Follow us

Μαρία Σάκκαρη: Στα ημιτελικά με νέα ανατροπή - Αγώνας θρίλερ στο τουρνουά της Πάρμα [βίντεο]

Στον ημιτελικό, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη Ντάνκα Κόβινιτς από το Μαυροβούνιο.

"Όρθια" σε ακόμη ένα... θρίλερ έμεινε η Μαρία Σάκκαρη, που με τρίτη διαδοχική ανατροπή πέρασε στα ημιτελικά του διεθνούς τουρνουά της Πάρμα. Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε μετά από 2 ώρες και 22 λεπτά τη Μαρίνα Ζανέφσκα από το Βέλγιο (Νο 97 στον κόσμο) με 2-6, 6-4, 6-4 και πήρε το εισιτήριο για την τετράδα.

Όπως και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια της στο τουρνουά, η Σάκκαρη μπήκε... καθυστερημένα στο κορτ και έχασε εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, αλλά αντέδρασε και πάλι, ανέβασε την απόδοσή της και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας να προηγείται 5-2. Η Ζανέφσκα μείωσε σε 5-4, αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κράτησε το σερβίς της, πήρε το δεύτερο σετ και ισοφάρισε.

Το τρίτο και αποφασιστικό σετ εξελίχθηκε σε "θρίλερ", με τη Βελγίδα να ξεκινά πιο δυνατά και να προηγείται 3-1. Η Σάκκαρη μείωσε με break και στη συνέχεια "έσπασε" τρία break points για να κρατήσει το σερβίς της και να ισοφαρίσει σε 3-3. Η 27χρονη Ελληνίδα πέτυχε το κρίσιμο break στο 9ο γκέιμ, πήρε προβάδισμα 5-4 και κράτησε δύσκολα το σερβίς της, για να φτάσει στη νίκη στο 4ο ματς-μπολ της.

Στον ημιτελικό, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη Ντάνκα Κόβινιτς από το Μαυροβούνιο (Νο 78 στον κόσμο), η οποία νίκησε νωρίτερα την Ιταλίδα Γιασμίνε Παολίνι με 6-4, 6-4. Στις τρεις προηγούμενες αναμετρήσεις τους, η Σάκκαρη μετράει μία νίκη και δύο ήττες, με την τελευταία συνάντησή τους πάντως να χρονολογείται το 2018 στη Σενζέν.

ΚΟΜΒΙΚΗ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΓΟΥΟΛΤΕΡΣ 09 Δεκ 2022 | 08:58

Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 90-77 : Άντεξε, "απέδρασε", θριάμβευσε!

Ήταν πίσω στο σκορ για 39,5 λεπτά! Διαχειρίστηκε την κούρασή του και τις απουσίες του, έφερε το ματς στην παράταση και κέρδισε.

NASSER AL KHATER 09 Δεκ 2022 | 00:09

Σάλος με τις δηλώσεις του επικεφαλής του Μουντιάλ στο Κατάρ: "Πέθανε ένας εργάτης, συμβαίνει, γι αυτό θα μιλάμε τώρα;"

Ο Nasser Al Khater επιβεβαίωσε ότι ένας εργάτης πέθανε, χωρίς όμως να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και στη συνέχεια έγινε ιδιαίτερα προκλητικός.

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ 08 Δεκ 2022 | 20:46

Μάτσιεκ Καμίνσκι: Ποιος είναι ο Αμερικανός δισεκατομμυριούχος και βασιλιάς του real estate που αγόρασε τον Παναιτωλικό

Ένας μεγιστάνας στο τιμόνι του Παναιτωλικού - Με προσωπική περιουσία που φτάνει το 1 δισ. δολάρια και ακίνητα σε όλο τον κόσμο, ο Μάτσιεκ Καμίνσκι αφήνει υποσχέσεις στους Αγρινιώτες

ΔΙΑΖΥΓΙΟ 08 Δεκ 2022 | 14:39

Μουντιάλ 2022: Τέλος ο Λουίς Ενρίκε από την εθνική Ισπανίας μετά το φιάσκο με τον Μαρόκο

Τίτλοι τέλους για τον Λουίς Ενρίκε από το τιμόνι της εθνικής Ισπανίας.

