Ολυμπιακός - ΑΕΚ: 2-0 στο ντέρμπι του Καραϊσκάκη

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς από την Ένωση, με τέρματα του Μπρούμα στο 50΄ και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής με 2-0 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ που έγινε στο "Γ. Καραϊσκάκης" για την 6η αγωνιστική των Playoffs της Super League. Οι Πειραιώτες που ανέβασαν την απόδοσή τους και έγιναν πιο ουσιαστικοί στο 2ο ημίχρονο, κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς από την Ένωση, με τέρματα του Μπρούμα στο 50΄ και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μαρτίνς επέλεξε το 3-4-3, αφήνοντας στον πάγκο βασικούς παίκτες, κρατώντας κλειστά τα χαρτιά του ενόψει και του επερχόμενου ημιτελικού κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Χιμένεθ από την πλευρά του παρέταξε την ΑΕΚ με σχήμα 3-5-2 έχοντας ταυτόχρονα πολλές απουσίες, όπως των Ολιβέιρα, Σιμόες, Μπακάκης, Χνιντ και Νταντσένκο. Ο Μαρτίνς δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Μπα και Παπαδόπουλο, αλλά σίγουρα με περισσότερες επιλογές στη διάθεση του.

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ η ΑΕΚ έδειξε να κινείται με αντεπιθέσεις κυρίως από τα πλάγια και με αιχμή τον Αλμπάνη που προσπαθούσε να αιφνιδιάσει την αντίπαλη άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι, μετά το 20΄ βρήκαν τα πατήματά τους μέσα στο γήπεδο και ήταν αυτοί που δημιούργησαν μέσα σε ένα δίλεπτο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Πρώτα στο 24΄, όταν μακρινό σουτ του Μάνταλου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κρίστινσον και στη συνέχεια (25΄) με τον Τσιγκρίνσκι που δεν κατάφερε από καλή θέση σε σέντρα του Σιμάνσκι να βρει την μπάλα με το κεφάλι όπως θα ήθελε για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 37΄ ο διαιτητής ακύρωσε γκολ του Σεμέδο για χέρι του Μπουχαλάκη, αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR, ενώ στο 29΄ είχε ακυρωθεί γκολ και του Βασιλαντωνόπουλου ως οφσάιντ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού ξεκίνησε το 2ο 45λεπτο με τρεις αλλαγές, αφού απέσυρε τους Φορτούνη, Μπουχαλάκη και Χασάν και στη θέση τους πέρασε τους Μπρούμα, Εμβιλά και Ελ Αραμπί. Ο Ολυμπιακός κατάφερε έτσι να ανοίξει το σκορ στο 50΄, όταν σε κάθετη πάσα του Μασούρα στον Ελ Αραμπί, ο δεύτερος γύρισε με το αριστερό προς τον Μπρούμα, ο οποίος ουσιαστικά σε κενή εστία πλάσαρε για το 1-0. Αυτό ήταν το 7ο γκολ του Μπρούμα στο πρωτάθλημα.

Στο 74' ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Βαλμπουενά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Εμβιλά σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν δύσκολες καταστάσεις στην περιοχή τους, με αποτέλεσμα να φθάσουμε στο 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, στο 90+2' Ο Μπρούμα διπλασίασε τα τέρματα του, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νεντελτσεάρου και πλάσαρε τον Αθανασιάδη για να σημειώσει το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα.

Διαιτητής: Νίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο)
Κίτρινες κάρτες: Σεμέδο, Σίλβα, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ - Νεντελτσιάρου
Κόκκινες κάρτες: -

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Σεμέδο (80΄ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Τιάγκο Σίλβα, Μπουχαλάκης (46΄ Εμβιλά), Ρέαμπτσιουκ, Φορτούνης (46΄ Μπρούμα), Μασούρας (68' Βαλμπουενά), Χασάν (46΄ Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (70΄ Σάκχοφ), Μάνταλος, Γαλανόπουλος (83΄ Τάνκοβιτς), Λόπες (83΄ Μιτάι), Αλμπάνης (57΄ Γκαρσία), Ανσαριφάρντ (70΄ Κρίστισιτς).

