Ο Άγιαξ είχε τη θέληση και την ορμή αλλά η Ρεάλ την εμπειρία

Η Ρεάλ πέρασε δύσκολες στιγμές στο Άμστερνταμ, αλλά έφυγε νικήτρια με 2-1 απέναντι στον Άγιαξ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» στο Τσάμπιονς Λιγκ.

o-agiaks-eixe-ti-thelisi-kai-tin-ormi-alla-i-real-tin-empeiria
SHARE THIS
0
SHARES

Η Ρεάλ πέρασε δύσκολες στιγμές στο Άμστερνταμ, αλλά έφυγε νικήτρια με 2-1 απέναντι στον Άγιαξ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» στο Τσάμπιονς Λιγκ και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς στις 5 Μαρτίου.

Με πίεση ψηλά, οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν πολύ τη «βασίλισσα» στο πρώτο ημίχρονο και την έφεραν σε δύσκολη θέση αρκετές φορές. Οι παίκτες του «Αίαντα» βρίσκονταν διαρκώς στην επίθεση και τους ακυρώθηκε γκολ σε μία πολύ δύσκολη φάση που χρειάστηκε το VAR.

Όμως, η Ρεάλ έβγαλε την εμπειρία και την ποιότητά της ανοίγοντας στο σκορ στο 60ό λεπτό. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και στο 75΄ ισοφάρισαν αλλά δεν κατόρθωσαν να αποφύγουν την ήττα, καθώς σε νέα αντεπίθεση ο Ασένσιο έγραψε το τελικό 1-2.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