμως από τον πάγκο για τη Μακάμπι και άλλαξε τις ισορροπίες στην πρώτη περίοδο. Σε 5’32’’ που έπαιξε στην πρώτη περίοδο έβαλε 8 πόντους και ήταν ο βασικός λόγος για τον οποίον η Μακάμπι είχε προβάδισμα 19-13 στο τέλος της περιόδου. Πριν από αυτό, ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορους πόντους από τον Παπαπέτρου.

Στο 7′ η Μακάμπι με επιμέρους σκορ 8-2 πήρε προβάδισμα με 9-7.

Ντεμπούτο Φερέλ

Ο Πρίφτης στο 7’ έβαλε για πρώτη φορά στο παιχνίδι τον Φερέλ. Με δύο δικές του ασίστ (αιφνιδιασμός για Γουάιτ και λίγο μετά εξαιρετική πάσα στον Παπαγιάννη) ο Παναθηναϊκός πάει στο 11-13.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού όμως δεν μπορεί να σταματήσει τον Νάναλι. Με δικό του καλάθι, προβάδισμα για τη Μακάμπι με 15-13 με τη Μακάμπι να κλείνει την πρώτη περίοδο με σερί 8-0.

Με αύρα Νάναλι στο +12 Μακάμπι

Ο Νάναλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Με 4 δικούς του πόντους, έφτασε τους 12 προσωπικούς, η Μακάμπι στο 12’ ήταν στο 23-16. Πρώτο καλάθι για τον Παναθηναϊκό, στη δεύτερη περίοδο από τον Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος στα τρία πρώτα λεπτά τούτης της περιόδου. Ο Νάναλι με τρίποντο και φάουλ πήγε το σκορ στο 29-18 στα 6’36” πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Νάναλι να φτάνει τους 16 πόντους. Στα 3’52’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ζίζιτς καρφώνει για το 33-21 και η Μακάμπι είναι στο +12. Το ημίχρονο κλείνει με τη Μακάμπι να προηγείται με 33-23 και τον Παπαπέτρου για τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει 9 πόντους

Η Μακάμπι ανεβάζει τη διαφορά

Η Μακάμπι στο πρώτο μέρος είχε 1/10 τρίποντα. Ο Γουίλιαμς πετυχαίνει τρίποντο στην αρχή του δεύτερου μέρους για το +13, 36-23 και λίγο μετά στο 38-25 με τον Ρέινολντς. Η Μακάμπι με Καλοϊάρο έφτασε και στο +15 (40-25) λίγο πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος. Ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 43-25 στα 5’43’’ πριν το τέλος της περιόδου και η Μακάμπι πήγε στο +18. Ο Παναθηναϊκός ήταν γενικώς άστοχος.

Τα τρίποντα του Γουάιτ

Δύο τρίποντα από τον Γουάιτ (για το 43-28 και 46-31) όπως και ένα από τον Φερέλ (για το 49-34 στα 2’19’’ πριν το τέλος της περιόδου) δεν μπορούσαν από μόνα τους να φέρουν πιο κοντά τον Παναθηναϊκό. Η Μακάμπι πήγε στο +19 (53-34) με τον Ζίζιτς. Σε αυτό το διάστημα, στα 2’19” πριν το τέλος της περιόδου, ο Φέρελ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-40 για τη Μακάμπι. Ο Γουάιτ σκόραρε για τον Παναθηναϊκό με τρίποντο στη λήξη.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού

Με κάρφωμα του Σόρκιν η Μακάμπι πάει στο +20, 64–44, στα 7’36” πριν το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός κάνει την αντεπίθεσή του. Στην αρχή της περιόδου, με καλάθι του Μέικον στο 31’ ήταν στο -13, πριν δηλαδή η Μακάμπι πάει στο +20.

Ο Παναθηναϊκός αρχίζει να μειώνει μετά το +20. Πάει στο -13 στα 5’19’’ πριν το τέλος, πάλι με σκορ από τον Μέικον. Τέταρτο τρίποντο για τον Γουάιτ στο παιχνίδι, 64-47, στα 5’52” πριν το τέλος. Με Νέντοβιτς μείωσε κι άλλο (64-54) στα 4’42’’ και πάλι με Νέντοβιτς για το 64-56 στο 36’, με τον Παναθηναϊκό να έχει επιμέρους σκορ 12-0.

Με τρίποντο από τον Μέικον, στα 3’37’’ πριν το τέλος είναι στο -7, 66-59. Με τρίποντο του Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός μειώνει κι άλλο, 72-68 στα 58” πριν το τέλος. Ο Καλοϊάρο σκόραρε για το 74-68. Νέο τρίποντο από τον Παπαπέτρου για το 74-71 στα 29’’ πριν το τέλος.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος και το σκορ ήταν 75-73 στα 7’’ πριν το τέλος, με το καλάθι του Μέικον. Με 2/2 βολές ο Γουίλμπεκιν η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 77-73.

