Follow us

Μαρία Σάκκαρη: Έξαλλη με διαιτητή - "Από όταν ήμουν μικρή είσαι εναντίον μου" [Βίντεο]

Κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ με τη Ρους, η Μαρία Σάκκαρη ξέσπασε εναντίον του διαιτητή Έτορε Ρούσο, όταν αυτός διέκοψε χωρίς λόγο έναν κερδισμένο πόντο της

Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη ξεπέρασε το κακό ξεκίνημά της και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του τουρνουά της Πάρμα, ξεπερνώντας σε τρία σετ την αντίσταση της Ολλανδής Αράντσα Ρους (Νο 114 στην παγκόσμια κατάταξη).

Κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ, η Ελληνίδια τενίστρια ξέσπασε εναντίον του διαιτητή της αναμέτρησης, Έτορε Ρούσο, όταν αυτός διέκοψε χωρίς λόγο έναν κερδισμένο πόντο της.

"Νόμιζα πως είπες άουτ, αυτή την αίσθηση είχα", είπε ο διαιτητής στη Σάκκαρη και στη συνέχεια η ίδια απάντησε: "Απλά φώναξα πάνω στο χτύπημα. Από μικρό παιδί όλες οι αποφάσεις σου είναι εις βάρος μου. Κάνε τη δουλειά σου σωστά".

Η Μαρία Σάκκαρη έχασε ξανά το πρώτο σετ, όμως έδειξε χαρακτήρα και νικώντας την Ολλανδή, Αράνθα Ρους με 3-6, 6-2, 6-3 προκρίθηκε στα προημιτελικά του 250αριού τουρνουά της Πάρμα.

Η 27χρονη Ελληνίδα, όπως και στο παιχνίδι με την Ουκρανή, Κατερίνα Μπάιντλ, βρέθηκε πίσω στα σετ απέναντι στη Ρους, αλλά και πάλι ανέβασε την απόδοσή της, μείωσε τα λάθη της και πήρε τη νίκη με 2-1 σετ, έπειτα από αγώνα διάρκειας δύο ωρών και 36 λεπτών.

Η Μαρία Σάκκαρη είχε πολλές μεταπτώσεις στην απόδοσή της στο 1ο σετ και σε συνδυασμό τα 21 συνολικά λάθη έδωσε το δικαίωμα στην Αράνθα Ρους να κυριαρχήσει.

Η 30χρονη Ολλανδή με break στο 2ο γκέιμ και κρατώντας το σερβίς της, προηγήθηκε 3-0, τη στιγμή που η Σάκκαρη έχανε τις δικές της ευκαιρίες για break στο 1ο και στο 3ο γκέιμ.

Η Σάκκκαρη μείωσε σε 3-1, με love game μείωσε εκ νέου σε 4-2, στο 7ο γκέιμ προηγήθηκε με 15-40, όμως η Ρους, με μόλις 8 λάθη στο α' σετ, κράτησε το σερβίς της για το 5-2 και κατέκτησε το σετ με 6-3 σε 49 λεπτά.

Η αντεπίθεση και η ανατροπή από τη Σάκκαρη

Η Σάκκαρη "σβήνοντας" break point, έκανε το 1-0 στο β' σετ και προοδευτικά άρχισε να βελτιώνει την απόδοσή της.
Το πολυπόθητο 1ο break στον αγώνα ήρθε στην 6η ευκαιρία στο 4ο game, με τη Σάκκαρη να κάνει το 3-1, με άσο να τελειώνει το επόμενο game, 4-1 και μετά να κυριαρχεί.

Δεν έδωσε πολλά δικαιώματα στη Ρους, τελειώνοντας το σετ με 6-2, με τις δύο παίκτριες να έχουν από 15 λάθη, αλλά τη Σάκκαρη έξι περισσότερους winners.

Παρόμοια η εικόνα και στο 3ο σετ, με τη Σάκκαρη να προηγείται 2-1, να κάνει με break το 3-1, να φθάνει στο 5-2 και τη μάχη να κορυφώνεται στο 9ο game.

Η Σάκκαρη με διπλό λάθος έδωσε την ευκαιρία για break στη Ρους, η Ολλανδή δεν το εκμεταλλεύτηκε, η Σάκκαρη μετά έχασε το 1ο match point, όμως δεν έκανε το ίδιο στη 2η περίπτωση, βγάζοντας winner, τον 32ο στον αγώνα, "σφράγισε" το σετ 6-3 και μαζί την πρόκριση.

Στα προημιτελικά, η Σάκκαρη θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Μαρίνα Ζανέφσκα από τη Βέλγιο (Νο 97 στον κόσμο), η οποία επικράτησε της Ντάλμα Γκάλφι από την Ουγγαρία με 6-1, 6-3. Οι δύο παίκτριες έχουν συναντηθεί μόνο μία φορά, πριν έξι χρόνια, στα προκριματικά του Γουίμπλεντον, με τη Σάκκαρη να παίρνει τη νίκη με 6-7, 7-6, 6-2.

ΚΑΤΑΡ 23 Νοε 2022 | 09:01

Φραπάρ: Πρώτη γυναίκα διαιτητής σε Παγκόσμιο Κύπελλο

Η Γαλλίδα Φραπάρ ήταν η 4η διαιτητής στον αγώνα Μεξικό - Πολωνία.

