Follow us

Μουντιάλ 2022: Επιβλητική Ολλανδία με εκτελεστή τον Ντάμφρις- 3-1 τις ΗΠΑ και πρόκριση στους "8"΄[Βίντεο]

Ο Ντάμφρις σκόραρε και υπέγραψε το τελικό 3-1 έχοντας πάρει και τον τίτλο του MVP του αγώνα με δύο ασίστ και ένα γκολ.

Ολλανδία, Μουντιάλ

Η Ολλανδία του Λουίς Φαν Χάαλ είναι άνετα στην 8άδα του Μουντιάλ 2022. Νίκησαν τους Αμερικανούς με 3-1 και περιμένουν τον νικητή του αγώνα Αργεντινή - Αυστραλία στα προημιτελικά.

Ο Λουίς Φαν Χάαλ πήρε την ταυτότητα του Γκρεγκ Μπερόλτερ. Άφησε την μπάλα στους Αμερικανούς οι οποίοι μπήκαν θαρραλέα στο γήπεδο και έχασαν σπουδαία ευκαιρία, τετ-α-τετ, με τον Πούλισικ στο 3ο λεπτό. Τον σταμάτησε ο Νόπερτ.

Η απάντηση των Ολλανδών ήταν μια εξαιρετική συνεργασία που κατέληξε στο γκολ του Μέμφις Ντεπάι (10′) μετά από ασίστ του Ντάμφρις.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν να κρατούν την μπάλα και να προσπαθούν να βρουν τρόπο να διασπάσουν την Ολλανδική άμυνα χωρίς να εχουν όμως τον παίκτη, την εμπειρία να βρουν την λύση.

Ο Νόπερτ αντέδρασε σωστά στο 43ο λεπτό και έδιωξε σουτ του Γουεά και οι Ολλανδοί απάντησαν και πάλι με γκολ. Παρόμοιο με το πρώτο αλλά απέναντι σε οργανωμένη άμυνα αυτή την φορά.

Άλλη μια ασίστ του Ντάμφρις από δεξιά με τον Μπλιντ να σκοράρει με το δεξί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1).

Ήταν μόλις το τρίτο γκολ της καριέρας του με την Ολλανδία αλλά το δεύτερο σε Παγκόσμιο κύπελλο μετά τον μικρό τελικό του 2014 και το 3-0 απέναντι στην Βραζιλία ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον έμπειρο μπακ.

Στο ίδιο τέμπο για την άνετη πρόκριση

Μουντιάλ

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αμερικανοί απείλησαν μετά από στημένη μπάλα με τον Ριμ (49′) αλλά έσωσε στην γραμμή ο Χάκπο και στην αμέσως επόμενη φάση οι Ολλανδοί άγγιξαν το 3-0.

Ο ίδιος παίκτης, ο Ριμ επιστρέφοντας στην άμυνα λίγο έλειψε να σκοράρει με αυτογκόλ αλλά έσωσε ο τερματοφύλακάς του ο Τέρνερ.

Οι Ολλανδοί είχαν την επόμενη σημαντική φάση με το σουτ του Ντεπάι (61′) το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά κόρνερ ο Τέρνερ που έκανε άλλη μια εξαιρετική διπλή επέμβαση σε σουτ του Χάκπο και κεφαλιά του Ντεπάι (72′).

Στο 76ο ο Ράιτ αστόχησε σε τετ-α-τετ όμως κατάφερε να βάλει γκολ στην επόμενη φάση, με αρκετή δόση τύχης περνώντας την μπάλα – κατά λάθος – πάνω από τον Νόπερτ.

Η χαρά κράτησε λίγο καθώς πέντε λεπτά αργότερα (81′) οι Ολλανδοί κλείδωσαν την νίκη. Ο Μπλιντ από εκτελεστής έγινε δημιουργός και ο Ντούμφρις από δημιουργός εκτελεστής. Ο Ντάμφρις σκόραρε και υπέγραψε το τελικό 3-1 έχοντας πάρει και τον τίτλο του MVP του αγώνα με δύο ασίστ και ένα γκολ.

Ολλανδία (3/4/1/2) : Νόπερτ – Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ (90+ Ντε Λιχτ) – Ντούμφρις, Ντε Ρόουν (46′ Κόουπμαϊνερς), Ντε Γιόνγκ, Μπλιντ – Κλάασεν (46′ Μπέργκβαϊν) – Χάκπο (90+ Βέγκχορστ), Ντεπάι (83′ Σίμονς)

Η.Π.Α. (4/3/3) : Τερνερ – Ντεστ (76′ Γέντλιν), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον (90+ Μόρις) – Άνταμς, Μούσα, ΜακΚένι (67′ Άαρονσον) – Φερέιρα (46′ Ρέινα), Πούλισικ, Γουεά (67′ Ράιτ)

ΠΗΓΗ: Novasports.gr

ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ Η ΜΟΝΑΔΑ 29 Ιαν 2023 | 09:48

Μέμφις: Διαλύεται η ειδική μονάδα Scorpion - Μετά τον ξυλοδαρμό μέχρι θανάτου του Νίκολς [εικόνες, βίντεο]

Η οικογένεια του Τάιρ Νίκολς εξήρε την απόφαση, χαρακτηρίζοντάς τη "πρέπουσα και ανάλογη" προς τον τραγικό θάνατο του 29χρονου.

ΝΕΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ 28 Ιαν 2023 | 22:50

ΗΠΑ: Τρεις νεκροί από πυρά σε πλούσια συνοικία του Λος Άντζελες

Το τραγικό αυτό περιστατικό σημειώθηκε ενώ η Καλιφόρνια εξακολουθεί να σημαδεύεται από δύο περιστατικά με πυροβολισμούς στα οποία 18 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους συνολικά.

ΟΙ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΥΚΡΑΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ 28 Ιαν 2023 | 20:01

Πόλεμος στην Ουκρανία: Challenger, Leopard και Abrams αλλάζουν τα δεδομένα - Πάνω από 300 τανκς στέλνει η Δύση

Τα βαρέα άρματα της Δύσης, (Βρετανίας - Challenger 2, Γερμανίας - Leopard 2, ΗΠΑ - M1 Abrams) είναι πιο γρήγορα από τα ρωσικής κατασκευής καθώς έχουν ταχύτητα άνω των 40 χιλιομέτρων την ώρα.

ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ 28 Ιαν 2023 | 09:02

Σοκ στο Μέμφις: Το βίντεο με τον ξυλοδαρμό μέχρι θανάτου Αφροαμερικανού από αστυνομικούς - Φώναζε "μαμά, μαμά"

Οργή και αγανάκτηση στο Μέμφις μετά τη δημοσιοποίηση του βίντεο της βίαιης σύλληψης του Τάιρ Νίκολς - Διαδηλώσεις και επεισόδια

ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΒΑΝ 28 Ιαν 2023 | 08:44

Σοκάρει Αμερικανός πτέραρχος: "Το 2025 θα πολεμήσουμε με την Κίνα - Σημαδέψτε στο κεφάλι"

"Ελπίζω πως κάνω λάθος. Το ένστικτό μου μού λέει ότι θα πολεμήσουμε το 2025", έγραψε ο Μάικλ Μίνιχαν, πτέραρχος της αμερικανικής Πολεμικής Αεροπορίας

ΔΗΛΩΣΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ 27 Ιαν 2023 | 23:59

Τζορτζ Τσούνης: Ερχονται κι άλλες επενδύσεις από τις ΗΠΑ στην Ελλάδα

Αναφέρθηκε σε επενδύσεις στους τομείς της τεχνολογίας, των οπτικών ινών 5G, στην ενέργεια, στον τουρισμό, στη ναυτιλία...

ΠΡΟΣΟΧΗ 27 Ιαν 2023 | 23:01

ΗΠΑ, Γερμανία και Γαλλία προειδοποιούν: "Φόβοι για τρομοκρατικό χτύπημα στην Τουρκία"

Το κάψιμο του Κορανίου μπροστά από την τουρκική πρεσβεία στη Σουηδία αύξησε τον κίνδυνο τρομοκρατικών επιθέσεων στην Τουρκία.

ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ 27 Ιαν 2023 | 21:21

ΗΠΑ: Στη δημοσιότητα το βίντεο της επίθεσης με σφυρί στον σύζυγο της Πελόζι- Σοκαριστικές εικόνες

Η στιγμή της επίθεσης του δράστη με σφυρί στον σύζυγο της Πελόζι και η σύλληψή του από τους αστυνομικούς.

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ 27 Ιαν 2023 | 12:41

Κικίλιας: Οι απευθείας πτήσεις από ΗΠΑ θα φέρουν έσοδα πάνω από 1 δισ. ευρώ το 2023

Περισσότερους από 1 εκατομμύριο ταξιδιώτες και πολύ πάνω από 1 δισ. ευρώ έσοδα αναμένεται να φέρουν στην Ελλάδα την επόμενη σεζόν οι απευθείας πτήσεις από ΗΠΑ.

ΝΤΜΙΤΡΙ ΠΕΣΚΟΦ 27 Ιαν 2023 | 12:19

Ρωσία: Ο Μπάιντεν έχει το κλειδί για τον τερματισμό της σύγκρουσης στην Ουκρανία αλλά δεν το χρησιμοποιεί

Ο εκπρόσωπος του Κρεμλίνου Ντμίτρι Πεσκόφ δήλωσε ότι οι ΗΠΑ μπορούν να δώσουν τέλος στη σύγκρουση γρήγορα εάν το επιθυμούν αλλά αντ’ αυτού "διοχετεύουν όπλα στην Ουκρανία".

ΣΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΑΠΑΓΓΕΛΘΗΚΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ 27 Ιαν 2023 | 09:03

Οργή για τον θάνατο αφροαμερικανού κατά τη βίαιη σύλληψη του από πέντε αστυνομικούς - Ηρεμία ζητά ο Μπάιντεν

"Η αγανάκτηση είναι κατανοητή, αλλά η βία δεν είναι αποδεκτή ποτέ", ανέφερε ο κ. Μπάιντεν.

JUNIOR 26 Ιαν 2023 | 22:47

ΗΠΑ: Αδιανόητο - Έφτιαξαν ημιαυτόματο όπλο για... παιδιά

Το JR-15 είναι εμπνευσμένο από ένα μοντέλο που χρησιμοποιήθηκε σε πολλές πολύνεκρες επιθέσεις στις ΗΠΑ.

26 Ιαν 2023 | 21:30

ΗΠΑ σε Τουρκία: Λάβετε σοβαρά υπόψιν τον ρόλο που παίζει το Κογκρέσο στην εξωτερική πολιτική

Αιχμές από τις ΗΠΑ κατά της Τουρκίας για F-16 και την άρνηση ένταξης Φινλανδίας και Σουηδίας στο ΝΑΤΟ.