Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκη της Σάκκαρη στην πρεμιέρα με 2-0 σετ [Βίντεο]

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε 2-0 σετ της Ανέτ Κόνταβεϊτ και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά τένις.

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε 2-0 σετ της Ανέτ Κόνταβεϊτ και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε 92 λεπτά για να φτάσει στη νίκη και δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με ανατροπή 7-5. Η Εσθονή αντίπαλός της είχε προηγηθεί 5-2, όμως με αντεπίθεση διαρκείας, η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να γυρίσει το σετ και να το κατακτήσει. Στο δεύτερο σετ επέβαλλε τον ρυθμό της και έφτασε άνετα στη νίκη (6-2).

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη Νίνα Στογιάνοβιτς

Η Ελληνίδα τενίστρια είχε 7 άσους έναντι πέντε της αντιπάλου της, ενώ τα λάθη ήταν 19-16. Η Σάκκαρη πανηγύρισε την έκτη της νίκη σε δέκα ματς κόντρα στην Κόνταβεϊτ. Παράλληλα, έφτασε τις 350 νίκες στην καριέρα της.

Στον επόμενο γύρο, η Ελληνίδα τενίστρια θα αντιμετωπίσει την Νίνα Στογιάνοβιτς, η οποία νίκησε 2-0 σετ (6-3, 6-3) τη Χιμπίνο. Την αναμέτρηση της Σάκκαρη παρακολούθησε από κοντά και ο Υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης.

Οι καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης:

Πηγή: Novasports.gr

ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ 09 Σεπ 2021 | 23:10

Γιώργος Λιάγκας: Ένταση στον αέρα της εκπομπής για τη Μαρία Σάκκαρη - "Βλέπεις ότι οι Συριζαίοι την κράζουν;" [Βίντεο]

Έντονη διαφωνία στην πρωινή εκπομπή του ΑΝΤ1 ανάμεσα σε Γιώργο Λιάγκα και Τάσο Τεργιάκη για τη Μαρία Σάκκαρη

ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ US OPEN 09 Σεπ 2021 | 21:37

Κωνσταντίνος Μητσοτάκης: Η τρυφερή ανάρτηση για τη Μαρία Σάκκαρη μετά την πρόκριση

Μπορεί ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης να μην μπόρεσε να βρεθεί στον αγώνα της Μαρίας Σάκκαρη, ωστόσο οι δυο τους συνομίλησαν με βιντεοκλήση μετά τη νίκη.

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΠΛΙΣΚΟΒΑ 09 Σεπ 2021 | 14:00

Μαρία Σάκκαρη: Πόσα χρήματα θα πάρει η ελληνίδα πρωταθλήτρια που προκρίθηκε στα ημιτελικά του US Open

Στα ημιτελικά του US Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη που επικράτησε με 2-0 (6-4, 6-4) της Καρολίνα Πλίσκοβα.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑΣ 09 Σεπ 2021 | 07:50

Μαρία Σάκκαρη για την πρόκρισή της: "Είμαι άφωνη, δεν ξέρω τι να πω"

Δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που πέτυχε η Μαρία Σάκκαρη δηλώνοντας "άφωνη" στις πρώτες της δηλώσεις μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του US Open.

ΣΑΝ «ΣΙΦΟΥΝΑΣ» ΣΤΟΥΣ «4» 09 Σεπ 2021 | 07:06

Μαρία Σάκκαρη: Τεράστια εμφάνιση απέναντι στην Πλίσκοβα και πρόκριση στα ημιτελικά του US Open

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν καταιγιστική απέναντι στην Καρολίνα Πλίσκοβα και με τρομερή εμφάνιση επικράτησε 0-2 της Τσέχας, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά του US Open.

ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ US OPEN ΣΤΟ TWITTER 07 Σεπ 2021 | 11:20

Το US Open έντυσε την Μαρία Σάκκαρη... Σπαρτιάτισσα

Η επική πρόκριση της Μαρίας Σάκκαρη στις "8" του US Open δεν έμεινε ασχολίαστη από τους διοργανωτές του US Open.

ΤΕΝΙΣ 07 Σεπ 2021 | 09:20

Σάκκαρη: Λύγισε την Αντρεέσκου και πέρασε στα προημιτελικά του US OPEN

Ασταμάτητη η Μαρία Σάκκαρη, καθάρισε με 2-1 σετ την Μπιάνκα Αντρεέσκου και πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της στα προημιτελικά του US Open.

Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ 05 Σεπ 2021 | 11:41

Ντόουν Φρέϊζερ: "Σάρωσε" τα Ολυμπιακά μετάλλια και την πολιτική

Η Ντόουν Φρέιζερ πρώτα σάρωσε τα Ολυμπιακά μετάλλια και στην συνέχεια και την πολιτική ζωή της Αυστραλίας.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΗ ΧΡΟΝΙΑ 04 Σεπ 2021 | 21:40

Στους "16" του US Open η Σάκκαρη: Στο πλευρό της η Μαρέβα και η Δάφνη Μητσοτάκη

Στους "16" του US Open προκρίθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά η Μαρία Σάκκαρη

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ, ΝΤΕΝΤΑ ΚΑΙ ΠΥΡΓΙΩΤΗ 04 Σεπ 2021 | 11:08

Παραολυμπιακοί Αγώνες: "Χάλκινο" για την Ελλάδα στα μεικτά ζευγάρια BC3 στο μπότσια

Δέκατο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

ΤΟ ΕΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ 03 Σεπ 2021 | 13:41

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο στην κολύμβηση η Σταματοπούλου [Βίντεο]

Το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, κατηγορίας S4, κατέκτησε η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

02 Σεπ 2021 | 21:05

Τένις: Ασταμάτητη η Μαρία Σάκκαρη, προκρίθηκε στον 3ο γύρο του US Open

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-2) της Κατερίνα Σινιάκοβα η οποία στο παρελθόν είχε προβληματίσει πολύ την Ελληνίδα τενίστρια

ΤΙ ΕΙΠΕ Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΤΕΝΙΣΤΡΙΑ 01 Σεπ 2021 | 18:57

Στηρίζει Τσιτσιπά η Σάκκαρη: "Ο Στέφανος ιδρώνει πολύ, γι' αυτό πάει στην τουαλέτα την ώρα του ματς"

Η Μαρία Σάκκαρη υπερασπίζεται τον Στέφανο Τσιτσιπά, απέναντι στις κατηγορίες του Άντι Μάρεϊ για τα συχνά διαλείμματα την ώρα του ματς