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ 19 Νοε 2022 | 15:31

Ο Τσιτσιπάς τα βάζει με τους haters: Αγαπητοί μου, έχω να σας δώσω πολλά ακόμα για να θυμώσετε

Τη δική του απάντηση μέσω των social media έδωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

ΗΤΑΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΤ 17 Νοε 2022 | 08:36

"Λύγισε" τον Μεντβέντεφ ο Τσιτσιπάς και έχει "τελικό" με Ρούμπλεφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς "καθάρισε" τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στα τρία σετ και είναι μια νίκη μακριά από τα ημιτελικά του ATP Finals.

ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ 11 Νοε 2022 | 16:43

Η σταρ του τένις Έμμα Ραντουκάνου σε μια παραμυθένια φωτογράφιση: Τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια στο λονδρέζικο Χάροντς

Ο γαλλικός οίκος στόλισε την πρόσοψη του πολυκαταστήματος του Λονδίνου με χιλιάδες φωτάκια που άναψε η Έμμα Ραντουκάνου.

Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ "ΜΑΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ" 11 Νοε 2022 | 15:42

Χαμός με τις θεωρίες συνωμοσίας για το "μυστικό ρόφημα" του Τζόκοβιτς- Ξέσπασε η σύζυγός του: "Πάψτε" [Βίντεο]

Οι χρήστες στο Twitter καλούν τον Τζόκοβιτς να εξηγήσει τι είναι αυτό το ρόφημα που παρασκευάζεται μυστικά, αλλά η σύζυγός του, ζητάει να σιωπήσουν.

07 Νοε 2022 | 09:13

WTA Finals: Αποκλεισμός στα ημιτελικά για την Σάκκαρη

Την ήττα στον ημιτελικό του WTA Finals γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη και αποκλείστηκε από τον τελικό της διοργάνωσης.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΡ 05 Δεκ 2022 | 23:15

Μουντιάλ 2022: Χόρεψε "σάμπα" η Βραζιλία τη Ν.Κορέα και αφιέρωσε την πρόκριση στον θρυλικό Πελέ [Εικόνες-Βίντεο]

Η Βραζιλία ξεπέρασε εύκολα και με στυλ το εμπόδιο της Ν.Κορέας. Κέρδισε 4-1 και προκρίθηκε στους "8", όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

ΣΤΟ ΣΕΦ 05 Δεκ 2022 | 21:48

Basket League: Ανίκητος ο Ολυμπιακός, 68-66 τον ΠΑΟ - Στο 9-0 το "κόκκινο" σερί στα ντέρμπι αιωνίων

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον διαφορά δυο νικών από τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία του πρωταθλήματος της Basket League, ύστερα από 8 αγωνιστικές

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΜΑΤΣ 05 Δεκ 2022 | 20:35

Μουντιάλ 2022: Πέρασε η Κροατία μετά το θρίλερ με την Ιαπωνία - Τρία πέναλτι έπιασε ο Λιβάκοβιτς [Βίντεο]

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στους 8 ανάμεσα σε Κροατία και Ιαπωνία - 1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση, 3-1 τα πέναλτι

ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΝΤΕΡΜΠΙ 05 Δεκ 2022 | 08:30

Moυντιάλ 2022: Ο δρόμος προς τον τελικό

Το πανόραμα της νοκ - άουτ φάσης του Μουντιάλ 2022.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΡ 04 Δεκ 2022 | 23:08

Μουντιάλ 2022: "Περίπατος" για την Αγγλία, 3-0 τη Σενεγάλη και τώρα "μάχη" με τη Γαλλία [Βίντεο]

Τα "λιοντάρια" της Αγγλίας βρυχήθηκαν στο Κατάρ και έκαναν μια "χαψιά" τη Σενεγάλη, η οποία ηττήθηκε με 3-0 από την Αγγλία. Η παρέα του Κέιν προκρίθηκε δίκαια στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, όπου θα συναντήσει τη Γαλλία.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΡ 04 Δεκ 2022 | 20:27

Μουντιάλ 2022: "Μπλε μαγεία", η Γαλλία 3-1 την Πολωνία με Εμπαπέ και τον Ζιρού να γράφει ιστορία [Βίντεο]

Με ηγέτη τον Κιλιάν Εμπαπέ και υπαρχηγό τον Ολιβιέ Ζιρού, η Γαλλία έκανε "πάρτι" απέναντι στην Πολωνία, κέρδισε άνετα με 3-1 και προκρίθηκε με στιλ στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ 04 Δεκ 2022 | 16:21

Συγκλονιστικός Καραλής: "Όλα ήταν σε μία πολύ σκοτεινή και πολύ μουντή φάση, σαν να είχα μια κουρτίνα μπροστά μου"

Συνέντευξη ψυχής από τον Εμμανουήλ Καραλή στο Down Town. Ο αθλητής του επί κοντώ μιλάει για το πρόβλημα ψυχικής υγείας που μοιράστηκε πρόσφατα στα social media και τον ρατσισμό που έχει δεχθεί.