Νικολάου: Ο νεαρότερος έλληνας σκόρερ στο Champions League

Η βραδιά την Τετάρτη ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, Νικολάου. Τελικά έγινε ο νεαρότερος έλληνας σκόρερ στο Champions League.

SHARE THIS
0
SHARES

Η βραδιά την Τετάρτη ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, Νικολάου. Τελικά έγινε  ο νεαρότερος έλληνας σκόρερ στο Champions League.

Ήταν μόλις το 18ο λεπτό του αγώνα με την Μπαρτσελόνα στο "Καμπ Νόου" όταν ο Δημήτρης Νικολάου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα των "Ερυθρολεύκων" Σίλβιο Προτό κάνοντας το 1-0 για τους Καταλανούς.

Ωστόσο, ο 19χρονος αμυντικός δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του, γράφοντας το τελικό 3-1.

Ο Νικολάου με το υπέροχο γκολ που πέτυχε με κεφαλιά στο 89ο λεπτό, έγινε ο νεότερος Έλληνας σκόρερ στην ιστορία του Champions League, ξεπερνώντας τον Γιούρκα Σεϊταρίδη.

Ο νεαρός στόπερ των Πειραιωτών, είναι 19 ετών, ενώ ο Σεϊταρίδης όταν σκόραρε στο 1-1 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ΟΑΚΑ το 2001, ήταν 19 ετών και 9 μηνών.

Φωτό: Ευρωκίνηση