Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός της Γκαμπάλα με 1-0

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και έλεγξαν εύκολα το ρυθμό, αφού η αντίπαλός τους δεν είχε επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας περιόδου, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Γκαμπάλα 1-0 με πέναλτι του Μολίνς στο 37ο λεπτό κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 3 Αυγούστου, στο Αζερμπαϊτζάν.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και έλεγξαν εύκολα το ρυθμό, αφού η αντίπαλός τους δεν είχε επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι αλλά φρόντιζε πρωτίστως την ανασταλτική λειτουργία της. Στο 6ο λεπτό ο Άλτμαν απέφυγε έναν αμυντικό και σούταρε μόλις άουτ, ενώ στο 10΄ το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Λουντ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της δοκού.

Οι Αζέροι φάνηκαν μόνο στη φάση του 17ου λεπτού, όταν ο Βλαχοδήμος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Όζομπιτς. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, καθώς στο 36΄ ο Κουρμπάνοφ βρήκε την μπάλα με το χέρι σε κεφαλιά του Μολίνς και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα.

Το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού παρά την πασιφανή ανωτερότητά του σε όλο το 90λεπτο (18 - οι τελικές!) ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα, έχοντας και την ατυχία εις βάρος του καθώς στο 74΄ το καταπληκτικό πλασέ του Λουντ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στο δοκάρι των Αζέρων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (Ισπανία)

ΚΊΤΡΙΝΕΣ: Βέρνιντουμπ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (70΄ Καμπέσας), Άλτμαν (87΄ Δώνης), Μολίνς (70΄ Λουτσιάνο).

ΓΚΑΜΠΑΛΑ (Ρομάν Χρίχορτσουκ): Μπεζοτόσνι, Κουρμπάνοφ, Βέρνιντουμπ, Στάνκοβιτς, Μπούλτχαϊς, Μαλόουν (76΄ Κονέ), Χιουσεΐνοφ, Χόλιντεϊ, Ζοζέφ-Μονρόζ, Όζομπιτς, Νταμπό.

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 30 Σεπ 2020 | 13:36

Champions League: Ραντεβού με την ιστορία για τον ΠΑΟΚ - Ο κρίσιμος αγώνας για την πρόκριση στους ομίλους

Η ώρα του μεγάλου αγώνα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League έφτασε για τον ΠΑΟΚ.

ΣΤΟ 2Ο ΓΡΟΥΠ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ 30 Σεπ 2020 | 13:24

Champions League: Αυτοί είναι οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού στους ομίλους

Ποιοί είναι οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού για τους ομίλους του Champions League

ΣΤΟ ROLAND GARROS 30 Σεπ 2020 | 12:08

Σπάει όλα τα ρεκόρ στο ERTFLIX ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Οι ώρες αγωνίας για τους χιλιάδες φίλους του τένις έγιναν αφορμή για να απογειωθούν τα ποσοστά του ERTFLIX.

ΧΩΡΙΣ ΓΚΟΛ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ 30 Σεπ 2020 | 00:04

Ομόνοια - Ολυμπιακός: Στα αστέρια του Champions League οι Πειραιώτες για 20ή φορά

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει και φέτος εκεί που ανήκει: Στους ομίλους του Champions League

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ 29 Σεπ 2020 | 22:58

Συγκλονιστικό: Η φωνή του Φραντσέσκο Τότι "ξύπνησε" 19χρονη από κώμα [Βίντεο]

Ο εμβληματικός αρχηγός της Ρόμα είναι το είδωλο της 19χρονης Ιλένια και ο... σωτήρας της

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, ΑΕΚ 28 Σεπ 2020 | 21:53

Super League: Ψυχρολουσία για τον ΠΑΟ - Στην κορυφή της βαθμολογίας ο Άρης

Στο 1-1 έμειναν Λάρισα και Παναθηναϊκός - Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Super League

28 Σεπ 2020 | 14:34

Ο κορονοϊός έχει θράσος να προκαλέσει τον Zlatan Ibrahimovic

Ο Covid-19 μάλλον τα έβαλε με τον λάθος άνθρωπο.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ 21 ΛΕΠΤΑ 27 Σεπ 2020 | 18:24

Στέφανος Τσιτσιπάς: Δεν τα κατάφερε στο Αμβούργο - Έχασε από τον Ρούμπλεφ στον τελικό

Ο Ρούμπλεφ εκμεταλλεύτηκε την άριστη ψυχολογία του και έφτασε στην νίκη "σπάζοντας" το σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ ΒΟΣΤΩΝΗ Η ΜΑΙΑΜΙ 27 Σεπ 2020 | 11:53

ΛΑ Λέικερς, η μεγάλη επιστροφή

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς οδηγεί τους Λέϊκερς στην διεκδίκηση του ΝΒΑ, μετά από μία δεκαετία

ΣΤΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟ 27 Σεπ 2020 | 11:53

Για την πρώτη "κούπα" σε ATP 500 ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα διεκδικήσει τον πρώτο του τίτλο σε τουρνουά ATP 500 απέναντι στον Ρώσο, Αντρέϊ Ρούμπλεφ.

ΑΘΩΩΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ 25 Σεπ 2020 | 21:23

ΕΠΟ: Απαλλάχθηκαν Μαρινάκης, Ολυμπιακός και Ατρόμητος από τις κατηγορίες για "στημένο" παιχνίδι

Η Επιτροπή Δεοντολογίας της ΕΠΟ αθώωσε τις ΠΑΕ Ολυμπιακός, Ατρόμητος και τους μεγαλομετόχους τους Βαγγέλη Μαρινάκη, Γιώργο Σπανό

ΝΕΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ 25 Σεπ 2020 | 18:38
ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ 25 Σεπ 2020 | 16:53

Καρδίτσα: Συγκινεί η οικογένεια Αντετοκούνμπο - Στέλνουν είδη πρώτης ανάγκης στους πληγέντες

Η οικογένεια Αντετοκούνμπο στηρίζει τους πληγέντες της Καρδίτσας στέλνοντας είδη πρώτης ανάγκης