Follow us

Μουντιάλ 2022: "Μπλε μαγεία", η Γαλλία 3-1 την Πολωνία με Εμπαπέ και τον Ζιρού να γράφει ιστορία [Βίντεο]

Με ηγέτη τον Κιλιάν Εμπαπέ και υπαρχηγό τον Ολιβιέ Ζιρού, η Γαλλία έκανε "πάρτι" απέναντι στην Πολωνία, κέρδισε άνετα με 3-1 και προκρίθηκε με στιλ στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Με ηγέτη τον Κιλιάν Μπαπέ και συμπρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού που έγινε ο πρώτος σκόρερ των "τρικολόρ”, η Γαλλία κέρδισε άνετα με 3-1 την Πολωνία και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Δύο γκολ σημείωσε ο Μπαπέ και ένα ο Ζιρού. Οι Γάλλοι ήταν επιβλητικοί απέναντι στους φοβικούς Πολωνούς, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τους δυνατούς αντιπάλους τους.

Τρι… γκολόρ

Ένα αδύναμο σουτ του Εμπαπέ στο 11ο λεπτό δεν ανησύχησε τον Τσέζνι, ενώ οι Γάλλοι απείλησαν τους Πολωνούς με μακρινό δυνατό σουτ του Τσουαμενί στο 13ο λεπτό. Mετά από ατομική προσπάθεια στο 17ο λεπτό, ο Ντεμπελέ έκανε το δυνατό σουτ και ο Τσέζνι μπλόκαρε τη μπάλα.

Οι Γάλλοι έχασαν ευκαιρία στο 20ο λεπτό με τον Γκριεζμάν και οι Πολωνοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 21′ με μακρινό σουτ του Λεβαντόφσκι. Ο Τσέζνι μάζεψε τη μπάλα στο 22ο λεπτό μετά το δυνατό σουτ του Κουντέ, ενώ οι Γάλλοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 29ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ. Ο Γκριεζμάν έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, πάσαρε στον Ντεμπελέ και ο τελευταίος έβγαλε σέντρα στον Ζιρού, ο οποίος κατάφερε σε κενή εστία να χάσει το… άχαστο!

Ο Εμπαπέ στο 35′ έκανε εντυπωσιακή προσπάθεια με το σουτ για να στείλει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της Πολωνίας. Στο 38ο λεπτό, η Πολωνία έχασε τριπλή ευκαιρία για να σκοράρει με τον Λιορίς να διώχνει τη μπάλα στο σουτ του Ζιελίνσκι και τον Βαράν πάνω στη γραμμή να απομακρύνει.

Οι Γάλλοι επέμειναν πίεσαν τους Πολωνούς και ο Ζιρού στο 44′ άνοιξε το σκορ. Ο Μπαπέ έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα στον Ζιρού και ο Γάλλος επιθετικός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, παραβιάζοντας την εστία των Πολωνών. Μάλιστα ο Ζιρού με αυτό το γκολ έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στην Εθνική Γαλλίας.

Οι Γάλλοι διατήρησαν τον υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι τους και στο δεύτερο μέρος, αναζητώντας τον τρόπο για να "κλειδώσουν” νωρίς την πρόκριση. Στο 56′ το σουτ του Εμπαπέ στην κόντρα επίθεση ανησύχησε τους Πολωνούς. Ο Ζιρού στο 66′ έκανε την κοντινή προβολή μετά από σέντρα που έγινε από τη δεξιά πτέρυγα και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία των Πολωνών.

Στο 71′ η κεφαλιά του Γκλικ μετά από εκτέλεση φάουλ ήταν άστοχη, ενώ στο 74ο λεπτό ο Κιλιάν Εμπαπέ έκανε το 2-0. Ο Γάλλος σούπερ σταρ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Πολωνίας και με ένα δυνατό σουτ σημείωσε το τέταρτο γκολ του στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Mετά από ατομική προσπάθεια του Εμπαπέ, ο Ερναντέζ έκανε το απειλητικό σουτ μέσα από την περιοχή στο 82ο λεπτό, ενώ ο Εμπαπέ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα πρόκρισης στο 91ο λεπτό. Το αστέρι των "τρικολόρ” έριξε έναν κεραυνό μέσα από την περιοχή των Πολωνών και έκανε το 3-0, γνωρίζοντας την αποθέωση στη Ντόχα από τους θεατές.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Πολωνοί κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Ουπαμεκανό στην περιοχή. Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση και με διπλή προσπάθεια (δόθηκε επανάληψη μετά το πρώτο χαμένο) διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 99ο λεπτό.

Διαιτητής Βαλενζουέλα (Βενεζουέλα)

Γήπεδο: Αλ Τουμάνα (Ντόχα)

Σκόρερ: 44′ Ζιρού, 74′ και 91′ Μπαπέ – 99′ Λεβαντόφσκι

Γαλλία (Ντεσάν): Λιορίς, Ερναντέζ, Ουπαμεκάνο, Βαράν, Κουντέ (92′ Ντισασί), Ραμπιό, Τσουαμενί (66′ Φοφανά), Μπαπέ, Γκριζμάν, Ντεμπελέ (76′ Κομάν), Ζιρού (76′ Τουράμ)

Πολωνία (Μιχνίεβιτς): Τσέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ (86′ Μπέντναρεκ), Μπερεζίνσκι, Κριχόβιακ (71′ Μπιέλικ), Καμίνσκι (71′ Ζαλέφσκι), Ζιελίνσκι, Σιμάνσκι (64′ Μίλικ), Φρανκόφσκι (87′ Γκροζίτσκι), Λεβαντόφσκι

ΠΗΓΗ: Novasports.gr

AUSTRALIAN OPEN 28 Ιαν 2023 | 19:19

Ένα βήμα πριν από το πρώτο Grand Slam ο Στέφανος Τσιτσιπάς: Ξόρκισε την "κατάρα" των ημιτελικών

Απέναντι στην πιο μεγάλη πρόκληση της καριέρας του θα είναι αύριο ο Στέφανος Τσιτσιπάς, στον τελικό του Australian Open κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

AUSTRALIAN OPEN 28 Ιαν 2023 | 18:08

Τζόκοβιτς: Ο αυριανός τελικός είναι το ματς της ζωής του Τσιτσιπά - Ξέρω τι πρέπει να κάνω για να κερδίσω

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς μίλησε σε Μέσο της Σερβίας για τον τελικό της Κυριακής (29/01, περίπου 10:00) με τον Στέφανο Τσιτσιπά για το Αυστραλιανό Όπεν.

