Follow us

Μουντιάλ 2022: Επική πρόκριση για τη Ν. Κορέα των Χουάνγκ - Έμεινε εκτός "16" η Ουρουγουάη [Βίντεο]

Η Νότιος Κορέα πήρε τη δεύτερη θέση στην ισοβαθμία και προκρίθηκε στους "16" του Μουντιάλ 2022 - Σοκ για τους Ουρουγουανούς που έμειναν στο... 2-0 με την Γκάνα

Μουντιάλ 2022

Η Ουρουγουάη επικράτησε με 2-0 της Γκάνας, όμως έμεινε στην 3η θέση στον όμιλο, αφού την ίδια ώρα η Νότιος Κορέα κέρδιζε την Πορτογαλία με 2-1 και κατακτούσε τη δεύτερη θέση στην ισοβαθμία, έχοντας καλύτερη επίθεση.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για την Γκάνα με τον Αγιού να κάνει σουτ έξω από την περιοχή και τον τερματοφύλακα της Ουρουγουάης να απομακρύνει. Στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Κούντους και ο Ροσέτ τον ανέτρεψε με την Ουρουγουάη να κερδίζει πέναλτι το οποίο αρχικά δεν έδωσε ο διαιτητής, όμως άλλαξε την απόφαση του εξετάζοντας το βίντεο. Ο Αντρέ Αγιού ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Ροσέτ τον νίκησε πέφτοντας στην αριστερή γωνία του και κρατώντας το μηδέν.

Στο 23’ ο Νούνιες πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα της Γκάνας και πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Σαλισού παραχώρησε κόρνερ. Ο Αρασκαέτα σηεμίωσε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης αλλά και της Ουρουγουάης στη διοργάνωση όταν στο 27ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία μετά την επέμβαση του τερματοφύλακα Ζίγκι στο σουτ που επιχείρησε ο Σουάρες. Τέσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0 σε στιγμή που και πάλι η άμυνα της Γκάνας δεν λειτούργησε αν και είχε αρκετούς παίκτες πίσω από τη μπάλα.

Η Γκάνα επιχείρησε να κρατήσει την μπάλα περισσότερο από την αρχή της επανάληψης και απείλησε στην πρώτη επίθεση με τον Μπουκαρί να εκτελεί άουτ. Με το προβάδισμα των δύο τερμάτων από το πρώτο μέρος, η Ουρουγουάη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεύτερου σαρανταπεντάλεπτου περιμένοντας τον αντίπαλο καλά οργανωμένη στην άμυνά της και επιχειρώντας να βρει ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο.

Στο 65′ ο Πελίστρι έχασε σημαντική ευκαιρία με ωραίο σουτ μετά από συνεργασία Σουάρες και Βαλβέρδε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο μέσος της Ρεάλ Μαδρίτης εκτέλεσε από μεγάλη απόσταση με τον τερματοφύλακα της Γκάνας να απομακρύνει. Η δεύτερη στιγμή των Αφρικανών στην επανάληψη ήρθε με μακρινό όμως άστοχο σουτ του Κούντους. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζίγκι εξουδετέρωσε δύσκολα σουτ του Γκόμες με τους Ουρουγουανούς να αναζητούν ένα ακόμη γκολ για να έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων και να πάρουν έστω και στον επιπλέον χρόνο την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Γκάνα: Ζίγκι, Σαλισού, Ραχμάν, Αμάρτι, Αλιντού, Πάρτι, Α. Αγιού (46’ Μπουκαρί), Κούντους (90+8′ Ισαχάκου), Τζ. Αγιού (46’ Σουλεμανα), Σαμέντ (79’ Κόφι-Κιέρε), Γουίλιαμς (72’ Σεμένιο).

Ουρουγουάη: Ροσέτ, Χιμένες, Βαρέλα, Ολιβέρα, Κοάτες, Μπεντανκούρ (35’ Βεσίνο), Αρασκαέτα (80′ Γκόμες), Βαλβέρδε, Πελίστρι (66′ Ντε Λα Κρουζ), Σουάρες (66′ Καβάνι), Νούνιες.

Ν. Κορέα-Πορτογαλία 2-1: Πρόκριση στο τέλος, με ανατροπή!

Σε ένα απίστευτο θρίλερ που εξελίχτηκε στον 8ο όμιλο, η Νότιος Κορέα επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Πορτογαλίας και πήρε το εισιτήριο για τους "16" του παγκοσμίου κυπέλλου, λόγω καλύτερης επίθεσης από την 3η Ουρουγουάη.

