Μπενφίκα- Σεβίλη στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ

Μπενφίκα και Σεβίλη θα αναμετρηθούν στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, που θα φιλοξενηθεί στο Τορίνο στις 14 Μαΐου. Δραματικοί οι ημιτελικοί.

mpenfika--sebili-ston-teliko-tou-giouropa-ligk
SHARE THIS
0
SHARES

Η Μπενφίκα κράτησε τη νίκη επί της Γιουβέντους (2-1) στον πρώτο ημιτελικό και παρα το γεγονος ότι έπαιζε με δέκα παίκτες για πάνω από 20 λεπτά κράτησε το χρυσό 0-0 και προκρίθηκε στον τελικό.

Μετά από αγώνα θρίλερ, η Σεβίλη κατάφερε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να βάλει το πολύτιμο γκολ και να αρπάξει μέσα στο «Μεστάγια» την πρόκριση από τη Βαλένθια, η οποία είχε προγηθεί με 3-0,

Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο 14΄ με τον Φεγκουλί, ενώ στο 26΄ μετά την κεφαλιά του Ζόνας η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, στη συνέχεια στο Μπέτο και με τον τρόπο αυτό έγινε το 2-0. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με κοντινό σουτ του Ματιέ στο 70΄, αλλά την έπαθαν στο τέλος από τον Μπιά που έστειλε τη Σεβίλη στον τελικό.