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ AUSTRALIAN OPEN 28 Ιαν 2023 | 17:35

Μαρία Σάκκαρη: Συνεχάρη τη Σαμπαλένκα για τον τίτλο στο Australian Open - Η φωτό που δημοσίευσε

Θριάμβευσε η Αρίνα Σαμπαλένκα - Τα συγχαρητήρια της Μαρίας Σάκκαρη.

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ 28 Ιαν 2023 | 14:48

Australian Open: Θριάμβευσε η Αρίνα Σαμπαλένκα - Κατέκτησε το πρώτο Grand Slam στην καριέρα της

Η Λευκορωσίδα τενίστρια επικράτησε με ανατροπή 4-6, 6-3, 6-4, της -ρωσικής καταγωγής- Καζάκας, Ελενα Ριμπάκινα (Νο 25) και κατέκτησε το τρόπαιο στο πρώτο από τα τέσσερα κορυφαία τουρνουά της χρονιάς.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ 27 Ιαν 2023 | 20:32

Αμάξι χτύπησε τον Κόνορ ΜακΓκρέγκορ την ώρα που έκανε ποδήλατο- Δεν ήταν η ώρα μου [βίντεο]

Ο Ιρλανδός μαχητής ευχαρίστησε την πάλη και το τζούντο, καθώς γνώριζε πώς να "προσγειωθεί" στο έδαφος.

ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 27 Ιαν 2023 | 14:54

Australian Open: Την Κυριακή ο μεγάλος τελικός Τσιτσιπά με Τζόκοβιτς -Επίδειξη δύναμης του Σέρβου με 3-0 σετ

Τον Νόβακ Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον μεγάλο τελικό του Australian Open.

ΤΕΝΙΣ 27 Ιαν 2023 | 09:10

Θρίαμβος Τσιτσιπά στο Australian Open: Νίκησε τον Κατσάνοφ με 3-1 σετ και πέρασε στον τελικό

Μεγάλος νικητής ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Επικράτησε του Κατσάνοφ στα ημιτελικά του Australia Open και τώρα θα αντιμετωπίζει τον Τζόκοβιτς ή τον Πολ στον τελικό.

ΡΕΚΟΡ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 27 Ιαν 2023 | 08:39

Παναθηναϊκός-Ζάλγκιρις Κάουνας 89-65: Στον αστερισμό του Λι

Ο Αμερικανός άσος των "Πρασίνων" έκανε ρεκόρ καριέρας με 24π. (5/6 3π. αλλά και 4ασ., 3κλ.) οδηγώντας τους συμπαίκτες του σ' ένα εκπληκτικό Β' ημίχρονο.

ΠΕΤΥΧΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 26 Ιαν 2023 | 22:23

Κύπελλο Ελλάδος: Η Λεωφόρος της πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ - Πέρασε στα ημιτελικά, παίζει με Λαμία [Βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να υπερασπιστεί το 2-0 του πρώτου αγώνα και να προκριθεί με ισοπαλία (1-1) - Αντίπαλός του η Λαμία στους "4"

"ΛΙΜΝΗ" 26 Ιαν 2023 | 20:55

OAKA: Πλημμύρισε το προπονητήριο στίβου - Εκεί γυμνάζεται ο πρωταθλητής κόσμου Τεντόγλου [βίντεο]

Βίντεο απεικονίζει τον πλημμυρισμένο χώρο και τα νερά που στάζουν απ' την οροφή.

ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ 26 Ιαν 2023 | 08:53

Άρης: Ανησυχία για Μανού Γκαρθία

Με ενοχλήσεις στο δεξιό γόνατο αποχώρησε το βράδυ της Τετάρτης ο Μανού Γκαρθία από το "Κλεάνθης Βικελίδης", μετά το τέλος του αγώνα του Άρη με τον Ολυμπιακό.

ΚΑΜΙΑ ΣΩΤΗΡΙΑ 25 Ιαν 2023 | 23:46

Το αισχρό πανό οπαδών του Άρη- Την ώρα που η μητέρα του Άλκη θρηνεί τον χαμό του γιου της

Την ώρα που η μάνα του Άλκη Καμπανού θρηνεί και υφίσταται το μαρτύριο να αντικρίζει τους δολοφόνους του γιου της, κάποιοι άλλοι βρίζουν χυδαία, σε πανελλήνια μετάδοση, τις μάνες άλλων

ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ 25 Ιαν 2023 | 22:33

Κύπελλο Ελλάδος: Ολυμπιακός από ατσάλι, απέκλεισε τον Άρη (0-1) - Ήρωας ο τερματοφύλακας Τζολάκης [Βίντεο]

Ο Κωνσταντίνος Τζολάκης κατέβασε ρολά για τον Ολυμπιακό και έπιασε και πέναλτι, ο Ελ Αραμπί κλείδωσε το διπλό πρόκρισης και οι "ερυθρόλεκοι" πέρασαν στους "4" του Κυπέλλου