Μόλις στο 5ο λεπτό, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε με ένα πολύ όμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ. Έγινε η βαθιά μπαλιά από τον Πέπε στον Νταλότ και αυτός με πολύ ωραίο τρόπο γύρισε για τον επερχόμενο Ρικάρντο Όρτα, με τον άσο της Μπράγκα να πλασάρει ιδανικά για το 1-0. Οι Νοτιοκορεάτες ήθελαν μόνο νίκη για να ελπίζουν σε πρόκριση, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση, στο 27ο λεπτό με κοντινή προβολή του Γιουνγκ Γκουόν Κιμ μετά από εκτέλεση κόρνερ και αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Πορτογάλοι έψαξαν μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου για δεύτερο γκολ και είχαν στο 42ο λεπτό μεγάλη διπλή ευκαιρία, όταν ο Βιτίνια έκανε το σουτ, ο Κιμ απέκρουσε και ο Ρονάλντο από κοντά με το κεφάλι δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Το ημίχρονο στο άλλο ματς του ομίλου Γκάνα – Ουρουγουάη, ήταν 2-0 για τους Νοτιοαμερικάνους, οπότε η Νότια Κορέα χρειαζόταν νίκη ακόμη και με 2-1 για να υπερισχύσει της "σελέστε”.

Τα λεπτά κυλούσαν, η ομάδα του Μπέντο δεν μπορούσε να απειλήσει, μέχρι το 91ο λεπτό, όταν σε μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Χουάνγκ Χι Τσαν έγραψε το τελικό 2-1. Η πρόκριση όμως δεν είχε έρθει, καθώς στο άλλο ματς του ομίλου απέμεναν περίπου 7 λεπτά και αν η Ουρουγουάη πετύχαινε ένα γκολ θα προκρινόταν εκείνη με το κριτήριο της καλύτερης επίθεσης. Το γκολ δεν ήρθε και η Νότιος Κορέα πανηγύρισε μία απίστευτη πρόκριση. Για πρώτη φορά μετά από 18 αγώνες Παγκοσμίου κυπέλλου, η Πορτογαλία ηττάται ενώ έχει σκοράρει πρώτη (15 νίκες-3 ισοπαλίες).

Νότιος Κορέα: Κιμ Σονγκ-Γκιου, Γιν-Σου Κιμ, Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ, Χουάνγκ Ινμπόμ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο, Λι Γάεσουνγκ, Κιμ Μουν Χουάν, Κανγκ-Ιν Λι, Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Κουνγκ-Γον Γουόν

Πορτογαλία: Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Αντόνιο Σίλβα, Κανσέλο, Ρούμπεν Νέβες, Ματέους Νούνιες, Βιτίνια, Ζοάο Μάριο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Ρικάρντο Όρτα

ΣΗΜΕΡΑ 29 Ιαν 2023 | 08:56

Η πιο μεγάλη ώρα για τον Στέφανο Τσιτσιπά: Κάτι παραπάνω από ένας τελικός με τον Τζόκοβιτς - Τα τρελά λεφτά που θα πάρει αν κερδίσει

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θέλει πολύ να κατακτήσει το πρώτο του Grand Slam, κόντρα στον κορυφαίο Νόβακ Τζόκοβιτς, στις 10.30 στη Μελβούρνη, το Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη αλλά και ένα μεγάλο χρηματικό ποσό

AUSTRALIAN OPEN 28 Ιαν 2023 | 19:19

Ένα βήμα πριν από το πρώτο Grand Slam ο Στέφανος Τσιτσιπάς: Ξόρκισε την "κατάρα" των ημιτελικών

Απέναντι στην πιο μεγάλη πρόκληση της καριέρας του θα είναι αύριο ο Στέφανος Τσιτσιπάς, στον τελικό του Australian Open κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

AUSTRALIAN OPEN 28 Ιαν 2023 | 18:08

Τζόκοβιτς: Ο αυριανός τελικός είναι το ματς της ζωής του Τσιτσιπά - Ξέρω τι πρέπει να κάνω για να κερδίσω

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς μίλησε σε Μέσο της Σερβίας για τον τελικό της Κυριακής (29/01, περίπου 10:00) με τον Στέφανο Τσιτσιπά για το Αυστραλιανό Όπεν.