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΕΜΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΑΡΧΗΓΟΣ 17 Ιουν 2021 | 16:03
ΒΑΤΗ ΚΛΗΡΩΣΗ 16 Ιουν 2021 | 19:01

Conference League: Ποιοι είναι οι πιθανοί αντίπαλοι της ΑΕΚ – Με Αστάνα ο Άρης

Η ΑΕΚ γνωρίζει ήδη τους δύο πιθανούς αντιπάλους της στο Conference League. Ο Άρης παίζει με την Αστάνα.

16 Ιουν 2021 | 18:51

Euro 2020: Τιμωρία μιας αγωνιστικής σε Αρναούτοβιτς για το "γ@@ τη μάνα σου την Αλβανίδα" σε παίκτη της Βόρειας Μακεδονίας

Απών θα είναι από το επόμενο παιχνίδι του Euro 2020 ο Μάρκο Αρναούτοβιτς μετά την ποινή αποκλεισμού από την UEFA

ΠΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΡΕΒΑΝΣ 16 Ιουν 2021 | 13:42

Κλήρωση Champions League: Ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στον β' προκριματικό γύρο

Το πρώτο παιχνίδι του Ολυμπιακού θα διεξαχθεί στις 20 ή 21 Ιουλίου στο Καραϊσκάκη.

ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ 16 Ιουν 2021 | 12:56

Viral: Το αυτογκόλ της χρονιάς από τον τερματοφύλακα της Αϊτής - "Ζεϊμπεκιά" που θα μείνει στην ιστορία [βίντεο]

Απίστευτη γκάφα από τον τερματοφύλακα της Αϊτής που έβαλε ένα από τα καλύτερα αυτογκόλ που έχουν μπει ποτέ.

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ INSTAGRAM 15 Ιουν 2021 | 11:21

Κρίστιαν Έρικσεν: Η πρώτη φωτογραφία μέσα από το νοσοκομείο και το "μεγάλο ευχαριστώ" του ποδοσφαιριστή

Χαμογελαστός και σε καλή κατάσταση εμφανίστηκε από το νοσοκομείο όπου νοσηλεύεται ο Κρίστιαν Έρικσεν.

ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ "ΝΑΙ" 15 Ιουν 2021 | 10:51

Euro 2020: Απίστευτη πρόταση γάμου την ώρα του αγώνα Ιταλία - Τουρκία [βίντεο]

Η στιγμή της πρότασης γάμου απαθανατίστηκε σε βίντεο από έναν θεατή – πιθανότατα φίλο του ζεύγους – και έγινε viral μέσα σε λίγες ώρες από την ανάρτηση του.

ΑΠΟ ΤΑ 40 ΜΕΤΡΑ 14 Ιουν 2021 | 18:14

Euro 2020: Το γκολ της χρονιάς στο Σκωτία - Τσεχία - Το έβαλε από το κέντρο ο Σικ [Βίντεο]

Ένα απίστευτο γκολ μπήκε στο παιχνίδι για το Euro 2020 μεταξύ της Σκωτίας και της Τσεχίας

ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΦΗΜΕΣ; 11 Ιουν 2021 | 22:17

"Βόμβα" από ιταλικά ΜΜΕ: "Ο Ολυμπιακός δουλεύει για την επιστροφή του Κώστα Μανωλά"

"Οι πρώτες επαφές μεταξύ Ολυμπιακού και Μανωλά έχουν γίνει" σύμφωνα με την ιταλική ιστοσελίδα tuttomercatoweb

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ 11 Ιουν 2021 | 19:06
ΣΤΟ ΓΟΥΕΜΠΛΕΙ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ 11 Ιουν 2021 | 18:18
ΤΟ 16Ο ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ 11 Ιουν 2021 | 07:39

Euro 2020: Έναρξη της ποδοσφαιρικής γιορτής με Doodle από την Google

Έναρξη του Euro 2020 σήμερα και με Doodle από τη Google. To Euro 2020 είναι το πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου, και 16ο της ιστορίας, που θα διεξαχθεί εν μέσω πανδημίας.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΜΑΣΟΥΡΑΣ ΚΑΙ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ 06 Ιουν 2021 | 22:04

Εθνική Ελλάδος: Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, νίκη με 2-1 επί της Νορβηγίας [Βίντεο]

Μετά την ισοπαλία στις Βρυξέλλες απέναντι στο Βέλγιο (1-1) την Πέμπτη, η Εθνική ομάδα νίκησε απόψε τη Νορβηγία με 2-1 στη Μάλαγα