Follow us

Μπενφίκα-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1: Απάντησε στον Μέσι, είχε και Βλαχοδήμο

Η Παρί Σεν Ζερμέν προηγήθηκε με τον Μέσι, η Μπενφίκα ισοφάρισε και στο τέλος χρειάστηκε και ο Ντοναρούμα για να μη γίνει το 2-1.

Μπενφίκα

Ο Μέσι με ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση σουτ, έκανε το 0-1 στο 22’ και έβαλε μπροστά την Παρί Σεν Ζερμέν στο παιχνίδι στην Πορτογαλία. Η γαλλική ομάδα είχε το 2/2 και ήθελε να πάρει την τρίτη σερί νίκη απέναντι όμως σε μια Μπενφίκα που είχε και αυτή δύο νίκες και ήταν αποφασισμένη να βάλει φρένο στην Παρί. Και τα κατάφερε…

Ισόπαλο το αποτέλεσμα και πλέον κάθε ομάδα έχει από 7 βαθμούς.

Η πορτογαλική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο 20λεπτο είχε καλές στιγμές για να σκοράρει πρώτα. Ο Ντοναρούμα είχε απάντηση και στον Ράμος και στον Νέρες. Ο Ιταλός πορτιέρε κράτησε ανέπαφη την εστία του και μετά το 0-1 στην προσπάθεια του Αντόνιο Σίλβα.

Το γκολ του Μέσι (εκπληκτικό τελείωμα με ταχύτατη εκτέλεση χωρίς να αφήνει κανένα περιθώριο στον Βλαχοδήμο) στην πρώτη αξιόλογη φάση που έκανε η Παρί στο παιχνίδι άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα και η γαλλική ομάδα κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα υποχρεώνοντας την Μπενφίκα να προσέξει πολύ πια την άμυνά της.

Η Παρί πάντως, παρά την κατοχή της μπάλας δεν έκανε τις μεγάλες φάσεις. Η Μπενφίκα έψαχνε στην κόντρα να δημιουργήσει κάτι καλό και βρήκε τρόπο να κάνει το 1-1 στο 41’ με το αυτογκόλ του Ντανίλο.

Στο β’ μέρος η Παρί αύξησε κι άλλο το ποσοστό κατοχής της μπάλας (60%-40% για την Παρί και 15-8 οι τελικές για τη γαλλική ομάδα) με την Μπενφίκα να προσπαθεί να κλείσει τους διαδρόμους για την εστία του Βλαχοδήμου που έκανε σημαντικές επεμβάσεις. Και στο 49′ στο Χακίμι (στη συνέχεια ο Νεϊμάρ είχε δοκάρι) και στο 55′ -στο απευθείας φάουλ του Νεϊμάρ- και στο 61′ σε νέα προσπάθεια του Χακίμι όπως και στο σουτ του Εμπαπέ στο 69′.

Το παιχνίδι είχε και την απόκρουση του Ντοναρούμα που σταμάτησε τον Ράφα Σίλβα σε μια εκπληκτική κούρσα που έκανε και έφτασε μέχρι το τετ-α-τετ στο 81′.

Η τελευταία φάση ήταν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων στο σουτ-άουτ του Φαμπιάν Ρουίζ που είχε πάρει τη θέση του Βιτίνια στο 87′.

Πηγή: novasports.gr

ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΙ ΤΥΝΗΣΙΟΙ 26 Νοε 2022 | 17:12

Μουντιάλ 2022: Τυνησία – Αυστραλία 0-1: Τα "Καγκουρό" έκαναν άλμα… πρόκρισης

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Αυστραλία κατάφερε να κερδίσει 1-0 την Τυνησία με γκολ του Ντιούκ στο 23ο λεπτό.

Η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 25 Νοε 2022 | 08:19

Oλυμπιακός-Άλμπα 86-76: Ο Βεζένκοφ απέτρεψε το… τρις εξαμαρτείν στο ΣΕΦ

Η Άλμπα έδειχνε "αλύγιστη" στο ΣΕΦ, αλλά ο Ολυμπιακός απέδειξε την ανθεκτικότητα του και αρνήθηκε τρίτη εντός έδρας ήττα.

