Follow us

Μαρόκο – Κροατία 0-0: Πρεμιέρα με λευκή ισοπαλία στον 6ο όμιλο [βίντεο]

Η δευτεραθλήτρια κόσμου Κροατία δεν ρίσκαρε για την νίκη. Το Μαρόκο πήρε άνετα την ισοπαλία 0-0. Μόλις επτά τελικές για κάθε ομάδα.

Πρεμιέρα στον έκτο όμιλο για Μαρόκο και Κροατία με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον ρόλο τους στο γήπεδο μετά από ένα δεκάλεπτο.

Το Μαρόκο περίμενε τους Κροάτες, έψαξε τις κόντρες και τις στημένες μπάλες. Η Κροατία είχε την κατοχή μπάλας και τις καλυτερες στιγμές.

Το σουτ του Πέρισιτς (17′) που έφυγε άουτ, την προβολή του Βλάσιτς σε σέντρα του Σόσα από αριστερά, με τον Μπόνο να κρατάει με ωραία επέμβαση το 0-0 ενώ και ο Μόντριτς στις καθυστερήσεις ήταν άστοχος (45+2).

Ιστορικό ματς για τον Λούκα Μοντριτς ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης που παίζει σε Euro και Παγκόσμιο κύπελλο σε τρεις διαφορετικές δεκαετίες.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μια ευκαιρία για κάθε ομάδα σε δύο λεπτά. Στο 51ο κεφαλιά του Μαζράουι από δύσκολη γωνία έσωσε ο Λιβάκοβιτς και στο 52ο λεπτό ο Λόβρεν σούταρε μετά από εκτέλεση κόρνερ για να σώσει ο Άμραμπατ πριν περάσει η μπάλα την τελική γραμμή.

Στο 65ο λεπτό και πάλι με στημένη μπάλα, με ένα φάουλ του Χακίμι το Μαρόκο απείλησε αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε.

Στο τελευταίο τέταρτο καμία από τις δύο ομάδες δεν ρίσκαρε για την νίκη. Η ισοπαλία φάνηκε να τις ικανοποιεί.

Μαρόκο (4/3/3) : Μπόνο – Χακιμι, Αγκέρντ, Σαΐς, Μαζράουι (60′ Ατιάτ) – Άμραμπατ, Ουναΐ (82′ Σαμπίρι), Αμάλα – Ζιγές, Μπουφάλ (65′ Άμπντε), Εν Νεσίρι (81′ Χαμνταλάχ)

Κροατία (4/3/3) : Λιβάκοβιτς – Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα – Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (79′ Μάγερ), Μόντριτς – Βλάσιτς (46′ Πάσαλιτς), Πέρισιτς (90′ Όρσιτς), Κράμαριτς (71′ Λιβάγια)

ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022 27 Νοε 2022 | 19:58

Βρυξέλλες: Σοβαρά επεισόδια στους δρόμους πριν και μετά τη νίκη του Μαρόκου επί του Βελγίου - Έκαψαν αυτοκίνητα [βίντεο]

Η νίκη του Μαρόκου επί του Βελγίου με 2-0 στο Μουντιάλ του Κατάρ άναψε φωτιές. Σοβαρά επεισόδια ξέσπασαν στις Βρυξέλλες και η αστυνομία αναγκάστηκα να επέμβει,

ΒΑΣΙΜΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ 27 Νοε 2022 | 19:12

Μουντιάλ 2022:Βέλγιο – Μαρόκο 0-2: Μαροκάρα για πρόκριση

"Κόκκινοι διάβολοι" με… μασέλες εμφανίστηκαν στο Κατάρ και το εξαιρετικό Μαρόκο ήταν αυτό που έστειλε στην "κόλαση" της αμφιβολίας για την πρόκριση το Βέλγιο

ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΟΙ "ΜΠΛΕ" 26 Νοε 2022 | 23:41

Μουντιάλ 2022: Γαλλία-Δανία 2-1: Εμπαπέ εσύ σούπερ σταρ! Και πρόκριση και ρεκόρ με 31 γκολ

Σε κακό δαίμονα της Γαλλίας είχε εξελιχθεί η Δανία, αφού δεν την είχε νικήσει στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΠΟΛΩΝΙΑ 26 Νοε 2022 | 23:20

Μουντιάλ 2022: Αργεντινή – Μεξικό 2-0 : Ένας Μέσι… Μια Αργεντινή, δύο γκολάρες [βίντεο]

Με δύο υπέροχα γκολ, του Μέσι στο 64’ και του Έντσο Φερνάντες είκοσι λεπτά αργότερα η Αργεντινή ξεπέρασε – κυρίως – τα άγχη της.

