Νόριτς - Λίβερπουλ 0-3: Ο ωραίος Τσιμίκας και ο μοιραίος Τζόλης

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν ο νικητής στην κόντρα των Ελλήνων στο Carabao Cup. H Λίβερπουλ προκρίθηκε εις βάρος της Νόριτς των Δημήτρη Γιαννούλη και Χρήστου Τζόλη.

Ήταν ένα εξαιρετικά γρήγορο προβάδισμα αυτό για τη Λίβερπουλ στο Carrow Road καθώς ο Μιναμίνο βρήκε δίχτυα πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά στο ματς. Ο Ιάπωνας έκανε την πρώτη του φετινή συμμετοχή και σκόραρε στην πρώτη του τελική προσπάθεια.

Γιαννούλης και Τζόλης ήταν από τους κινητήριους μοχλούς της Νόριτς και πρωταγωνιστές στη φάση του 42ου λεπτού, στην οποία η ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε κέρδισε πέναλτι. Ο Χρήστος Τζόλης ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης αλλά ο Κουίβιν Κέλεχερ την εξουδετέρωσε.

Η Λίβερπουλ "χτύπησε” νωρίς και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντιβόκ Οριγκί να σκοράρει μετά από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα. Ήταν το πρώτο γκολ του Βέλγου μετά από το Σεπτέμβριο του 2020 και τότε σε αγώνα του Carabao Cup.

Είχε προηγηθεί η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους σε κανονική ροή, όταν ο Τζόλης έβγαλε τον Λες Μελού μόνο του απέναντι στον Κέλεχερ, αλλά ο Γάλλος αστόχησε.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με ωραία ατομική ενέργεια ο Μιναμίνο στο 80ο λεπτό πετυχαίνοντας το 4ο τέρμα του στη διοργάνωση και 6ο συνολικά με τη Λίβερπουλ.

Πηγή: novasposrts.gr

ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ 27 Οκτ 2021 | 08:41

Ολυμπιακός-Άλμπα Βερολίνου 87-83: Ίδρωσε να το κλειδώσει…

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ποτέ καλό αμυντικό ρυθμό, με αποτέλεσμα η Άλμπα να του βάλει πολύ δύσκολα στο τέλος και να ζοριστεί για να τη νικήσει.

26 Οκτ 2021 | 11:07

Ολυμπιακός: "Ανάσες" εν όψει της δύσκολης συνέχειας

Ο Πέδρο Μαρτίνς έχει αυτή την εβδομάδα τη δυνατότητα να δουλέψει με τους παίκτες του, χωρίς να υπάρχει κάποιο μεσοβδόμαδο ματς.

26 Οκτ 2021 | 10:59

ΠΑΟΚ: Επιστρέφουν οι οπαδοί στη Θύρα 4

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ανακοίνωσαν πως επιστρέφουν στη Θύρα 4 του γηπέδου της Τούμπας, στο ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

26 Οκτ 2021 | 10:58

ΑΕΚ: Αγώνας δρόμου για τον Γκαρσία εν όψει Ολυμπιακού

Ο Λιβάι Γκαρσία θα προσπαθήσει να είναι έτοιμος για το ντέρμπι του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25 Οκτ 2021 | 09:10

Απόλυτοι οι Ουόριορς, πρώτη νίκη για Λέικερς και Σέλτικς

Συνέχεια στο νικηφόρο ξεκίνημα έδωσαν οι Ουόριορς, καθώς επικράτησαν 119-107 των Σακραμέντο Κινγκς.

ΔΙΑΚΑΗΣ ΠΟΘΟΣ 25 Οκτ 2021 | 09:09

Ντι Μαρία: "Θα άλλαζα τους τίτλους μου με την Παρί για ένα Champions League"

Η κατάκτηση ενός Champions League αποτελεί τον διακαή πόθο όλων στην Παρί Σεν Ζερμέν και ο Άνχελ Ντι Μαρία δεν το κρύβει.

ΧΟΡΟΣ ΤΕΡΜΑΤΩΝ 25 Οκτ 2021 | 08:58

Μάντσεστερ Γ. – Λίβερπουλ 0-5: Ιστορικός διασυρμός στο Ολντ Τράφορντ

Με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να πετυχαίνει ιστορικό χατ-τρικ, η Λίβερπουλ ισοπέδωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πανηγύρισε την πιο ευρεία νίκη της στο Ολντ Τράφορντ.

22 Οκτ 2021 | 08:44

Ελλάδα: Υποχώρησε μια θέση στο ranking της FIFA

Η ήττα 2-0 της εθνικής Ελλάδος από τη Σουηδία της στοίχισε πέρα από την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 και μια θέση στο ranking της FIFA.

22 Οκτ 2021 | 08:40

Μπόντο Γκλιμπτ-Ρόμα 6-1: Διασυρμός των "τζιαλορόσι"

Η Μπόντο Γκλιμπτ υποδέχτηκε στο "Ασπμίρα Στάντιον" στο Μπόντο, την Ρόμα για την 3η αγωνιστική του Group C, του Conference League και επικράτησε με 6-1.

20 Οκτ 2021 | 08:43

Αντετοκούνμπο: "Ήταν δύσκολο να διαχειριστώ τα συναισθήματα μου…"

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έκρυψε τη συγκίνηση του κατά τη διάρκεια της απονομής του δαχτυλιδιού.

20 Οκτ 2021 | 08:37

Ο Σαλάχ οδηγεί τη Λίβερπουλ, ο Ντίας την Πόρτο

Το απόλυτο μετά από τρεις αγώνες έχει η Λίβερπουλ, μετά τη νίκη της επί του κακού της "δαίμονα", Ατλέτικο Μαδρίτης.

19 Οκτ 2021 | 13:51

Παναθηναϊκός: "Βλέπει" Φεράρι

Την περίπτωση του Φράνκο Φεράρι φαίνεται να εξετάζουν στον Παναθηναϊκό για την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

19 Οκτ 2021 | 13:45

Άρης: Νίκη από σαράντα κύματα, με πολλαπλά οφέλη!

Για τον Άρη η χθεσινή στη Λαμία δεν ήταν μια απλή νίκη, καθώς του έδωσε πολλά περισσότερα από τους υπερ-απαραίτητους τρεις βαθμούς, σε μια δύσκολη συγκυρία.