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΕΛΕΓΧΑΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 08 Δεκ 2022 | 08:28

ΑΕΚ – Ρέτζιο Εμίλια 68-59: "Κιτρινόμαυρη" ανατροπή και φουλ για πρόκριση

Πολύ "σκληρή για να πεθάνει" αποδείχθηκε η ΑΕΚ, καθώς με φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 68-59 της Ρέτζιο Εμίλια.

ΤΕΝΝΙΣ 07 Δεκ 2022 | 23:27

Τίναξαν την μπάνκα Τσιτσιπάς-Σάκκαρη: Ίλιγγο προκαλούν τα ποσά που κέρδισαν το 2022

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε 6,6 εκατομμύρια δολάρια σε χρηματικά έπαθλα το 2022. Με 2,4 εκατομμύρια έκλεισε τη χρονιά η Μαρία Σάκκαρη.

ΜΑΧΕΣ ΣΩΜΑ ΜΕ ΣΩΜΑ 07 Δεκ 2022 | 20:11

Εικόνες ντροπής στα Άνω Λιόσια: Οπαδοί της ΑΕΚ επιτέθηκαν σε Ιταλούς που ήταν στον αγώνα με τη Ρέτζιο Εμίλια

Οπαδοί της ΑΕΚ, με την αστυνομία να είναι απούσα, επιτέθηκαν στους Ιταλούς οπαδούς της Ρέτζιο Εμίλια

"ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ" 07 Δεκ 2022 | 08:48

Αλ Νασρ: Διέψευσε τα περί συμφωνίας ο Ρονάλντο

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έσπευσε να διαψεύσει πως έχει έρθει σε συμφωνία με την Αλ Νασρ, προκειμένου να φορέσει τη φανέλα της, μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΡ 06 Δεκ 2022 | 23:24

Μουντιάλ 2022: Σαρωτική η Πορτογαλία, 6-1 την Ελβετία, με τον Ρονάλντο στον πάγκο [Βίντεο]

Ο 21χρονος Ράμος, που αντικατέστησε στην 11άδα τον CR7, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Πορτογαλίας στο 6-1 επί της Ελβετίας, με χατ-τρικ και μία ασίστ.

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 06 Δεκ 2022 | 22:53

Πελέ: Ευχάριστα νέα για την κατάσταση της υγείας του Βραζιλιάνου μύθου

Ο Πελέ παρουσιάζει σταθερές τις ενδείξεις των ζωτικών του οργάνων και συνεχίζει να νοσηλεύεται σε κανονικό δωμάτιο

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΡ 06 Δεκ 2022 | 20:23

Μουντιάλ 2022: Ιστορικό "μπαμ"- Το Μαρόκο πέταξε εκτός την Ισπανία στα πέναλτι και πέρασε στους "8" [Βίντεο]

Το Μαρόκο πήρε στα πέναλτι (3-0) την πρόκριση τους "8" του Μουντιάλ απέναντι στην Ισπανία

ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 06 Δεκ 2022 | 19:50

NBA: Παρουσιαστής καταρρέει σε ζωνταντή μετάδοση - Έκανε σχολιασμό με τον Ντόμινικ Ουίλκινς που συνέχισε απτόητος [Βίντεο]

Ιδιαίτερα ανησυχητική εικόνα παρουσίασε Αμερικανός σπορτσκάστερ που κατέρρεευσε μπροστά στην κάμερα της μετάδοσης του σχολιασμού πριν τον αγώνα μπάσκετ ομάδων του NBA.

ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ 06 Δεκ 2022 | 08:32

Moυντιάλ 2022: Ολοκληρώνεται το "παζλ" των προημιτελικών

Η φάση των "16" του Μουντιάλ ολοκληρώνεται την Τρίτη με τους αγώνες Μαρόκο - Ισπανία και Πορτογαλία - Ελβετία.