Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Μίλτος Τεντόγλου χρυσός Ολυμπιονίκης στο μήκος με το τελευταίο του άλμα στα 8,41μ

Ο Μίλτος Τεντόγλου "πέταξε" στα 8.41 μέτρα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος.

Τέντογλου

Ο Μίλτος Τεντόγλου χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, το οποίο είναι και αυτό χρυσό, μετά από την επιτυχία του Στέφανου Ντούσκου. Ο Τεντόγλου είχε άλμα στα 8,11 μέτρα στην πρώτη του προσπάθεια, όμως στο δεύτερο και τρίτο άλμα δεν κατάφερε να κάνει μεγαλύτερο άλμα.

Η τέταρτη προσπάθειά του ήταν άκυρη και τελικά με άλμα στα 8,15 μέτρα στην πέμπτη προσπάθεια, μπήκε στα μετάλλια. Με το συγκεκριμένο άλμα βρίσκονταν στην τρίτη θέση, όμως στο έκτο του άλμα κατάφερε να κάνει 8,41 μέτρα.

Το ίδιο άλμα είχε και ο Ετσεβαρία από την Κούβα, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής είχε δεύτερο καλύτερο άλμα στα 8,15 μέτρα, ενώ ο αντίπαλός του είχε στα 8,09 μέτρα. Ο Ετσεβαρία δεν κατάφερε να κάνει καλύτερο άλμα στην τελευταία του προσπάθεια και ο Τεντόγλου κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής με άλμα 8,11μ. στην πρώτη του προσπαθεια πέρασε στην πρώτη θέση, με τον Κουβανό Μάσο να πραγματοποιεί άλμα στα 8,21μ και να αφήνει στη 2η θέση τον Τεντόγλου. Στα 8.41 το άλμα του Ετσεβαρία που έφερε τον Κουβανό στην 1η θέση, τον συμπατριώτη του 2ο και τον Έλληνα στην 3η.

Τέντογλου

Το δεύτερο και τρίτο άλμα του Έλληνα ήταν άκυρο και πέρασε στην 3η θέση με τους Κουβανούς Μάσο και Ετσεβαρία να βρίσκονται μπροστά του.

Έγκυρο το τέταρτο άλμα του Μίλτου Τεντόγλου που πηδάει στα 8.10, ενώ πάτησε και 11 εκατοστά πίσω.

Πολύ καλό και το πέμπτο άλμα του Έλληνα αθλητή στα 8,15μ που τον φέρνει στην 3η θέση, γιατί έχει καλύτερη δεύτερη προσπάθεια από τον Χάρισον, που έχει επίσης 8.15. Ωστόσο ο Ισπανός Κάθερες με άλμα στα 8.18 περνάει τρίτος, βάζοντας τον Τεντόγλου στην 4η θέση.

Το 60 άλμα του Τεντόγλου με 8,41 δίνει τέλος στην αγωνία, ο Ελληνας αθλητής είναι πρώτος και παίρνει το χρυσό μετάλλιο.

Ο Τεντόγλου πανηγύρισε με... ελληνικούς ήχους, ενώ δεν ξέχασε τον άτυχο ανταγωνιστή του, ο οποίος κρατούσε μέχρι το τέλος το χρυσό.

Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ 05 Σεπ 2021 | 11:41

Ντόουν Φρέϊζερ: "Σάρωσε" τα Ολυμπιακά μετάλλια και την πολιτική

Η Ντόουν Φρέιζερ πρώτα σάρωσε τα Ολυμπιακά μετάλλια και στην συνέχεια και την πολιτική ζωή της Αυστραλίας.

Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ 27 Σεπ 2021 | 20:50

Μαρία Σάκκαρη: Ανέβασε φωτογραφία με τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη από την Τσεχία

Η Μαρία Σάκκαρη δημοσίευσε μια φωτογραφία με τον αγαπημένο της Κωνσταντίνο Μητσοτάκη και τους συνεργάτες της

ΣΤΟ ΣΕΦ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ 27 Σεπ 2021 | 19:43

Η αποχαιρετιστήρια συνέντευξη Τύπου του Σπανούλη: "Πιστεύω πως… το τερμάτισα - Δεν μου έχει μείνει κανένα κενό" [Βίντεο]

Τα όσα έζησε στην καριέρα του σχολίασε ο Βασίλης Σπανούλης στη συνέντευξη Τύπου που έγινε προς τιμήν του - Οι στιγμές που ξεχώρισε

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΡΕΤΑΝΟ 27 Σεπ 2021 | 09:11

Formula 1: Εφτασε τις 100 νίκες ο Χάμιλτον

Ο Βρετανός οδηγός της Mercedes έφθασε τις 100 νίκες στην καριέρα του και ανέβηκε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης.

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. 27 Σεπ 2021 | 08:56

Η αυτόνομη οδήγηση θα περιορίσει στο ελάχιστο τον παράγοντα του λάθους

Τα περισσότερα σύγχρονα οχήματα σήμερα προσφέρουν συστήματα αυτόνομης οδήγησης επιπέδου 2 και πολλά από αυτά έχουν περάσει στο επίπεδο 3

27 Σεπ 2021 | 08:41

Γιουβέντους: Χωρίς Ντιμπάλα και Μοράτα με την Τσέλσι

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είναι αναγκασμένος να καταστρώσει τα πλάνα του για το ματς με την Τσέλσι, χωρίς τους Αλβάρο Μοράτα και Πάουλο Ντιμπάλα.

"ΧΑΛΑΣΕ ΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ" 27 Σεπ 2021 | 08:33

Ρόμα: Αιχμές του Μουρίνιο για τη διαιτησία

Ο Ζοσέ Μουρίνιο άφησε αιχμές κατά της διαιτησίας του ντέρμπι της Ρώμης και τόνισε πως επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα.

27 Σεπ 2021 | 08:25

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0: Απογείωση με Μπίσεσβαρ

Ο ΠΑΟΚ πήρε "καθαρή" νίκη απέναντι στην ΑΕΚ στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική της Super League 1, με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους "ασπρόμαυρους".

26 Σεπ 2021 | 17:34

Σάκκαρη: Ήττα με 2-0 σετ στον τελικό της Οστράβα, από την Εσθονή Ανέτ Κόνταβεϊτ

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε στον τελικό του τουρνουά τένις της Οστράβα με 2-0 σετ (2-6, 5-7) από την Εσθονή Ανέτ Κόνταβεϊτ

Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΑΚΚΑΡΗ 26 Σεπ 2021 | 16:26

Μαρία Σάκκαρη: Ξεκίνημα με το... αριστερό στον τελικό του τουρνουά τένις της Οστράβα - Πίσω στα σετ με την Κόντραβεϊκ

Δεν ξεκίνησε καλά η Μαρία Σάκκαρη στον τελικό του WTA Οπεν της Οστράβα κόντρα στην Εσθονή Κόντραβέϊκ.

ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ 26 Σεπ 2021 | 15:39

Ρούμπεν Σεμέδο: Η πρώτη ανάρτηση στο Instagram μετά την κατηγορία για τον βιασμό 17χρονης [εικόνες]

Ο Ρούμπεν Σεμέδο πήρε για πρώτη φορά θέση για τις κατηγορίες βιασμού και με ανάρτηση στα social media ξεκαθαρίζοντας πως είναι αθώος

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΗΣ ΟΠΛΟ 25 Σεπ 2021 | 21:11

Εγραψε ιστορία η Μαρία Σάκκαρη: Στο Top-10 της παγκόσμιας κατάταξης

Η Μαρία Σάκκαρη αναδείχθηκε νικήτρια μετά από ένα δυνατό αγώνα με τη Σφιόντεκ, Νο1 του ταμπλό και Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης

ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ" 25 Σεπ 2021 | 19:01

Παναθηναϊκός - Μπάσκετ: Με τρομερό τον Ουκάρο Γουάϊτ νίκησε δύσκολα 74-61 το Λαύριο και προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ [βίντεο]

Με τον Οκάρο Γουάιτ να πραγματοποιεί την πρώτη του μεγάλη εμφάνιση με το "τριφύλλι" και την άμυνα να κάνει τη διαφορά, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ στο μπάσκετ