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ 36 ΠΟΝΤΟΥΣ 24 Νοε 2022 | 10:27

Μπακς-Μπουλς 113-118: "Λύγισαν" στο τέλος τα Ελάφια του Γιάννη

Καταπληκτικό ματς με νικητές τους Ταύρους. Από 36 πόντους σκόραραν Γιάννης και ΝτεΡόζαν, με τον τελευταίο να φεύγει με τη νίκη από το "σπίτι" του Greek Freak.

ΤΩΡΑ ΑΝΤΙΠΑΛΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ 24 Νοε 2022 | 10:19

Αργεντινή: Εκεί… έφτασε τις άλλες φορές που ηττήθηκε στην πρεμιέρα!

Η ήττα-σοκ (2-1) της Αργεντινής από την Σαουδική Αραβία εξακολουθεί να βρίσκεται στο ...τραπέζι των συζητήσεων.

ΚΑΤΑΡ 23 Νοε 2022 | 09:01

Φραπάρ: Πρώτη γυναίκα διαιτητής σε Παγκόσμιο Κύπελλο

Η Γαλλίδα Φραπάρ ήταν η 4η διαιτητής στον αγώνα Μεξικό - Πολωνία.

ΓΙΑ 3 10ΛΕΠΤΑ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 23 Νοε 2022 | 08:55

Μακάμπι – Ολυμπιακός 90-84: "Πέταξε" τη νίκη στο Τελ Αβίβ

Για τρία δεκάλεπτα ήταν Olympiacos στο Τελ Αβίβ, ωστόσο το "καταστροφικό" τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να φέρει την ήττα από τη Μακάμπι με 90-84.

"ΚΑΝΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ" 23 Νοε 2022 | 08:51

Μπαρτζώκας: "Αυτό ήταν ανεπίτρεπτο"

Στα λάθη που έκανε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Μακάμπι και οδήγησαν τους "ερυθρόλευκους" στην ήττα στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

ΣΤΗΝ ΟΚΛΑΧΟΜΑ 22 Νοε 2022 | 08:49

Θάντερ-Νικς 119-129: Σπουδαίο "διπλό" για τους Νεοϋορκέζους

Οι Νιου Γιορκ Νικς νίκησαν 129-119 τος Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ εκτός έδρας, με εξαιρετική εμφάνιση του Τζέιλεν Μπράνσον.

22 Νοε 2022 | 08:35

ΠΑΟΚ: Ο Iceman… ζέστανε τους "ασπρόμαυρους" οπαδούς!

Ο Ίνγκι Ίνγκασον κέρδισε τους φίλους του ΠΑΟΚ με τις εμφανίσεις του μέσα στον Οκτώβριο και αυτοί με τη σειρά τους τον ανέδειξαν πολυτιμότερο παίκτη της ομάδας.

ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΣΤΗΝ BUNDESLIGA 22 Νοε 2022 | 08:30

Άρης: Νταρίντα, ο… τρεχαλατζής

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα, τον οποίο βολιδοσκοπεί να αποκτήσει ο Άρης, εκτός της ικανότητας που διαθέτει με την μπάλα, είναι ο κάτοχος του ρεκόρ κάλυψης απόστασης.

ΙΣΧΥΡΗ ΑΠΕΙΛΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΑΙΑ ΓΡΑΜΜΗ 21 Νοε 2022 | 08:35

Αργεντινή: Οι πρωταθλητές Αμερικής θα κάνουν… "φασαρία"

Η Αργεντινή μετά τον Νίκο Γκονζάλες χάνει και τον Χοακίν Κορέα λόγω τραυματισμού. Παραμένει ένα γεμάτο ρόστερ με όνειρα και φιλοδοξίες ταξίδεψε στο Κατάρ.

ΠΟΣΟ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ; 21 Νοε 2022 | 08:31

Aγγλία: Στη Χώρα του Ποτέ

Εάν όντως αυτό είναι το τελευταίο τουρνουά του αναγεννητή των "Τριών Λιονταριών" Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, τότε γιατί να μην αποχωρήσει παίζοντας επιθετικά.

ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ 21 Νοε 2022 | 08:26

Ουγγαρία-Ελλάδα 2-1: Έχασε από μια καλύτερη ομάδα

Η Ελλάδα προσπάθησε, είχε όμως ξανά μέτρια εικόνα και έχασε από μια ποιοτικότερη ομάδα. Δέκατο γκολ για τον Μπακασέτα με "γαλανόλευκη".