Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0 με μαγικό Μέσι

H Μπαρτσελόνα επέκτεινε σε 31 ματς το αήττητο εντός έδρας σερί της στο Champions League

mpartselona---mantsester-giounaitent-3-0-me-magiko-mesi
SHARE THIS
0
SHARES

Μετά το 1-0 στο "Ολντ Τράφορντ" την περασμένη εβδομάδα (με το αυτογκόλ του Λουκ Σο) η Μπαρτσελόνα ντούμπλαρε τις νίκες της επικρατώντας 3-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Καμπ Νόου" και με συνολικό σκορ 4-0 πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικα του Champions League για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια.

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν ο παίκτης που έκανε τη (μεγάλη) διαφορα μεταξύ των δύο ομάδων αφού χάρισε στην Μπαρτσελόνα αβαντάζ δύο τερμάτων από το πρώτο 20λεπτο (στο δεύτερο γκολ φέρει ακέραια ευθύνη ο Ντε Χέα) ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουτίνιο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με ασύλληπτο φαλτσαριστό μακρινό σουτ στο 61'.

Είναι μάλιστα εντυπωσιακό το γεγονός πως η Μπαρτσελόνα επέκτεινε σε 31 ματς το αήττητο εντός έδρας σερί της στο Champions League, μετρώντας σε αυτό το διάστημα 28 νίκες και 3 ισοπαλίες (τελευταία αντίπαλος που έφυγε νικήτρια από την Βαρκελώνη ήταν η Μπάγερν το 2013, τη χρονιά που κατέκτησε το Champions League).

Πηγή: sport24