Πηγή: novasports.gr

25 Νοε 2021 | 08:56

Παναθηναϊκός: Στην πόρτα της εξόδου ο Φέρελ

Παρελθόν από τον Παναθηναϊκό αναμένεται να αποτελέσει ο Γιόγκι Φέρελ, καθώς ζήτησε να αποδεσμευτεί.

ΥΠΟΔΟΧΗ ΗΡΩΩΝ ΣΕ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΟΑΚΑ 23 Νοε 2021 | 11:53

Παναθηναϊκός: Αποθέωση από τους φίλους της ομάδας [εικόνες]

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού συνόδευσαν την αποστολή των "πράσινων" μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού (81-76) στο ΣΕΦ.

Ο ΣΕΡΒΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΤΟΥ ΤΡΙΦΥΛΛΙΟΥ 23 Νοε 2021 | 11:41

Παναθηναϊκός: "Έσπασε" ρεκόρ 35 αγώνων στο ΣΕΦ ο Νέντοβιτς

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού στη νίκη επί του Ολυμπιακού, καταρρίπτοντας μάλιστα ρεκόρ που κρατούσε 35 παιχνίδια στο ΣΕΦ.

ΜΕΓΑΛΟ "ΔΙΠΛΟ" 22 Νοε 2021 | 22:16

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Πράσινο το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στο ΣΕΦ

Παρά τη διαφορά των 14 πόντων, ο άστοχος Ολυμπιακός "κοιμήθηκε" στο 4ο δεκάλεπτο, ο Μπαρτζώκας ξέχασε να πάρει τάιμ άουτ και ο Νέντοβιτς οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μια σπουδαία νίκη στο ΣΕΦ

ΣΚΛΗΡΗ ΜΑΧΗ 22 Νοε 2021 | 14:41

Μπάσκετ: Ντέρμπι "αιωνίων" απόψε στο ΣΕΦ για το πρωτάθλημα, μετά από τρία χρόνια αναμονής

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συγκρούονται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στο πλαίσιο της Basketleague για πρώτη φορά από το 2018

19 Νοε 2021 | 09:11

Μπάγερν Μ. – Παναθηναϊκός 81-78: Ήττα στις λεπτομέρειες

Ο Παναθηναϊκός έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα είχε προβάδισμα 9 πόντων, όμως τελικά ηττήθηκε με 81-78.

18 Νοε 2021 | 10:01

Παναθηναϊκός: Θέλει να σηκώσει κεφάλι

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Μπάγερν στο Μόναχο για την 11η Αγωνιστική της Euroleague.

ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ 16 Νοε 2021 | 22:56

Euroleague: Αρνητής νίκης και αντίδρασης - Έχασε και από την ουραγό Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός

Τέταρτη σερί ήττα για τον Παναθηναϊκό, που έχασε και από τη Ζαλγκίρις Κάουνας για τη Euroleague

12 Νοε 2021 | 09:33

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ούνιξ 72-74: Έβδομη ήττα στην εκπνοή

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιώργο Παπαγιάννη που πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ (17).

ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ 11 Νοε 2021 | 23:13

Euroleague: Σε ελεύθερη πτώση ο Παναθηναϊκός - Έχασε και από την Ούνιξ Καζάν στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 7η ήττα του σε 9 αγώνες στη φετινή Euroleague - 74-72 η Ούνιξ στο ΟΑΚΑ

2-1 Ο ΑΡΗΣ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ 07 Νοε 2021 | 22:59

Superleague: Κερδισμένος ο Ολυμπιακός, αύξησε τη διαφορά του - Διπλό στη Λεωφόρο για τον ΠΑΟΚ [Βίντεο]

Με το 1-0 επί του Ιωνικού ο Ολυμπιακός είναι στο +3 από τη δεύτερη ΑΕΚ στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας της Super League

ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 07 Νοε 2021 | 11:20

Superleague: Γκέλα για ΑΕΚ στη Ριζούπολη, ευκαιρία για Ολυμπιακό - Ντέρμπι στη Λεωφόρο

Η ΑΕΚ έμεινε στο 2-2 με τον Απόλλωνα Σμύρνης και αν νικήσει ο Ολυμπιακός τον Ιωνικό, θα μείνει τρεις βαθμούς πίσω στη βαθμολογία της Super League

05 Νοε 2021 | 08:42

Παναθηναϊκός: Έγραψε και άλλα αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία του

Ο Παναθηναϊκός ήταν μια σκέτη απογοήτευση στο Βελιγράδι, κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (81-48) για την 8η αγωνιστική της Eurolegue.