Μπαρτσελόνα-Μπενφίκα 0-0: Άσφαιρη και τυχερή, αλλά ακόμα ζωντανή

Το ντεμπούτο του Τσάβι ως προπονητής στο Champions League δεν συνδυάστηκε με νίκη, καθώς η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 0-0 με τη Μπενφίκα στο "Καμπ Νόου".

Demir

Στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, στο τελευταίο ματς του 5ου ομίλου του Champions League, θα ψάξει νίκη-πρόκριση η Μπαρτσελόνα μετά την αδυναμία να επιβληθεί της Μπενφίκα στο "Καμπ Νόου", με το ματς να τελειώνει στο 0-0.

H Μπενφίκα πέτυχε γκολ στο 35′ με ωραίο σουτ του Οταμέντι, όμως το τέρμα του Αργεντινού ακυρώθηκε καθώς ο βοηθός του Καράσεφ θεώρησε πως η μπάλα στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκριμάλντο είχε βγει άουτ στον αέρα!

H σημαντικότερη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 42′ με το σουτ του Ντεμίρ να σταματάει στο δοκάρι του Βλαχοδήμου και το πρώτο 45λεπτο να τελειώνει χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 66ο λεπτό ο Βλαχοδήμος πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Ντε Γιονγκ κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Οι Καταλανοί βρήκαν γκολ στο 83′ με ωραίο τελείωμα του Αραούχο, γκολ που όμως δεν μέτρησε διότι ήταν σε θέση off side, ενώ και στο 91′ ο Πικέ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπενφίκα εκδήλωσε τρομερή αντεπίθεση με τον Σεφέροβιτς να βγαίνει απέναντι από τον Τερ Στέγκεν, όμως το πλασέ σε κενή εστία κατέληξε άουτ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 0-1.

Πηγή: novasports.gr

18 Ιαν 2022 | 09:10

Βραβεία FIFA: Ποδοσφαιριστής της χρονιάς ο Λεβαντόφσκι

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δικαιώθηκε για τη χαμένη Χρυσή Μπάλα.

17 Ιαν 2022 | 08:42

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2: Βασίλισσα και στο Super Cup

H Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και κατέκτησε για 12η φορά στην ιστορία της το Super Cup Ισπανίας.

17 Ιαν 2022 | 08:35

Australian Open: Δύσκολη πρόκριση για τη Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δυσκολεύτηκε κόντρα στην Τατιάνα Μαρία, όμως τελικά κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του αυστραλιανού όπεν.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 17 Ιαν 2022 | 08:29

"Γκάζια" Μελισσανίδη για τη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα: "Ντροπή σας, έχετε ξεφτιλίσει την ΑΕΚ"

Έντονη δυσαρέσκεια επικρατεί στη διοίκηση της ΑΕΚ μετά την ήττα από τον Παναιτωλικό με τον Δημήτρη Μελισσανίδη να κατσαδιάζει τους παίκτες.

14 Ιαν 2022 | 08:53

Ατλέτικο Μαδρίτης - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2: Τελικός για τα "λιοντάρια" με ανατροπή

Οι Βάσκοι σε διάστημα 4 λεπτών ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

14 Ιαν 2022 | 08:44

Μίλαν-Τζένοα 3-1: Mετά κόπων και βασάνων στα προημιτελικά

Για τρίτη σερί σεζόν στο Coppa Italia, η Μίλαν καταφέρνει να πάρει την πρόκριση μετά από τα 90 λεπτά αγώνα.

14 Ιαν 2022 | 08:40

Απίθανος Γιάννης, οι Μπακς "διέλυσαν" τους Ουόριορς

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει MVP εμφάνιση, οι Μπακς έστειλαν μήνυμα προς όλους τους διεκδικητές του πρωταθλήματος, συντρίβοντας με 118-99 τους Ουόριορς.

ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΠΑΣΕΙ 13 Ιαν 2022 | 21:35

Ρεάλ Μαδρίτης: Το ρεκόρ νικών επί της Μπαρτσελόνα που κρατά από το 1965

Η χθεσινή ήταν η 5η διαδοχική επικράτηση των Μαδριλένων επί των "μπλαουγράνα" σε ένα σερί που εκκίνησε τον Μάρτιο του 2020

13 Ιαν 2022 | 08:38

Ολυμπιακός: Μια "ανάσα" από τον Φαντιγκά [βίντεο]

Κοντά στην απόκτηση του νεαρού άσου της Παρί Σεν Ζερμέν βρίσκονται οι Πειραιώτες.

13 Ιαν 2022 | 08:31

Ίντερ – Γιουβέντους 2-1: Κούπα με… buzzer beater

Με γκολ του Αλέξις Σάντσες στο φινάλε της παράτασης, η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους στο "Μεάτσα" και κατέκτησε το 6ο Super Cup της ιστορίας της.

13 Ιαν 2022 | 08:30

Australian Open: Με Ίμερ ο Τσιτσιπάς – Κανονικά στην κλήρωση ο Τζόκοβιτς

Ο αντίπαλος του Έλληνα τενίστα στον πρώτο γύρο του τουρνουά.

12 Ιαν 2022 | 09:46

Ολυμπιακός: Ξεκάθαρα η χρονιά του Σισέ

Ο Παπέ Σισέ είναι βασικός με τη Σενεγάλη, ένα εκ των φαβορί του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Το κέρδισε με το σπαθί του 100%.

12 Ιαν 2022 | 09:33

Σιέρα Λεόνε: Ξέσπασε σε κλάματα ο Μοχάμεντ Καμαρά [βίντεο]

Εμφανώς συγκινημένος, ο Μοχάμεντ Καμαρά ξέσπασε σε κλάματα, μετά το τέλος του αγώνα της Σιέρα Λεόνε με την Αλγερία.