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ AUSTRALIAN OPEN 28 Ιαν 2023 | 17:35

Μαρία Σάκκαρη: Συνεχάρη τη Σαμπαλένκα για τον τίτλο στο Australian Open - Η φωτό που δημοσίευσε

Θριάμβευσε η Αρίνα Σαμπαλένκα - Τα συγχαρητήρια της Μαρίας Σάκκαρη.

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ 28 Ιαν 2023 | 14:48

Australian Open: Θριάμβευσε η Αρίνα Σαμπαλένκα - Κατέκτησε το πρώτο Grand Slam στην καριέρα της

Η Λευκορωσίδα τενίστρια επικράτησε με ανατροπή 4-6, 6-3, 6-4, της -ρωσικής καταγωγής- Καζάκας, Ελενα Ριμπάκινα (Νο 25) και κατέκτησε το τρόπαιο στο πρώτο από τα τέσσερα κορυφαία τουρνουά της χρονιάς.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ 27 Ιαν 2023 | 20:32

Αμάξι χτύπησε τον Κόνορ ΜακΓκρέγκορ την ώρα που έκανε ποδήλατο- Δεν ήταν η ώρα μου [βίντεο]

Ο Ιρλανδός μαχητής ευχαρίστησε την πάλη και το τζούντο, καθώς γνώριζε πώς να "προσγειωθεί" στο έδαφος.

ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 27 Ιαν 2023 | 14:54

Australian Open: Την Κυριακή ο μεγάλος τελικός Τσιτσιπά με Τζόκοβιτς -Επίδειξη δύναμης του Σέρβου με 3-0 σετ

Τον Νόβακ Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον μεγάλο τελικό του Australian Open.

ΤΕΝΙΣ 27 Ιαν 2023 | 09:10

Θρίαμβος Τσιτσιπά στο Australian Open: Νίκησε τον Κατσάνοφ με 3-1 σετ και πέρασε στον τελικό

Μεγάλος νικητής ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Επικράτησε του Κατσάνοφ στα ημιτελικά του Australia Open και τώρα θα αντιμετωπίζει τον Τζόκοβιτς ή τον Πολ στον τελικό.

ΡΕΚΟΡ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 27 Ιαν 2023 | 08:39

Παναθηναϊκός-Ζάλγκιρις Κάουνας 89-65: Στον αστερισμό του Λι

Ο Αμερικανός άσος των "Πρασίνων" έκανε ρεκόρ καριέρας με 24π. (5/6 3π. αλλά και 4ασ., 3κλ.) οδηγώντας τους συμπαίκτες του σ' ένα εκπληκτικό Β' ημίχρονο.

ΠΕΤΥΧΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 26 Ιαν 2023 | 22:23

Κύπελλο Ελλάδος: Η Λεωφόρος της πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ - Πέρασε στα ημιτελικά, παίζει με Λαμία [Βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να υπερασπιστεί το 2-0 του πρώτου αγώνα και να προκριθεί με ισοπαλία (1-1) - Αντίπαλός του η Λαμία στους "4"

"ΛΙΜΝΗ" 26 Ιαν 2023 | 20:55

OAKA: Πλημμύρισε το προπονητήριο στίβου - Εκεί γυμνάζεται ο πρωταθλητής κόσμου Τεντόγλου [βίντεο]

Βίντεο απεικονίζει τον πλημμυρισμένο χώρο και τα νερά που στάζουν απ' την οροφή.

ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ 26 Ιαν 2023 | 08:53

Άρης: Ανησυχία για Μανού Γκαρθία

Με ενοχλήσεις στο δεξιό γόνατο αποχώρησε το βράδυ της Τετάρτης ο Μανού Γκαρθία από το "Κλεάνθης Βικελίδης", μετά το τέλος του αγώνα του Άρη με τον Ολυμπιακό.

ΚΑΜΙΑ ΣΩΤΗΡΙΑ 25 Ιαν 2023 | 23:46

Το αισχρό πανό οπαδών του Άρη- Την ώρα που η μητέρα του Άλκη θρηνεί τον χαμό του γιου της

Την ώρα που η μάνα του Άλκη Καμπανού θρηνεί και υφίσταται το μαρτύριο να αντικρίζει τους δολοφόνους του γιου της, κάποιοι άλλοι βρίζουν χυδαία, σε πανελλήνια μετάδοση, τις μάνες άλλων