ΦΥΛΑΚΑΣ - ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΚΟΛΠΟΣΤ 26 Νοε 2022 | 17:18

Μουντιάλ 2022: Πολωνία-Σαουδική Αραβία 2-0: Ο Σέζνι "υπέγραψε" υποθήκη πρόκρισης

Η Πολωνία έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στον 3ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου με το 2-0 επί της Σαουδικής Αραβίας.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΙ ΤΥΝΗΣΙΟΙ 26 Νοε 2022 | 17:12

Μουντιάλ 2022: Τυνησία – Αυστραλία 0-1: Τα "Καγκουρό" έκαναν άλμα… πρόκρισης

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Αυστραλία κατάφερε να κερδίσει 1-0 την Τυνησία με γκολ του Ντιούκ στο 23ο λεπτό.

ΣΤΑ 62 ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ 26 Νοε 2022 | 17:01

Μουντιάλ 2022: Οπαδός της Ουαλίας πέθανε στο Κατάρ

Πέθανε οπαδός της Ουαλίας στο μουντιάλ του Κατάρ. Ο Ντέιβις ήταν 62 ετών.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΡ 25 Νοε 2022 | 23:26

Μουντιάλ 2022: Ανώτερες οι ΗΠΑ αλλά κράτησαν το 0-0 οι Άγγλοι [Βίντεο]

Ισόπαλες χωρίς τέρματα έμειναν η Αγγλία και οι Ηνωμένες Πολιτείες για τον 2ο όμιλο του Μουντιάλ με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους για τη νίκη, αλλά πλέον θα πρέπει να διεκδικήσουν τους στόχους τους την επόμενη αγωνιστική.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΡ 25 Νοε 2022 | 20:48

Μουντιάλ 2022: Το 1-1 έφτανε για την Ολλανδία κόντρα στο Εκουαδόρ- Έγραψε ιστορία ο Βαλένσια [Βίντεο]

H Ολλανδία προηγήθηκε μόλις στην πρώτη της ευκαιρία με τον Γκάκπο. Απάντησε το Εκουαδόρ με τον Βαλένσια για το τελικό 1-1.

ΤΟ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ 25 Νοε 2022 | 19:36

Daytona Rainbow Rolex: Σπάνιο κόσμημα 624.000 ευρώ - Το ρολόι για τους... ΛΟΑΤΚΙ+ του αρχηγού της Εθνικής Αγγλίας

36 ζαφείρια διαλεγμένα ένα ένα για να συνθέτουν τα χρώματα του ουράνιου τόξου στη λαμπερή αντιγραφή του φυσικού φαινομένου, συνδυασμένα με λευκά διαμάντια

ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 25 Νοε 2022 | 17:37

Μουντιάλ 2022: Σενεγάλη για πρόκριση - 3-1 το Κατάρ που πέτυχε το πρώτο του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο

Το Κατάρ αποδεικνύεται χαμηλό εμπόδιο για τους αντιπάλους του στο Μουντιάλ 2022 - Μάχη για την πρόκριση θα δώσει η Σενεγάλη με το Εκουαδόρ

ΚΑΚΟ ΜΑΤΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΕΙΛ 25 Νοε 2022 | 14:46

Μουντιάλ 2022: Το Ιράν επικράτησε 2-0 της Ουαλίας και ονειρεύται τους "16" [βίντεο]

Το Ιράν, με εξαιρετικούς Μοχαμαντί και Χατζισαφί, υπέταξε την Ουαλία με δύο γκολ στις καθυστερήσεις σε ματς θρίλερ. Είχαν και δύο δοκάρια οι "Πέρσες".

«ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ» 25 Νοε 2022 | 10:50

Επαναστάτης με Rolex: Σάλος με το ρολόι των 624.000 ευρώ του αρχηγού της Εθνικής Αγγλίας - Το μήνυμα υπέρ ΛΟΑΤΚΙ+

Μετά την απαγόρευση της FIFA στο περιβραχιόνιο One Love για τη στήριξη των ΛΟΑΤΚΙ+, ο Χάρι Κέιν έκανε μια μάλλον άστοχη επαναστατική επιλογή.