Follow us

Μουντιάλ 2022: Πέρασε η Κροατία μετά το θρίλερ με την Ιαπωνία - Τρία πέναλτι έπιασε ο Λιβάκοβιτς [Βίντεο]

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στους 8 ανάμεσα σε Κροατία και Ιαπωνία - 1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση, 3-1 τα πέναλτι

Η Κροατία με τεράστιο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Λιβάκοβιτς, ο οποίος έπιασε 3 πέναλτι, απέκλεισε την Ιαπωνία με 3-1 μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, για τη φάση των "16" στο Μουντιάλ 2022.

Η Ιαπωνία πάτησε πρώτη την αντίπαλή περιοχή με την κεφαλιά του Τανιγκούτσι να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Λιβάκοβιτς. Η απάντηση ήταν άμεση με τον Πέρισιτς στο 8′ να μην καταφέρνει να νικήσει τον Γκόντα στο τετ α τετ.

Στο 13′ ο Ίτο έκανε ό,τι ήθελε από τα δεξιά και μ’ ένα φαρμακερό γύρισμα δεν κατάφερε να βρει τον Μαέντα και τον Ναγκαμότο που ερχόταν με φόρα. Το ματς έσβησε από και και πέρα μέχρι να έρθει το γκολ της Ιαπωνίας που άλλαξε τις ισορροπίες.

Στο 43′ μετά από κόρνερ οι Κροάτες δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, η μπάλα στρώθηκε στον Μαέντα και αυτός έδωσε το προβάδισμα στην Ιαπωνία με το μόλις δεύτερο γκολ της διεθνούς του καριέρας.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ντάλιτς μπήκε αποφασισμένη να μπει ξανά στο ματς και το κατάφερε στο 55′ όταν ο Πέρισιτς με καταπληκτική κεφαλιά μετά την ωραία σέντρα του Λόβρεν ισοφάρισε. 8 λεπτά αργότερα μάλιστα άγγιξε την ανατροπή με τη βολίδα του Μόντριτς να έχει απάντηση από τον Γκόντα.

Στο 77′ και πάλι ο Πέρισιτς που έφτασε τα 10 τέρματα σε Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια πρωταθλήματα, περισσότερα από κάθε άλλο Κροάτη, δοκίμασε το σουτ που κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Το σκορ δεν άλλαξε και η πρώτη παράταση της νοκ άουτ φάσης του μουντιάλ ήταν γεγονός μετά το 1-1 των 90 λεπτών. Στο 105′ ο Μιτόμα έκανε εντυπωσιακή κούρσα αλλά το ευθύβολο σουτ βρήκε τον Λιβάκοβιτς σε ετοιμότητα. Ο Μάγιερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης είχε το χώρο αλλά σουταρε άουτ, με αποτέλεσμα οι 2 ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Εκεί έλαμψε το άστρο του Λιβάκοβιτς ο οποίος έπιασε τα πέναλτι των Τανάκα, Μιτόμα και Τομιγιάσου, δίνοντας τη σπουδαία πρόκριση στην ομάδα του η οποία νίκησε 3-1 στην ψυχοφθόρα διαδικασία.

Πηγή: novasports.gr

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ 31 Ιαν 2023 | 12:32

Κάλεσμα Μητσοτάκη σε Ιάπωνες επιχερηματίες: Η Ελλάδα μπορεί να προσφέρει ενδιαφέρουσες επενδυτικές ευκαιρίες

Στη διάρκεια της εκδήλωσης υπεγράφη Μνημόνιο Κατανόησης μεταξύ του Enterprise Greece και του JETRO.

ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ 30 Ιαν 2023 | 20:39

Η αφοπλιστική απάντηση Δένδια για τις εκλογές: Εγώ πάντως έχω βάλει το τελευταίο μου ραντεβού στις 9 Απριλίου

Αυτό είπε γελώντας ο υπουργός Εξωτερικών σε εκδήλωση προσωπικού της Alpha Bank, δίνοντας την δική του εκτίμηση για την ημερομηνία της πρώτης εκλογικής αναμέτρησης.

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ 30 Ιαν 2023 | 15:02

Ελλάδα - Ιαπωνία: Οι πέντε συμφωνίες που υπέγραψαν Μητσοτάκης και Kishida - Η συνεργασία σε ναυτιλία, τουρισμό, ενέργεια

Στην Κοινή Δήλωση υπάρχουν σημαντικές αναφορές των δύο ηγετών στην ανάγκη σεβασμού της κυριαρχίας και της εδαφικής ακεραιότητας των χωρών.

"Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΞΩΣΤΡΕΦΗΣ" 30 Ιαν 2023 | 13:14

Το κάλεσμα Μητσοτάκη στους Ιάπωνες επιχειρηματίες: Εξετάστε την Ελλάδα ως επενδυτικό προορισμό

Η Ελλάδα έχει καταφέρει να γυρίσει σελίδα σημείωσε ο Κυριάκος Μητσοτάκης μιλώντας στους Ιάπωνες.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ 30 Ιαν 2023 | 10:48

Στην Ιαπωνία ο Μητσοτάκης: Η συνάντηση με τον διάδοχο του θρόνου και η αναλυτική παρουσίαση στους επενδυτές [εικόνες]

Επίσημη επίσκεψη στην Ιαπωνία πραγματοποιεί ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης με στόχο την προσέλκυση επενδύσεων.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 30 Ιαν 2023 | 08:10

Ο Μητσοτάκης στην Ιαπωνία: Οι επενδύσεις στην πρώτη γραμμή επαφών του πρωθυπουργού

Μείζονος σημασίας για τη στρατηγική προσέλκυσης νέων επενδύσεων στην Ελλάδα αποτελούν οι επαφές και οι συζητήσεις που θα έχει σήμερα και αύριο επί ιαπωνικού εδάφους ο πρωθυπουργός.

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ 29 Ιαν 2023 | 12:41

Μητσοτάκης από Ιαπωνία: "Σημαντική επίσκεψη σε μια από τις μεγαλύτερες οικονομίες του κόσμου"

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης αναλύει τις δράσεις της κυβέρνησης την εβδομάδα που πέρασε.

ΤΙ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ 29 Ιαν 2023 | 09:14

Επίσκεψη Μητσοτάκη στην Ιαπωνία: Οικονομία, ενέργεια και επενδύσεις στην ατζέντα του πρωθυπουργού

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα παρουσιάσει την εικόνα μιας νέας Ελλάδος, 17 χρόνια μετά την τελευταία επίσκεψη Έλληνα πρωθυπουργού στην Ιαπωνία, αυτή του Κώστα Καραμανλή το 2005

ΔΙΑΣΩΘΗΚΑΝ 14 ΑΤΟΜΑ 25 Ιαν 2023 | 08:46

Ιαπωνία: Ναυάγησε φορτηγό πλοίο - Αγνοούνται οκτώ ναυτικοί

Οκτώ ναυτικοί αγνοούνται σε ναυάγιο στην Ιαπωνία.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜΟΥ 23 Ιαν 2023 | 11:21

Επίσημη επίσκεψη Μητσοτάκη στην Ιαπωνία - Συναντήσεις με τον διάδοχο του θρόνου, τον πρωθυπουργό και επιχειρηματίες

Ο πρωθυπουργός θα συνοδεύεται από κυβερνητική και επιχειρηματική αποστολή, ενώ θα έχει επίσης συναντήσεις με ηγετικά στελέχη ιαπωνικών επιχειρήσεων.

ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ 17 Ιαν 2023 | 16:35

eNtopio: Το περίφημο σκόρδο της Λάρισας που ξετρέλανε τον ιαπωνικό κολοσσό "Wakunaga" - Μια ποικιλία με 200 χρόνια ζωής

Το σκόρδο eNtopio φέρνει τους Ιάπωνες της "Wakunaga" στον Πλατύκαμπο Θεσσαλίας, με σκοπό την επένδυση σε μονάδα μεταποίησης σκόρδου.

ΤΕΝΙΣ 11 Ιαν 2023 | 21:07

Έγκυος η Ναόμι Οσάκα: "Θέλω να βλέπει τα ματς μου και να λέει, αυτή είναι η μαμά μου"

Σκοπεύει να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση στο Αυστραλιανό Όπεν του 2024.

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ 02 Φεβ 2023 | 20:35

Στέφανος Τσιτσιπάς: Χειμερινό μπάνιο στη Λίμνη Βουλιαγμένης και μετά... προπόνηση - "Ωραίο να επιστρέφεις σπίτι" [Βίντεο]

Από την καλοκαιρινή Μελβούρνη στη χειμωνιάτικη Αθήνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος δεν παρέλειψε να κάνει και το χειμερινό του μπάνιο στη Λίμνη Βουλιαγμένης.